Tieto škodce úradujú v MARCI: Na ovocných stromoch treba urobiť ochranné opatrenia
2. 3. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
Predjarné ošetrenie ovocných stromov sa má vykonať až v období, keď sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, keď je aktivizovaná väčšina prezimujúcich škodcov.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Kučeravosť
Kučeravosť listov broskýň: Pri nedostatočnom ošetrení v jarných mesiacoch na začiatku pučania je ohrozená úroda nadmerným poškodením listov a padaním plodov. V čase postreku by mala byť teplota minimálne 7 °C. Môžete použiť meďnaté prípravky.
Zdroj: shutterstock
Kritickým obdobím šírenia kučeravosti broskýň je začiatok jarného obdobia. Silné infekcie môžu nastať po častých dažďoch alebo hmlách v marci až začiatkom apríla.
Múčnatka
Múčnatka jabloňová: Ak pestujete odrody jabloní náchylné na múčnatku, musíte začať s preventívnymi postrekmi – podobne ako proti chrastavitosti – najneskôr tesne pred kvitnutím. Sírnatý fungicíd aplikujte pred kvitnutím a tesne po odkvete.
Múčnatka na egrešoch a ríbezliach: Spôsobuje znehodnotenie plodov výrazným povlakom. Ovplyvňuje rodivosť a tiež odolnosť krov voči mrazu. Prvý preventívny postrek robte tesne pred kvitnutím a druhý hneď po odkvete sírnatým prípravkom.
Zdroj: Samuel Michálek
Listy ríbezle čiernej napadnutej americkou múčnatkou egreša.
Chrastavitosť
Chrastavitosť jadrovín: Ochorenie napáda okrem listov plody, ktoré sa pri silnejšej infekcii úplne znehodnotia. Použite fungicídne prípravky s účinnou látkou metiram alebo systémové prípravky s účinnou látkou cyprodinil, poprípade s novou účinnou látkou zo skupiny strobilurinov, ktoré tiež pôsobia systémovo.
Zdroj: shutterstock
Pôvodca chrastavosti hrušiek je huba Venturia pirina. Na plodoch sa tvoria hnedé až čiernohnedé korkovatejúce škvrny.
Grmaník
Grmaník slivkový: Hubové ochorenie spôsobuje znetvorenie plodov. Prvý postrek treba aplikovať v čase nalievania púčikov. Teplota by sa mala v tom čase pohybovať nad 7 °C, hlavne po daždivých dňoch. Použiť treba meďnaté prípravky.
Zdroj: shutterstock
Grmaník slivkový: Hubové ochorenie spôsobuje znetvorenie plodov.
Piliarka
Piliarka slivková: Použite postrek s účinnou látkou deltamethrin až po odkvete. Správny termín aplikácie postreku určíte podľa bielych lepových dosiek, ktoré treba rozvešať ako signalizáciu.
Zdroj: shutterstock
Samičky piliarky slivkovej kladú vajíčka do kališných lístkov kvetov, preto hoci strom bohato kvitne, nemusí mať nijakú úrodu. Vyliahnuté larvy vyžierajú vnútro plodov a spôsobujú skorú nepravú červivosť a opadávanie mladých, ešte zelených plodov.
Roztočík
Roztočík jahodový: Spôsobuje deformácie a zakrpatenie listových srdiečok jahôd. Porasty ošetrujte hneď pri pučaní a druhý postrek aplikujte pri tvorbe kvetných púčikov. Použite prípravky proti roztočcom (clofentezin alebo fenpyroximate).
Zdroj: shutterstock
Roztočík jahodový spôsobuje deformácie a zakrpatenie listových srdiečok jahôd.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.