Reklama

Striedanie plodín na hriadke nie je umenie, stačí pár kliknutí a vytvoríte ho online

Zostavte si osevný plán online, je to jednoduché.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama

Zima je ako stvorená na prípravu budúcej sezóny v záhrade. V tichu zimných večerov si môžete premyslieť, ako čo najlepšie usporiadať zeleninové hriadky – či už pod holým nebom, alebo v skleníku.

Každá záhrada je jedinečná – od typu pôdy cez tvar pozemku až po množstvo slnka a tieňa. Kľúčom k úspechu je správne rozmiestnenie rastlín podľa ich potrieb.

Ako využiť stanovište na maximum

Každá záhrada má svoje svetlé aj tmavé zákutia. Stromy, kry, oplotenie či blízkosť budov vytvárajú rôzne podmienky – niektoré miesta sú suchšie, iné vlhkejšie. Poznať svoju záhradu je základ. Sledujte, kam dopadá slnko, ktoré miesta zostávajú vlhké a ktoré sú viac exponované suchu. Na slnečných stanovištiach sa bude dariť rastlinám ako rajčiny či papriky, zatiaľ čo v tieni môžu prosperovať špenát, reďkovky alebo listová zelenina.
Plánovanie hriadok je nielen praktické, ale aj kreatívne. Správne rozmiestnenie plodín podľa potrieb a podmienok zabezpečí, že vaša záhrada bude nielen efektívna, ale aj harmonická.

Podstata osevného postupu

Je plánované striedanie plodín na záhonoch počas sezón, aby sa zachovala úrodnosť pôdy, znížil výskyt škodcov a chorôb a podporila rovnováha živín. Striedanie plodín bráni jednostrannému odčerpávaniu živín – napríklad po náročných plodinách, ako sú kapusty, rajčiaky či paprika, sa vysádzajú menej náročné, ako je mrkva, petržlen. Dôležitou súčasťou je tiež využitie rastlín obohacujúcich pôdu, napríklad strukovín, ktoré vďaka hrčkotvorným baktériám v pôde fixujú dusík. Tento postup pomáha udržať zdravú pôdu a zvyšuje celkovú efektivitu pestovania.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Aké sú pravidlá osevného postupu a ako pestovať zeleninu?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Je to zložité? Vytvorte si ho online

    Komu sa zdá plánovanie záhrady zložité, či zdĺhavé, môže si vytvoriť osevný postup v online priestore. Do vyhľadávača zadajte: osevný plán online. Už prvá možnosť obsahuje ponuku, ktorá vám zaručene pomôže. Po otvorení stránky stačí, ak si navolíte plodiny, ktoré chcete pestovať a program vám vygeneruje, kam ktorý druh vysadiť. Dokonca vám ponúkne 4 možnosti na výber, pričom po zadaní príkazu na tlač, uvidíte pri každej plodine aj škodce a choroby, ktoré na daný druh zeleniny číhajú. Takto budete oveľa ľahšie vedieť reagovať na potenciálne riziko znehodnotenia úrody. Potom už stačí sledovať našu webstránku alebo časopis v printovej verzii, kde nájdete aktuálne odporúčania ohľadom ochrany rastlín v danom mesiaci.

    V skleníku aj bez vykurovania

    V prvých mesiacoch nového roka, je síce ešte krátky deň, ale už sa pomaly začína s pestovaním. Nezávisle na vykurovaní priestorov môžete vysiať žeruchu, špenát, rukolu či šalát, reďkovku. Veľkou výhodou týchto druhov zelenín je nízka náročnosť na dĺžku svetelného dňa a znášanlivosť k nižším teplotám. Šalátu oproti teplým a svetlým dňom potrvá síce dlhší čas pokiaľ ho budete môcť zberať. Na druhej strane prečo nevyužiť prázdnu pôdu. So striedaním plodín si hlavu nelámte, zakryté priestory podliehajú trochu iným pravidlám. Navyše spomenuté predplodiny nepotrebujú čerstvo vyhnojenú pôdu a ich koreňová sústava je tak plytká, že to čo sa v pôde nachádza v nej aj ponechajú nasledujúcim uhorkám, paprikám alebo rajčiakom. V neposlednom rade tieto priestory využijete na predpestovanie priesad.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.