Reklama

Suchá zima predstavuje pre prírodu záťaž, pomôžte rastlinám zmierniť tento stres

Dunajská Lužná

Zdroj: anc

Reklama

Blíži sa jar a zásoba zimnej vlahy je mizivá. Celkový úhrn zrážok za toto obdobie je minimálny. Chýba snehová pokrývka, ktorá nielen svojou vrstvou rastliny izoluje, ale predstavuje aj zásobu životne dôležitej vlahy. Deficit v plnej miere nenahradíte, ale môžete sa aspoň pokúsiť zmierniť jeho dopad.

Globálne otepľovanie je čoraz citeľnejšie. V zime nielen, že neklesla teplota hlboko pod bod mrazu, ale celkovo spadlo málo zrážok. Občasné prehánky sa síce vyskytli, ale s nízkou výdatnosťou. Nehovoriac o snehu, ktorý si deti ani príroda nestihli užiť plnými dúškami. Blíži sa však začiatok pestovateľskej sezóny, ktorá sa nevyhnutne spája s vodou. Zásobu vlahy potrebujú napríklad ovocné stromy, aby sa dokázali prebrať zo zimného spánku a začať vegetovať. Voda má v tejto súvislosti aj transportnú vlastnosť, lebo privádza ku koreňom v nej rozpustené živiny a uľahčuje ich príjem. Bez vody rastlina hladuje, stáva sa náchylnejšia na napadnutie chorobami a škodcami, slabšie rastie a ešte menej rodí.

Predjarná príprava s dostatkom vody a správnou starostlivosťou môže výrazne zmierniť následky suchej zimy.

— Záhradkár

Zdroj: Šárka Bočková

V zeleninovej záhrade sú využiteľné nádoby OLLA, ktoré poskytujú koreňom neustály zdroj vody, samozrejme, ak vodu pravidelne dopĺňate.

O to je po suchej zime predjarná starostlivosť o ovocné dreviny ešte dôležitejšia. V teplejších dňoch, keď pôda nie je zamrznutá, stromy dôkladne zavlažte, aby sa vlaha dostala ku koreňom. Zavlažujte pomaly, aby voda mala čas vsiaknuť.
Nastielanie pôdy okolo stromov a krov pomôže dostupnú vlhkosť v pôde udržať. Použite slamu, trávu alebo drevnú štiepku vo vrstve 5 – 7 cm, pričom nastielku aplikujte s odstupom od kmeňa, aby ste predišli hnilobe.
Zvážte aj aplikáciu humusu alebo kompostu, ktoré zlepšia schopnosť pôdy zadržiavať vodu.

Výdatne zavlažiť nezabudnite najmä nedávno vysadené ovocné stromy, ktoré potrebujú vlahu na úspešné zakorenenie.

— Záhradkár

5 dôvodov, prečo ovocné stromy potrebujú na jar dostatok vlahy

1. Nábeh vegetácie: Na jar sa aktivujú korene, začína prúdenie miazgy a strom začína vytvárať nové listy, kvetné púčiky a výhonky. Na tieto procesy je potrebná dostatočná vlhkosť. 2. Kvitnutie a tvorba plodov: Dostatočná zásoba vody zabezpečuje kvalitné kvitnutie a dobré opelenie, čo je základom úspešnej úrody. Voda podporuje aj vývoj mladých plodov. 3. Rast listov: Listy sú nevyhnutné pre fotosyntézu, ktorá dodáva stromu energiu. Pri nedostatku vody sú listy menšie a slabé, čo negatívne ovplyvňuje výživu stromu a budúcu úrodu. 4. Výživa stromu: Voda rozpúšťa živiny v pôde a umožňuje ich transport ku koreňom a do jednotlivých častí stromu. Bez dostatočnej vlhkosti je príjem živín obmedzený. 5. Prevencia stresu: Nedostatok vody na jar spôsobuje stromom stres, čo môže viesť k oslabeniu ich odolnosti k chorobám a škodcom.
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Super tipy, ako vďaka dažďovej vode ušetriť na záhrade stovky eur
    Zdroj: Redakcia Záhradkár

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.