Reklama

Prekvasená žihľava, banán, chlieb a dokonca aj moč! Týmto všetkým môžete v záhrade hnojiť

Mikrobiálne vyšetrenie moču  môže urobiť praktický lekár.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Sú ekologické, ohľaduplné voči prírode a navyše aj veľmi účinné. Týmto všetkým môžete hnojiť vo svojej záhrade.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Domáci postrek na bylinky, ktorý chráni rastliny pred chorobami

    Zelené hnojenie

    Jeden z najrýchlejších a najlacnejších foriem hnojenia je zelené hnojenie. Je ideálne buď na jar, ešte pred samotnou výsadbou, prípadne v októbri, po zbere úrody. V období kvitnutia, teda pred tvorbou semien, tieto rastliny pohrabte, n echajte zvädnúť pár dní a potom zapravte plytko do pôdy. Zelené hnojenie nielenže zbavuje pôdu burín, ale jej dodáva aj živiny a zlepšuje kvalitu pôdy

    Zdroj: profimedia.sk

    Do zmesí zeleného hnojenia môžete pridať semená kvetov, napríklad slnečnice, aksamietnice, nechtíka či boráka, čím prilákate do záhrady užitočné opeľovače.

    Prekvasená žihľava

    Nazberajte čerstvú pŕhľavu a nasekajte ju na menšie kúsky. Potom ju vložte do plastovej nádoby či vedra do 3/4. Zalejte odstátou vodou a umiestnite na slnečné miesto, kde bude obsah kvasiť približne 2 až 3 týždne. Zákvas zrieďte s vodou v pomere 1:10 a polievajte ním rastliny každý 10 až 14 dní.

    Zdroj: pinterest/monjardinmamaison.maison

    Pŕhľava účinkuje aj proti škodcom na zelenine a rastlinách.

    Slepačí trus

    Nahromadený slepačí trus dáte do 10l vedra a zalejete vodou. Pomer stanovený nie je, ale hnoj má byť v prevahe oproti vode. Celá zmes by mala mať konzistenciu riedkeho blata. Takto predpripravené hnojivo musí zrieť dva týždne, pričom ho treba každý deň premiešať. Po uplynutí 14 dní môžete nariediť hnojivú zálievku. Pripravíte ju z jedného litra výluhu zo slepačieho trusu a 10 l vody.

    Zdroj: profimedia.sk

    Vaječné škrupiny dodajú sliepkam potrebný vápnik

    Ľudský moč

    Áno, čítate správne. Ľudský moč je bohatý na dusík a fosfor. Existuje mnoho výskumov, ktoré sa ľudským močom ako hnojivom zaoberajú. Napríkad autorka Elina Andersson, ktorá v časopise Journal of Cleaner Production zverejnila článok vychádzajúci z akčného výskumu, v ktorom sa hovorí o benefitoch hnojenia močom.

    Moč bol vo výskume testovaný a hodnotený ako hnojivo pre plodiny vhodné v záhradách drobných pestovateľov. Výsledky hovoria o zlepšení úrody, obohatení pôdy a tiež o tom, že moč je hnojivom budúcnosti.

    Zdroj: Shutterstock

    Áno, dokonca aj močom môžete hnojiť!

    Kávová usadenina

    Kávová usadenina zvyčajne končí v odpadovom koši alebo na komposte. Obsahuje, rovnako ako priemyselné hnojivá, draslík, ktorý kvetinám prospieva a posilňuje ich. Na rozdiel od tých chemických hnojacich prípravkov s ním rastliny nepredávkujete.

    Nazberanú väčšiu porciu kávovej usadeniny potom rozsypte okolo koreňov každej rastliny. Má mierne kyslý účinok, preto je najlepšia na hnojenie rastlín, ktoré uprednostňujú kyslé humusové pôdy. Patria sem napríklad hortenzie, rododendrony či čučoriedky.

    Zdroj: pinterest/farmersalmanac.com

    Kávová usadenina je zázračné domáce hnojivo, ako stvorené pre izbové rastliny. Obsahuje veľké množstvo dusíka, fosforu, minerálov a draslíka.

    Škrupiny z vajec

    Škrupiny zo slepačích vajec obsahujú vysoký podiel vápnika viazaného v uhličitane vápenatom. Vôbec ich netreba drviť na drobné kúsky, keďže sa jedná o biologický materiál, veľmi dobre a rýchlo sa rozkladá. Škrupiny môžete vyhodiť priamo do kompostu alebo ich na jar zahrabať priamo do pôdy pri jej príprave.

    Počas zimných mesiacov škrupiny postupne vyhadzujte priamo na povrch pôdy a keď sa oteplí zapracujte ich. Ak nie ste stotožnení s neporiadkom, ktorý takto vznikne, zbierajte ich do nádoby a zapracujte naraz. Vápnik z pôdy využijú napríklad rajčiaky a paprika, ktoré sú náchylné na jeho nedostatok.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/thegardeningsoul/

    Škrupiny odradia slimákov.

    Pekárske droždie

    Droždie obsahuje okrem kvasiniek aj veľa minerálov, železo v organickej forme, ale aj stopové prvky. Na rastlinu pôsobí ako stimulátor rastu, ktorý jej dodá silu. Stačí, ak si pripravíte do odmerky 125 ml vlažnej vody a rozmiešate v nej obsah vrecúška so sušeným droždím. Miešajte dovtedy, kým sa droždie úplne spojí s vodou a vytvorí homogénnu zmes. Ako hnojivú zálievku môžete domáce hnojivo použiť nielen k izbovým rastlinám, ale aj k zelenine či ovocným druhom. 

    Zdroj: Shutterstock

    Kvasnice dokážu s muškátmi zázraky.

    Banánové šupky

    Banánové šupky rovnako ako banány obsahujú draslík, ktorý je dôležitý nielen pre ľudský organizmus, ale aj pre rastliny. Preto banánové šupky usušte, potom ich rozomeľte a využite ako hnojivo do pôdy. Živiny nachádzajúce sa v banánových šupkách prospievajú mladým rastlinkám, sadeniciam, kultivarom ruží a mnohým ďalším rastlinám, napríklad papradiam. Šupky môžete takisto nakrájať na menšie kúsky a pridať už k zakoreneným rastlinám.

    Zdroj: bringyourownlentils.com

    Banánovú šupku rastliny milujú!

    Skvasený chlieb

    Ak vám zostal chlieb, usušte ho a zalejte dažďovou alebo odstátou vodou. Nechajte kvasiť 6 až 10 dní. Nakvasenú vodu rozrieďte s čistou vodou v pomere 1:10 a používajte na hnojenie rajčín alebo jahôd. Získate veľké a chutné plody.

    Zdroj: Shutterstock

    Aj prekvasený chlieb má záhrada rada