Prečo práve joga?
Joga pomáha posilniť svaly, zlepšiť flexibilitu, znížiť krvný tlak, zlepšiť krvný obeh, zvýšiť pohyblivosť a zmierniť stres alebo depresiu. Pre záhradníkov je jednou z najdôležitejších výhod jogy úľava od bolesti. O joge je známe, že zmierňuje bolesti dolnej časti chrbta, artritídu a všetky druhy chronickej bolesti. Práve na ňu sa často sťažujú ľudia po prácach v záhrade. Vďaka joge tak tak môžete získať prirodzenú úľavu od boľavého chrbta, stuhnutej šije a boľavých kolien, ktoré vyvolali hodiny strávené v záhrade.
Joga medzi záhonmi
Záhradná joga sa dá realizovať na mnoho spôsobov. Vyskúšajte niekoľko jednoduchých pozícií, ktoré zvládnete a vyhraďte si počas slnečných dní pár minút na cvičenie. Môžete cvičiť na podložke, ale ešte lepšie priamo na prebúdzajúcej sa zemi. Vtedy budete vnímať energiu prírody omnoho výraznejšie a prebudí aj vaše telo. Optimizmus na seba nenechá dlho čakať. Aj pre začiatočníkov sú vhodné jednoduché štyri pozície.
Predklon širokých nôh
Toto je jednoduchá póza, ktorá posilní váš chrbát, aby ste sa mohli v záhrade lepšie zohnúť. Chodidlá dajte široko nohy nate naširoko a ruky vbok. Pomaly s vystretým chrbtom sa v bokoch ohýbajte na jednu a na druhú stranu. Zatvorte oči a tvár otočne k hrejivému slnku. Stačí päť minút a telo aj nálada budú ako vymenené.
Póza v drepe
Dajte sa do hlbokého drepu a nohami na šírku ramien. Chrbát držte rovný a päty pevne na zemi. Takto iba zotrvajte pár minút. To prinesie úľavu dolnej časti chrbta. Opäť je dobré smerovať tvár k slnku a pokojne dýchajte.

Pozícia otočeného brucha
Tento cvik natiahne spodnú časť chrbta, brušné svaly a ohýbače bokov. Ľahnite si na chrbát, pokojne aj do trávy. Pritiahnite kolená k hrudníku. Roztiahnuté ruky široko na obe strany, dlaňami nahor. Obe nohy s pokrčenými kolenami otočte na jednu stranu a potom na druhú, pričom trup držte prilepený na zemi.
Polovičný mostík
Táto póza natiahne váš krk a hornú časť chrbta. V ľahu na chrbte si päty dajte čo najbližšie k zadku a zdvihnite panvu. Vaše ruky by mali byť položené na zemi, dlaňami nadol a zadok čo najvyššie. Pomaly klesajte nadol a zasa nahor.