Obsah éterických olejov, ktoré fenikel sladký schováva v nepravej zdužnatenej cibuli a listoch, príjemne vplýva na naše čuchové i chuťové receptory. U nás je, najmä v kruhu mamičiek, známy čaj blahodárne pôsobiaci proti nafukovaniu citlivého detského bruška. Vo svete sa z neho pripravujú všakovaké dobroty. Obľubujú ho napríklad Francúzi a Taliani.
Pripraviť ho môžete na milión spôsobov, či už z neho uvaríte krémovú polievku, pridáte ho ku špagetám alebo ho zapečiete.
Začnite už teraz
Fenikel môžete siať priamo do pôdy, ale až keď sa definitívne oteplí, čo je tak v apríli až v máji. Úrodu pozberáte rýchlejšie, ak si predpestujete priesady. Semená sa vysievajú vo februári alebo v marci. Tu však vzniká potreba zakrytých priestorov. A samozrejme je ich treba pred výsadbou otužiť. Na pestovanie si zvoľte pôdu dopre prekyprenú, nie ťažkú a premokrenú. S hnojením si veľmi starosti robiť nemusíte, fenikel nie je náročný na živiny. Nepravá zdužnatená cibuľa bude vhodná na konzumáciu po zbere koncom leta až začiatkom jesene.

Pre milovníkov predpestovávania
Tento spôsob pestovania fenikla je spoľahlivejší, pretože nehrozí vybiehanie rastlín do kvetu. Priesady sa predpestovávajú v krytých priestoroch, kde je teplota v rozhraní 15 až 20 °C. Zdravé semenáčiky by mali mať 3 až 4 pravé listy, čo od vysievania osiva potrvá asi 30 až 40 dní. Okrem jarného termínu môžete priesady predpestovať aj v júni a koncom júla až začiatkom augusta budú pripravené na výsadbu. Do príchodu prvých mrazov stihnú dorásť do konzumnej zrelosti.
- Pestovateľský tip čitateľky
- „Hoci si môžete predpestovať priesady, ja odporúčam priamu sejbu.“ Pani Mária z Duloviec, ktorá fenikel s obľubou pestuje už niekoľko rokov, preferuje priamu sejbu do voľnej pôdy. Každý rok počká, kým sa oteplí a pominú mrazy. Seje až v druhej polovici mája, pričom sa to vždy snaží stihnúť najneskôr do polovice júna. Ako sama priznáva, starosti s prípravou presného sponu si nerobí, no ak máte radi na hriadkach poriadok, ideálna vzdialenosť medzi riadkami je 30 cm. Osivo neseje veľmi hlboko, postačí asi 1,5 cm. Približne o dva týždne sa objavia malé rastlinky, ktoré, ak rastú príliš nahusto, jednotí na vzdialenosť asi 15 až 20 cm, aby mali dostatok priestoru na rast.
Kde ho pestovať?
Fenikel môžete pestovať ako následnú plodinu po skoro pozberanej zelenine. Vhodnými predplodinami sú skoré hlúboviny, špenát, šalát aj pór. Dobrý sused bude mrkve aj cibuli, vyhnite sa blízkosti kôpru. Spokojní s úrodou budete aj v oblastiach, kde sa darí viniču a kukurici. Naplánovať si môžete aj úžitkovo-okrasný záhon s bylinkami.

Spolu s feniklom tu pestujte nechtík, saturejku, zeler či cesnak. Rovnako sa mu páči aj na zvýšených múrikoch, kde sa opiera slnko a je chránený pred vetrom.