Na vošky stačí predjarný postrek! Toto tvrdenie je pravdivé iba čiastočne. Samozrejme, postrek olejovou emulziou a insekticídnou zložkou v predjarnom období má určitý vplyv nielen proti voškám, ale aj proti značnej časti prezimujúcich škodcov, no určite nezaručí, že sa vošky počas vegetácie už neobjavia.
Prečo je to tak?
Hlavné škody spôsobujú vošky cicaním rastlinných štiav z listov, ktoré sa skrúcajú. Kolónie škodcu možno vidieť na ich spodnej strane. Vošky majú veľmi rýchly reprodukčný cyk- lus a počas vegetácie tak môžu mať v našich podmienkach až 13 generácií. V prípade, že sa na rastlinách počas vegetácie objavia, je vhodné poškodené časti s kolóniami škodcu odstrániť a spáliť. Záhradkári môžu využiť ekologické prípravky s účinnou látkou azadirachtín. Získava sa z tropickej rastliny Azadirachta indica. Prípravok je povolený aj v ekologickej produkcii.
V boji proti voškám je však význam ná aj podpora ich prirodzených ne priateľov. Najväčším je lienka se dembodková, lienka dvojbodková aj kontroverzná lienka východná, zlatoočky obyčajné či pestrice pruhované. Priemerná lienka dokáže počas svojho života zlikvidovať až 5 000 vošiek. V ochrane je veľmi dôležité vyhýbať sa širokospektrálnym insekticídom, aby ste nezničili aj užitočné predátory vošiek.
Bez mravcov nebudú ani vošky
V prípade poškodenia koncov mladých letorastov voškami možno vidieť aj medovicové výlučky škodcu, ktoré sú lákadlom (potravou) pre mravce. Tieto ich takzvane chovajú a bránia proti predátorom.
Prečo je toto tvrdenie pravdivé len sčasti?
Treba si uvedomiť, že okrem výrazného reprodukčného cyklu sa nebezpečenstvo vošiek znásobuje v letnom období (v júni), keď sa vyvíjajú prvé okrídlené jedince. A práve tie sa hlavnou mierou podieľajú na rozširovaní nových kolónií. Mravce určitým spôsobom pomáhajú voškám a žijú s nimi v symbióze, ale aj bez ich pomoci dokážu existovať a poškodzovať pestované rastliny.