Pri reze sliviek sa stretnete s rôznymi situáciami, TAKTO, si s nimi poradíte
2. 2. 2025, 18:00

Zdroj: Jarmila Szabóová
Rez sliviek, ale aj celkovo rez ovocných drevín je umenie, alchýmia, ktorú každý pestovateľ aplikuje podľa seba, svojho cítenia. Samozrejme, zákonitosti, ktoré sú dané, musí dodržať, ale zvyšok je na jeho fantázii. A prečo? Z prostého dôvodu, každý strom je iný a vyžaduje si individuálny prístup.
Zdroj: archív redakcie Záhradkár
Zdroj: archív Záhradkár
Zdroj: Archív
Galéria k článku
Slivky bez pravidelného rezu majú tendenciu korunu zahusťovať, čo vedie k horšiemu vyzrievaniu plodov a celkovo k nižšej úrode. Čo však v prípade, keď ste slivku len nedávno vysadili a jej takpovediac správanie nie je ideálne. Rozkonárenie je chabé, navyše sa vytvorili aj rodivé púčiky. Stredník smeruje do výšky a vy jednoducho nevie, čo s tým.
Ako skĺbiť predstavu s realitou
Zaiste to všetci poznáte, kúpite si ovocný stromček s korunkou alebo aj bez nej, a keď ho vysadíte, dumáte, čo s ním. Pri hrotiaku alebo špičiaku je to pomerne jednoduché, jedným rezom do budúceho stredníka donútite strom rozkonáriť a neskôr založiť rodivý obrast. Nie vždy sa však stretnú vaše predstavy s realitou.

Podobne je to aj v prípade výchovného rezu dvoj- až trojročných stromov, kde je potrebné vybrať vhodný stredník, určiť, ktorý výhonok ponecháte a ktorý zrežete na prevod. Konkrétne pri slivkách je treba sa zamerať aj na vidlicovité rozkonárenia a na typické tŕne. Opomenúť mávnutím ruky by ste nemali ani zatieranie rán po reze, či úkony počas leta, z ktorých niektoré sú pokračovaním zimného rezu.
Ovocinársky slovník
Cielený zásah na hormóny
Sila rastlinných hormónov sa dá pri reze účelne využiť v prospech toho, čo od stromu chcete. Stačí sa riadiť hĺbkou rezu, ktorá má na ich tok významný vplyv. Platí, že čím hlbšie režete, tým viac povzbudzujete strom k tvorbe letorastov. Iba odstránením vrcholového púčika podnecujete strom k založeniu nového rodivého obrastu. Toto platí nielen pre jadroviny, ale aj pre kôstkoviny.
Keď slivka nerastie k spokojnosti
Takže, pokiaľ máte slivku s minimálnym počtom veľmi krátkych výhonkov, ktoré sú navyše rodivé, s výsledkom jej pestovania zrejme spokojní nebudete (kvetné púčiky totiž brzdia vegetatívny rast). Preto ak z nej chcete strom s peknou korunou, slabučké výhonky s násadou kvetných pukov zrežte na konárový krúžok a skráťte aj stredník. Docielite tvorbu nových výhonkov, z ktorých si na začiatku vegetácie vyberiete 3 až 4 vhodne v priestore rozložené. Z nich zapestujete korunku a ostatné odstránite. Je jasné, že takto sa nástup stromu do rodivosti mierne oddiali, ale treba to brať ako investíciu do budúcnosti, ktorá sa jednoducho vyplatí.

Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.