Mladé priesady, zeleninu, ovocie, ale aj kvety môžete brániť rôznymi bariérami, pascami, textíliou i sklom, ale aj rozsypaním prírodných materiálov v okolí hriadok a záhonov. Domáce ochranné prostriedky síce fungujú, ale nie vždy stopercentne. Preto sa odporúča kombinovať rôzne spôsoby ochrany a rozhodne nezabúdať na ich ručný zber.
Slimák nie je slizniak
V posledných rokoch sa v záhradách objavujú čoraz častejšie „slimáky bez ulít“, ktoré dokážu zničiť celú úrodu. Nemýľte si však slimáka záhradného so slizniakom, slizniačikom či slizovcom. Hoci sú príbuzní, slimák s ulitou je nepriateľ slizkých bezdomovcov, pretože požiera ich vajíčka a tým vám vlastne pomáha. Záhradkári by sa mali podľa svojich možností pokúsiť udomácniť v záhrade tohto prirodzeného predátora. Preto ho netreba zberať alebo vyhadzovať z pozemku.
- Zaujímavé čísla a fakty
- Imágo kladie 2-krát do roka 200 až 400 vajíčok v skupinkách po 10 až 20 kusov.
- Dĺžka života slizniačikov a slizovcov je 6 až 12 mesiacov.
- Za 24 hodín prelezú sotva 1,5 m, ale pri osídľovaní porastu sa presunú až o 50 m.
- Hmotnosť tela sa zvýši za 24 hodín o 30 až 40 percent.

Zámerný neporiadok
Základ úspechu v boji proti slizkým obyvateľom je poriadok v záhrade. Žiadne staré kopy trávy, buriny alebo konárov zo zimného rezu. Práve toto sú miesta, ktoré ich lákajú. Vytvorili ste ich zámerne ako lapače? Je to jedno z možných praktických riešení. Funguje však len v prípade, že miesta pravidelne kontrolujete a nájdené slizniaky či slizovce likvidujete.

Využite pesticídy
Nebaví vás skúšať jednu babskú radu za druhou? V tom prípade môžete využiť pesticídy. Prípravky proti slimákom sú najčastejšie dostupné vo forme postrekov, granúl alebo gélu. Ak sa ich rozhodnete použiť, pamätajte na to, že môžu ublížiť prospešnému hmyzu v záhrade.
