Pôda, na ktorej sa nedá nič DOPESTOVAŤ? Nechajte si urobiť chemický ROZBOR
12. 3. 2025, 8:00

Zdroj: shutterstock
Agrochemický rozbor pôdy ako službu pre externých zákazníkov zabezpečuje ÚKSÚP, odbor pôdy a hnojív v spolupráci s odborom laboratórnych činností.
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Aký druh pôdy máte v záhrade?
V praxi sa pri ich určení vychádza z množstva hrubého ílu, teda z častíc, ktoré sú menšie ako 0,01 mm. V záhrade môžete mať jeden zo siedmich pôdnych druhov (piesočnatá, hlinitopiesočnatá, piesočnatohlinitá, hlinitá, ílovitohlinitá, ílovitá, íly). Do dlane si naberte pôdu tesne spod povrchu, mierne ju navlhčite a postláčajte.
- Ak sa vám podarí vytvoriť tvrdá guľka s lesklým povrchom, indikuje to zvýšený podiel ílu. Ílovitá pôda je na dotyk hladká a lepkavá.
- Ak sa vám z pôdy nepodarí vyformovať guľôčku ani šúľok alebo to trvá pridlho, pričom sa pôda viac drobí, než drží pokope, je piesočnatá.
- Guľka drsná na dotyk vypovedá o piesočnatohlinitej, ak je celkom hladká a suchá, tak o hlinitej pôde.
- Ak pôdu v ruke krátko stisnete a po roztvorení dlane sa rozpadáva, má vyšší podiel piesku. Hlinitá pôda zostane kompaktnejšia a na ílovitej uvidíte odtlačky prstov.
Zdroj: shutterstock
Organické hnojivá, ako kompost alebo dobre rozložený hnoj dodávajú pôde živiny a zlepšujú jej štruktúru.
Využite rozbor pôdy
Agrochemický rozbor pôdy ako službu pre externých zákazníkov zabezpečuje ÚKSÚP, odbor pôdy a hnojív v spolupráci s odborom laboratórnych činností. ÚKSÚP na svojich pracoviskách v Bratislave a Košiciach vykonáva rozbor pôdy zameraný na stanovenie obsahu prijateľných živín pre rastliny v pôde. V rámci základného agrochemického rozboru sa stanovuje obsah draslíka (K), fosforu (P), horčíka (Mg) a pôdnej reakcie (pH). Pre vinič, ovocné druhy a chmeľ sa odporúča vykonávať rozšírený agrochemický rozbor pôdy, ktorý je doplnený o vápnik (Ca). Odber pôdnej vzorky, jej spracovanie a úprava a následne objednanie služby upravuje Metodický pokyn ÚKSÚP (č. 6/2018) uverejnený na www.uksup.sk. Pred odberom vzorky je vhodné kontaktovať odborného zamestnanca ÚKSÚP, odboru pôdy a hnojív pre určenie rozborovaných parametrov v pôdnej vzorke a dohodnúť sa na doručení vzorky na vybrané pracovisko ÚKSÚP v rámci SR. Následne treba vyplniť a podpísať objednávku na rozbor pôdy. Po ukončení rozboru pôdnej vzorky, prípadne vyhodnotení výsledkov, ÚKSÚP zašle výsledky alebo aj odborný posudok na adresu zadanú v objednávke.
Zdroj: shutterstock
Pokiaľ ide o rozbor pôdy, vzorky sa odoberajú z dvoch profilov: 0 až 30 centimetrov a druhý 30 až 60 centimetrov.
Prečo je potrebný agrochemický rozbor pôdy? Ak rastliny, ktoré pestujete majú nízku úrodu, neprimeraný rast a vývoj, je vhodné rozborom pôdy zistiť aktuálny stav živín v pôde, na základe ktorého je možné nastaviť správnu výživu rastlín a racionálne hnojiť pestované plodiny. Použitím vhodného hnojiva na základe agrochemického rozboru pôdy, správneho času aplikácie hnojív ako aj stanovenia správnej aplikačnej dávky hnojív do pôdy pre konkrétnu pestovanú plodinu (napr. poľné plodiny, zelenina, ovocie, okrasné rastliny a iné).
Zdroj: shutterstock
Najpresnejšiu potrebu hnojenia určí rozbor pôdy, no najavo to dávajú i samotné rastliny.
Odbor pôdy a hnojív
Na základe Protokolu o skúške vypracuje Odborný posudok, v ktorom vyhodnotí obsah prijateľných živín pre rastlinu v pôde na základe vyhodnocovacích kritérií napr. podľa Vyhlášky MPRV SR č. 151/2016 Z. z o ASP. Odborný posudok okrem vyhodnotenia parametrov rozborovanej pôdy obsahuje aj odporúčania, opravné alebo nápravné opatrenia zamerané na správny výber a aplikáciu hnojív.
Zdroj: shutterstock
Znalosť hodnoty pH (pôdnej reakcie) je dôležitá pre zásobovanie rastlín živinami. Kyslosť alebo alkalickosť pôdy spolu s nevhodnou štruktúrou môžu byť jednou z príčin pestovateľských neúspechov.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.