Reklama

Začali ste s prípravou HRIADOK? Tieto druhy zeleniny vám za hnojenie (ne)poďakujú

Vždy hnojte pôdu len pre tie rastliny a plodiny, ktoré to doslova vyžadujú.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Vždy hnojte pôdu len pre tie rastliny a plodiny, ktoré to doslova vyžadujú. Najlepším variantom hnojiva je však kvalitný kompost. Stačí, keď do pôdy zapravíte 10 cm hrubú vrstvu, ktorú zmiešate s 20 cm hornej zeminy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:45
Remaining Time 0:45
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    4 základné PRAVIDLÁ úspešného KOMPOSTOVANIA: Toto určite nepodceňte!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Prvá trať

    Rastliny prvej osevnej trate (rajčiaky, paprika, uhorky, baklažán, cuketa, tekvica, karfiol, kapusta, kel, zeler, pór, zemiaky, patizóny, kapusta, kukurica): Patria sem tie najnáročnejšie plodiny. Pôda sa musí pripraviť na jeseň zapracovaním dostatočného množstva hnoja, kompostu alebo organických hnojív. Tieto plodiny je zvyčajne potrebné počas pestovania prihnojovať.

    Zdroj: shutterstock

    Rajčiaky majú hlbší a silnejší koreňový systém ako papriky. Vďaka tomu si dokážu zaobstarať živiny a vlahu i z väčšej hĺbky. Pri vysádzaní je dobré k priesade hneď umiestniť oporu a priviazať ju.

    Druhá trať

    Rastliny druhej osevnej trate (mrkva, petržlen, reďkovky, červená repa, brokolica, kaleráb, šalát, špenát, mangold, čierny koreň, pór, pažítka, šalotka, fenikel, čakanka, melóny, cesnak, cibuľa, topinambury): Väčšina koreňovej zeleniny patrí do druhej až tretej trate, ale existujú aj výnimky ako zeler z prvej. Preto je potrebné nehnojiť priamo a najlepšie použiť vyhnojenú pôdu z predchádzajúcej sezóny.

    Zdroj: Shutterstock

    Špenát vysiaty v septembri či októbri si užijete v marci.

    Tretia trať

    Rastliny tretej osevnej trate (hrach, fazuľa, šošovica, bôb, sója, šalotka, špenát, jahody, špargľa, šalát hlávkový, šalát poľný, bylinky): Žiadny prípravok na hnojenie. Na konci sezóny sa trať nanovo pohnojí a tým ju pripravíte pre plodiny prvej trate na ďalšiu sezónu.

    Zdroj: shutterstock

    Dôležité je vedieť, že rastliny hrachu sa nemajú pestovať po sebe, a preto ich pestovateľskú plochu treba striedať. Na to isté miesto v záhrade ho vysievajte každý 4. až 5. rok.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.