Týchto 8 vecí ste o svojej záhrade netušili. Niektoré vás určite prekvapia!
25. 9. 2021, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:35)

Zdroj: Laura Witteková
Svet rastlín je taký zaujímavý, že vám občas dokáže vybiť aj dych. Poďte sa spolu s nami pozrieť na 7 vecí, ktoré ste pravdepodobne o svojej záhrade netušili, aj keď ju poznáte lepšie než vlastnú dlaň.
Rastliny reagujú na zvuk
Štúdie preukázali, že vibrácie z hudby alebo z nášho milého a láskavého hlasu môžu ovplyvniť rast rasltín. Vedci zistili, že pri porovnaní tichého skleníka so skleníkom, v ktorom boli púšťané príjemné zvuky, rastliny v druhom skleníku rástli lepšie. Skúste im zahrať či zaspievať. Možno sa im začne poriadne dariť!
Zdroj: Shutterstock
Reagujú na zvuk
Rastliny majú fotoreceptory ako my v očiach
Ó, áno! Aj rastliny vnímajú. Síce nemajú oči, no dokážu rozoznávať. Stonky a listy rastlín sú pokryté fotoreceptormi, ktoré reagujú na svetlo. Práve to je dôvod, prečo sa rastliny za svetlom otáčajú. Dokážu rozoznávať jeho intenzitu aj rozptýlenie. Dokážu rozoznať červené a modré svetlo a tiež vnímajú vlnové dĺžky.
Zdroj: unsplash.com
Majú rovnaké receptory ako my v očiach!
Dobrý hmyz nie je nikdy zlý
Veľa ľudí si myslí, že každý hmyz je škodlivý. Avšak to vôbec nemusí byť pravda. Existuje mnoho takzvaných dobrých škodcov ako napríklad lienky, pavúky, niektoré druhy mušiek. Tieto druhy hmyzu požierajú naozaj zlých škodcov ako napríklad vošky. Nezabudnite, že každý postrek v záhrade zabíja aj týchto pomocníkov. Jedným postrekom môžete odplašiť lienky z vašej záhrady aj na niekoľko rokov.
Zdroj: Frank Augstein
O včelách nikto nepochybuje.
Sóda v záhrade dodá sladkosť plodom
Trocha sódy bikarbóny môže zvýšiť sladkú chuť vašich paradajok. Je dokázané, že sóda bikarbonáta znižuje kyslosť pôdy a osladí tak vaše plody.
Zdroj: Shutterstock
Sóda má všestranné využitie. A v záhrade tiež!
V lyžičke pôdy je viac mikroorganizmov ako ľudí na svete
V jednej čajovej lyžičke pôdy z vašej záhradky je viac mikroorganizmov ako je ľudí na planéte. Je to možno šokujúce a spôsobuje svrbenie či zdesenie. No ide o veľmi dôležité mikroorganizmy, ktoré sú naozaj prospešné pre fungovanie záhrady.
Zdroj: profimedia.sk
Hádajte, koľko mikroorganizmov tu je?
Farbu hortenzie môžete zmeniť zmenou pH pôdy
Zásaditejšia pôda bude mať za následok ružovkastejšie kvety, zatiaľ čo väčšia kyslosť vytvorí modré kvety. Ak chcete svoju rastlinu zafarbiť na modrú, pridajte do pôdy viac organických látok, ako sú škrupiny z vajec a kávové usadeniny. Hoci kyslosť kávy sa môže líšiť. Pamätajte, že k zmene nedôjde cez noc, treba byť trpezlivý.
Zdroj: Joerg Schneider / EyeEm
Na akú farbu hortenzií máte dnes chuť vy?
Záhradkárčenie zvyšuje šťastie u ľudí
Mnoho štúdií dokázalo, že záhradníčenie môže zlepšiť vašu náladu. Aj keď nie ste najväčším fanúšikom záhradníctva, strávenie nejakého času staraním sa o rastliny pomáha mozgu produkovať serotonín, ktorý je ,,látkou šťastia“. Bojuje proti depresii a zlej nálade. Takisto určité druhy baktérií v záhradnej pôde prispievajú k produkcii serotonínu.
Zdroj: profimedia.sk
Záhradkárčenie robí ľudí šťastnejších
Príroda buduje imunitu
Podľa štúdie, v ktorej porovnávali vedci imunitu a zdravie detí, ktoré prichádzali častejšie do styku s prírodou vo forme prechádzok v lese či pobytom v záhrade s imunitou detí, ktoré záhrady a lesy nenavštevovali sa zistilo, že príroda dokáže budovať imunitu. Mikroorganizmy obsiahnuté v pôde totiž prispievajú k obranyschopnosti.
Zdroj: Shutterstock
Detskú imunitu je dôležité budovať od útleho veku