Reklama

Pustite sa do čistenia JAHODOVISKA! Tieto listy znižujú úrodu, varuje EDUARD JAKUBEK

Najmä v starších porastoch jahôd nájdete veľké množstvo suchých zhnednutých listov, na ktorých sa nachádzajú hubové choroby, ako sú biela a fialová škvrnitosť listov.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Záhony s jahodami je potrebné v predjarnom období opatrne vyhrabať, odstrániť z nich suché lístie a nadbytočné poplazy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:59
Remaining Time 0:59
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Postarajte sa o záhony s jahodami a odstráňte tieto LISTY
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Suché listy

    Najmä na starších trsoch je veľké množstvo suchých zhnednutých listov, na ktorých sa nachádzajú hubové choroby, ako je biela a fialová škvrnitosť listov, je v nich infekcia, ktorá podporuje hnilobu plodov a ďalšie zárodky chorôb. Zaschnuté listy odstraňujte opatrne, najlepšie nožnicami tak, aby ste nepoškodili srdiečko rastlín, v ktorých sa nachádzajú zárodky budúcich kvetných stoniek. Listy odstraňujte celé, neponechávajte suché stonky, ktoré sú najmä, keď vyhrabávate hrabličkami medzi riadkami jahôd. Súčasne okolo jahôd plytko okopte tak, aby ste nepoškodili koreňové vlásočnice, ktoré sa nachádzajú tesne pod povrchom pôdy.

    Zdroj: shutterstock

    Najmä na starších trsoch jahôd je veľké množstvo suchých zhnednutých listov, na ktorých sa nachádzajú hubové choroby.

    Nadbytočné poplazy

    Jahody je najlepšie udržiavať v spone 70 až 80 x 30 až 40 cm počas pestovania celé 3 roky a všetky dcérske rastliny, ktoré zakoreňujú medzi radmi a v radoch je potrebné vždy odstraňovať, pretože zahusťujú výsadby, čo sa vám prejaví znižovaním úrody, väčším výskytom chorôb a škodcov. Najmä posledné tvoriace sa poplazy, keď ponecháte dochádza postupne až k zastaveniu rodivosti. Na novú výsadbu sa odoberajú vždy len prvé dva dcérske rastliny z každého poplazu a ďalšie dcérske odobraté sadenice vám postupne degenerujú celý jahodový porast.

    Zdroj: shutterstock

    Zaschnuté listy odstraňujte opatrne, najlepšie nožnicami tak, aby ste nepoškodili srdiečka rastlín.

    Choroby

    V prehustených výsadbách je nielen nízka úroda jahôd, ale nedostatok svetla a vlhká klíma spôsobujú výskyt hniloby jahôd, ktoré postupne, najmä v čase výskytu zrážok zahnívajú. Aby ste výskyt hniloby obmedzili je potrebné udržiavať spomínaný spon, aby jednotlivé trsy mali dostatok priestoru pre rast a dostatočné prúdenie vzduchu. Výskyt hniloby obmedzujte pravidelným dvoj - trojdňovým zberom, aby zahnívajúce jahody nenakazili ešte nedozreté zelené plody, pretože infekcia sa rýchle rozširuje. Napadnuté plody nerozhadzujte na pôdu, ale všetky ich pozberajte zvlášť a vhodným spôsobom zlikvidujte. Šírenie bielejfialovej škvrnitosti obmedzíte odstraňovaním napadnutých listov, ktoré sú viditeľne podľa škvŕn, podľa ktorých choroba dostala pomenovanie.

    Škodce

    Najviac znižuje úrodu kvetovka jahodová, mucha, ktorá kladie vajíčka do kvitnúcich jahôd, čím nám zabraňuje tvorbe plodov, ale namiesto tvoriaceho plodu vidíte v okolí bielych lupienok v strede čiernu bodku, larva kvetovky vyciciava tvoriaci sa plod. Ak sú porasty jahôd celé skrútené, trsy nerastú a plody sú zdeformované, tak určite sa v poraste nachádza roztočík jahodový, ktorý likviduje rastliny, Proti týmto škodcom je potrebné pred a po odkvitnutí použiť vhodný, dostupný insekticíd. Mechanickou ochranou, to znamená likvidovaním napadnutých trsoch, pestovaním jahôd len tri roky, zabezpečovaním zdravej sadby obmedzujete výskyt týchto škodcov, ktorým sa najlepšie darí v prehustených a starých porastoch, ktoré na jednom mieste pestujeme viac rokov.

    Zdroj: shutterstock

    Kvetovka jahodová škodí na jahodách, malinách, ostružinách, ale aj na ružiach.

    Jarné prihnojovanie

    Okolo trsoch je potrebné každý rok v predjarnom období opatrne rozhodiť viaczložkové hnojivo alebo použiť špeciálne hnojivo na jahody. Hnojivá sa nesmú dostať do srdiečok zelených jahôd, ktoré spália. Hnojivo zapracujte plytko medzi trsy a medzi riadky, pričom dávajte pozor, aby ste predávkovaním rastliny nezničili. Dodržiavajte predpísané množstvá a rešpektujete vek, či sú to jednoročné, dvojročné alebo trojročné výsadby. Prihnojovanie v jarnom období rozhoduje o veľkosti a kvalite plodov. Jahody prehnojené len jednostranne dusíkom, napríklad liadkom vám síce vytvoria veľké plody, ktoré však skôr podliehajú hnilobám a majú nadbytok dusičnanov. Druhé prihnojovanie trsov robte až po zbere úrody, kedy rastlinám pomôžete pri zakladaní novej úrody.

    Zdroj: shutterstock

    V záhrade je najjednoduchšie použiť hnojivo určené na jahody. Granulované hnojivá rozhoďte medzi riadky jahôd.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS