Reklama

Marec v záhrade: 13 druhov zeleniny na priame vysievanie

V marci je čas na priamy výsev niektorých druhov zeleniny.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Záhradkári sa dočkali! V marci je už čas na priame výsevy niektorých druhov zeleniny. Pozrite sa, ktoré to sú, a vybehnite do záhrady pripraviť si bohatú sezónu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zeleninové druhy, ktoré môžete predpestovať v MARCI
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    1. Reďkovka

    Sejeme plytko do riadkov vzdialených 10–15 cm. Má rýchly rast, prvé plody možno zbierať už po 3–4 týždňoch. Potrebuje pravidelnú zálievku, aby neboli buľvičky drevnaté a štiplavé.

    2. Bôb

    Sejeme do hĺbky 5–8 cm do riadkov vzdialených 40 cm. Má rád hlbokú, výživnú pôdu a dobre znáša chlad. Klíči pomaly, preto sa odporúča pred výsevom namočiť semená na 24 hodín.

    Zdroj: shutterstock

    Bôb je veľmi výživná strukovina, bohatá na bielkoviny, vlákninu a vitamíny.

    3. Mangold

    V teplejších oblastiach môžete mangold vysievať už aj koncom marca. Sejeme do hĺbky 2–3 cm s rozstupom 30 cm medzi riadkami. Listy aj stopky sú jedlé a veľmi výživné.

    4. Jarná cibuľka

    Sejeme plytko do riadkov vzdialených 15–20 cm. Potrebuje ľahkú, priepustnú pôdu a pravidelnú zálievku. Možno ju zberať postupne, mladé cibuľky aj vňatku.

    5. Cesnak

    Jarné odrody sadíme strúčikmi do hĺbky 3–5 cm s rozstupom 10 cm. Potrebuje ľahšiu, priepustnú pôdu a slnečné stanovište.

    6. Hrach

    Sejeme do hĺbky 3–5 cm do riadkov vzdialených 30 cm. Má rád slnečné stanovište a neutrálnu až mierne zásaditú pôdu. Vyššie odrody potrebujú oporu, aby sa nepolámal.

    Zdroj: Shutterstock

    Hrášok potrebuje dostatok draslíka i fosforu.

    7. Paštrnák

    Sejte plytko do hĺbky 1–2 cm do riadkov vzdialených 30 cm. Klíči pomaly (aj 3–4 týždne), preto je dôležité udržiavať pôdu vlhkú. Má rád hlbokú, kyprú pôdu bez kamenov, aby sa predišlo deformáciám koreňov.

    8. Mrkva

    Sejte plytko do riadkov vzdialených 20–30 cm. Pôda musí byť dobre prekyprená a bez kameňov, aby mala pekné a rovné korene. Klíčenie trvá 2–3 týždne, preto môžete riadky označiť reďkovkou ako značkovacou plodinou.

    Zdroj: iStock

    Zabezpečte si úrodu mrkvy.

    9. Petržlen

    Klíči veľmi pomaly, aj 4–6 týždňov, preto treba udržiavať vlhkosť. Sejte plytko do hĺbky 0,5–1 cm do riadkov vzdialených 25–30 cm.

    10. Čierny koreň

    Sejeme plytko do riadkov vzdialených 25–30 cm. Pôda by mala byť hlboká a kyprá, aby sa predišlo zakriveniu koreňov. Zber sa robí na jeseň alebo až v ďalšej sezóne. Pretože čierny koreň prezimuje v pôde.

    11. Špenát

    Vysejte do riadkov vzdialených 20–30 cm, plytko do hĺbky 1–2 cm. Najlepšie rastie v chladnejšom počasí, pri vyšších teplotách rýchlo vybieha do kvetu. Zber môžete začať už po 6 týždňoch od výsevu.

    Zdroj: iStock

    Špenát je zdravý a nenáročný na pestovanie.

    12. Šalát

    Vyberte si skoré odrody rímskeho či hlávkového šalátu. Sejte plytko do hĺbky 0,5–1 cm do riadkov vzdialených 25–30 cm.

    13. Cvikla

    Sejte v teplejších oblastiach koncom marca - do hĺbky 2–3 cm do riadkov vzdialených 30 cm, medzi rastlinami nechávame 8–10 cm. Pripravte jej kyprú pôdu a doprajte dostatok vlahy.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.