Reklama

Pripravte sa na boj s PÁSAVKAMI! Odborník odporúča účinný biologický PRÍPRAVOK

Pásavka zemiaková (Leptinotarsa decemlineata) je v  podmienkach Slovenska najvýznamnejší škodca zemiakov.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Dospelé jedince pásaviek, ale aj larvy sa živia listami rastlín a sú natoľko hladné, že dokážu zničiť celú úrodu. Napádajú nielen rastliny zemiakov, ale aj baklažánov, rajčín či paprík.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pásavka zemiaková zahájila útok! Toto si všímajte na LISTOCH

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ing. Matej VAČKO, biologická ochrana rastlín

    Pásavky, vošky, skočky, molice či strapky je možné regulovať biologickým prípravkom NeemAzal T/S. Postrekový insekticíd je vyrobený z extraktu tropickej rastliny Azadirachta indica a účinkuje proti cicavým a žravým škodcom. Prípravok NeemAzal T/S obsahuje účinnú látku azadirachtín, ktorá preniká do listov a je čiastočne systémovo distribuovaná v rastline.

    Zdroj: shutterstock

    V prípade, že máte menšie hriadky, najlepšou aj najúčinnejšou ochranou je ručný zber. Vyzbrojte sa gumenými rukavicami a hneď ako zbadáte akékoľvek štádium pásavky, odstráňte ho z rastliny.

    Škodca sa kontaminuje požerom/ cicaním a zastavuje požerovú aktivitu. V priebehu niekoľkých hodín po aplikácii prípravku prestanú byť škodce aktívne a ďalej neškodia. Larvy reagujú spomalením žeru, vývoja a následnou mortalitou. Imága vykazujú spomalenie žeru, neplodnosť a v menšej miere mortalitu.

    Čo ste o „mandelinkách“ nevedeli? >>>

    Zaujímavé fakty

    Zdroj: shutterstock

    Napriek tomu, že je na európskom kontinente už viac ako 80 rokov, ešte stále nemá dostatočné spektrum efektívnych antagonistov. Preto sa každý rok jej populácia nachádza nad prahom ekonomickej škodlivosti.

    • Pôvodný areál rozšírenia pásavky boli juhozápadné časti Severnej Ameriky. Tu žila na divých druhoch zemiakov (Solanum rostratum).
    • Za 14 rokov prekonala vzdialenosť 3 000 km. Z Ameriky do Európy bola zavlečená viackrát. V Československu bola prvýkrát zaznamenaná v roku 1945.
    • Celkový areál rozšírenia vo svete sa za 140 rokov zvýšil až 2 500-krát. V roku 1990 bola prítomná na 12 miliónoch km² a prvotný areál bol 5 000 km² .
    • Najväčšiu škodu na zemiakoch zapríčiňujú larvy 3. a 4. instaru. Vývoj larvy trvá priemerne 16 dní a počas toho jedna larva skonzumuje 780 mg listovej hmoty.
    • Pri výskyte 10 lariev na jednej rastline sú straty na úrode 15 percent, pri 15 larvách do 50 percent a pri výskyte 40 a viac lariev môže byť úroda nulová.