Sezóna CUKIET začína. Ak chcete mať bohatú úrodu, robte túto vec. Rada od záhradkára
17. 7. 2023, 13:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Cuketa je vďačná rastlina. Nemáme ju po celý rok, ale keď príde leto, neviem už pomaly čo s ňou. Pokiaľ patríte k tým, ktorí majú pár cukiet, zbystrite pozornosť. Prezradíme vám trik od skúsených záhradkárov.

Potrebujú veľa miesta
Asi nejeden človek závidel úrodu svojho suseda cez plot. Cez leto idú na odber aj cukety. Niekto ich má pár, iný ich zas môže rozdávať aj známym. Skúsený trik od záhradkára vám zaručí, že tento rok nebudete plakať nad svojou úrodou cukiet. Trikom je prerezávanie listov.
Zdroj: Canva
Aj vás trápi nedostatok úrody cukiet?
Hoci pestovanie cukiet a tekvíc nie je žiadna veda, tak len málokedy sa stretneme s neúspechom. V jednom, ale i v druhom prípade by sme mali dávať pozor na to, že tieto rastliny potrebujú veľa miesta. Vďaka pár radám si môžete svoju úrodu ešte viac rozšíriť. Istotne padne aspoň jedna tekvica aj susedom a priateľom.
Nepotrebné listy preč
Tekvice a cukety vytvárajú veľké plazivé výhonky, ktoré majú taktiež veľké listy. Listy zásobujú rastlinu energiou a svojou veľkosťou dokážu chrániť plody pred priamym slnkom. Avšak mať veľké listy nie je až taká výhoda. Pokiaľ ich je toľko, že zakrývajú všetku zeminu, tak sa môže pokojne stať to, že zem sa neprehreje, začne sa vytvárať dosť veľké vlhko, čo dopomôže k rozmnoženiu plesní. Potom je už len pár krokov od toho, aby rastlinu nenapadli napr. slimáky. Azda poslednou nevýhodou je, že ku kvetom sa potom len veľmi ťažko dostávajú včely a iní opeľovači.
Zdroj: Camva
Ak chcete mať bohatú úrodu, prerezávajte listy
Účinnou prevenciou je prerezávanie listov. Ak by ste náhodou nevedeli, o ktoré listy ide, sú to napr. tie, ktoré presahujú už do druhých rastlín. Ďalšie listy, ktoré pôjdu preč, sú tie, ktoré sú buď napadnuté plesňou, alebo nejakým škodcom. Tento proces urobiť čím skôr, pretože by sa mohla pleseň rozšíriť aj na ďalšie rastliny. Do tretice všetko dobré. Aj listy, ktoré sú žlté alebo suché pôjdu istotne preč.
Dôkladné strihanie
Takéto prerezávanie by sa malo uskutočniť priebežne, ale dobre vieme, že niekedy na to nie je čas. Preto by bolo vhodné urobiť takéto strihanie aspoň 3 krát. Prvýkrát by to malo byť v čase opeľovania a tvorby púčikov, druhýkrát počas kontroly stavu rastlín a tretíkrát, keď rastlina začne plodiť. Samozrejme, počas prerezávania listov si skontrolujeme plody a tie, ktoré nevyhovujú, tak odstránime. Dbáme na to, aby rastlinu úplne neošklabali od listov, lebo by potom mala problém so živením plodov a z úrody by nič nebolo.
Zdroj: Canva
S prerezávaním listov to, samozrejme, neprežeňte
Listy a nevhodné výhonky odstraňujeme ostrými nožnicami alebo nožom. Nástroje by mali byť vydezinfikované, aby sme neodstali niečo zlé do rastliny. Dokonca necháme aj tekutinu vytiecť, ktorá sa nachádza v rastline. Snažíme sa to urobiť v čase, aby sa rez stačil do večera zaschnúť.