Reklama

Záhrada na kľúč? Toto všetko je dobré vedieť ešte predtým, ako sa rozhodnete

Všetko, čo potrebujete vedieť.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Dokončili ste dom a v budúcej sezóne chcete riešiť záhradu? Ak máte v úmysle osloviť záhradného architekta, nečakajte! Na jar už môže byť neskoro.

Projektovanie záhrady potrebuje svoj čas. Príprava podkladov, konzultácie, výber dodávateľov, zhotovenie výkresov, rozpočtu a mnoho ďalšieho. Majitelia záhrad veľakrát ani netušia, čo všetko treba vyriešiť, kým príde k výsadbe rastlín. Preto ak chcete záhradu na kľúč, oslovte záhradného architekta už teraz – v zime. Na jar už zväčša riešia dohodnuté zákazky a vy budete musieť dlhšie čakať. Z čoho teda pozostáva tvorba záhrady?

Na koho sa obrátiť?

V prvom rade si vyberte architekta, ktorý vám „sadne“, a zistite, či bude mať na vás v danej sezóne čas. Najlepšie sú, samozrejme, referencie vašich známych a priateľov. Pozrite si jeho prácu a odporúčania. Vyberajte tiež podľa štýlu, ktorý sa vám páči. Preferujete modernú záhradu s minimom kvetín alebo sa rozplývate nad farebnými trvalkovými záhonmi? Páčia sa vám geometrické tvary a stálosť alebo uprednostníte meniacu sa prírodnú záhradu? Z portfólia zistíte, či s daným tvorcom nájdete spoločnú reč. Informujte sa tiež o rozsahu poskytovaných služieb. Nie všetci záhradní architekti sa venujú aj realizácii. V tom prípade zistite, či robí svojim projektom autorský dozor, aby dielo vo finále vyzeralo tak ako v pláne.

Na čo architekt dohliada?

Okrem návrhu záhrady vie, ako na seba jednotlivé práce nadväzujú, komunikuje s dodávateľmi a riadi stavbu. Nápomocný je najmä pri vážnejších stavebných úpravách, ako je stavba oporných múrikov, záhradného domčeka alebo osadenie bazéna. Ak sám realizuje svoj projekt, riadi ho od začiatku až po odovzdanie záhrady majiteľovi.

Projektová fáza:

Predstava majiteľa

Vy musíte vedieť, ako záhradu plánujete využívať, čo všetko by ste v nej chceli mať. Urobte si zoznam aktivít a obmedzení (grilovanie, plávanie, pestovanie, relax, pes...) Architekt by mal poznať váš životný štýl, aby vedel pre vás navrhnúť to najlepšie.

Zdroj: Marta Potoczek

Farby jednotlivých rastlín zlaďte.

Pripravte všetky dostupné podklady a mapy potrebné na vytvorenie projektu. Ak nenájdete podklady, projektant si záhradu bude musieť zmerať. Rovnako výškové rozdiely terénu.

Pripravte si:

- mapu pozemku s domom z katastra

- zakreslenie stavieb a spevnených povrchov na pozemku

- mapu inžinierskych sietí

- projekt domu (užitočné pri plánovaní pohľadov zvnútra a tiež výsadbe v blízkosti stavby – aby vysadené rastliny nebránili výhľadu a podobne)

- zoznam aktivít a obmedzení

Obhliadka miesta

Následne si dohodnite stretnutie s vybraným architektom. Pozrite si záhradu a prejdite s ním všetky kľúčové faktory. Zverte sa mu so svojimi obľúbenými farbami i rastlinami. Dôležitý je tiež výber materiálov na chodníky, oporné múriky či plot. Mal by poznať, kde v záhrade páli slnko a ktoré miesta sú neustále v tieni. Kde sa po daždi tvoria kaluže a kde vysychá trávnik.

Od skice po projekt

Na základe podkladov a vašich požiadaviek architekt vypracuje prvotnú štúdiu, začína sa tvoriť celková kompozícia záhrady. Ide väčšinou o rukou nakreslené skice – pôdorysné, ale i pohľadové. Po prerokovaní sa do štúdie zapracujú prípadné zmeny a môže sa začať s kreslením projektu.

Je však rozdiel, či si objednáte architektonickú štúdiu alebo realizačný projekt. Štúdia pozostáva z pôdorysných a pohľadových skíc, hrubého návrhu použitého materiálu a rastlín. Realizačný projekt obsahuje samostatné výkresy s presne vymedzeným priestorom a výmerami. Udáva presnú polohu jednotlivých prvkov i rastlín. Obsahuje potrebné technické detaily ako ukotvenie pergoly alebo plán kladenia dlažby. Prirodzene, cena projektu je vyššia ako cena štúdie. Čisto orientačne, za štúdiu zaplatíte priemerne okolo 500 eur, za realizačný projekt minimálne dvakrát toľko. Všetko však závisí od rozsahu prác a počtu výkresov. Väčšia, prípadne komplikovanejšia záhrada bude vyžadovať dlhšiu prípravu. Niektoré firmy ponúkajú zľavu na projektové práce, ak si dáte záhradu realizovať u nich. Všetko je na dohode.

Zdroj: archív

Majiteľov veľakrát prekvapí vysoká položka súvisiaca s úpravou terénu. Vedzte, že napríklad hodina práce minibagra stojí približne 25 eur.

Čo obsahuje:

-štúdia

- rukou kreslené skice pôdorysu s opisom

- kreslené pohľady

- orientačný návrh kostrových drevín a záhonových rastlín

projek

- komplexný návrh

- výkaz výmer

-osadzovací plán

- návrh osvetlenia

- návrh osadenia bazénu či jazierka

- technické detaily

Prípravná fáza:

Rozpočty a dodávatelia

Už počas projektovania sa veľakrát zisťuje dostupnosť a cena navrhovaných materiálov, vyberá sa cenovo a kvalitatívne najlepšie riešenie. V každom prípade, po schválení projektu sa zháňajú vhodní dodávatelia, ktorí vypracujú rozpočet na objednané práce a materiál. Dohodne sa približný termín začiatku a skončenia prác. Práce veľakrát zdrží nepriaznivé počasie alebo nepredvídané udalosti na stavbe (spodná voda, skaly, inžinierske siete...).

V súvislosti s nimi môže dôjsť k posunu termínu i zvýšeniu konečnej ceny prác. Pred začiatkom stavby je dobré spísať s dodávateľom zmluvu o diele, ktorá špecifikuje rozsah prác, dohodnutú cenu, približný termín odovzdania a záruku. Pred začatím prác zákazník zaplatí dohodnutú zálohu (väčšinou 50-60 percent z ceny realizácie, respektíve podľa dohody).

Realizačná fáza 

Príprava pozemku

Záhradníci na stavbu prichádzajú až po dokončení stavebných prác v dome a na fasáde. Pozemok by mal byť vyčistený od stavebného odpadu. Začína sa vyčistením pozemku, vykosením náletov a odstránením neželanej vegetácie.

Zdroj: shutterstock.com

Čerstvo spracovaná zemina má tendenciu výrazne sadať, čo môže spôsobovať neskoršie problémy. Ideálne je nechať terén od jesene do jari sadnúť a v novej sezóne dorovnať. Proces možno urýchliť valcovaním alebo udupaním vibračnou doskou.

Tvarovanie pozemku

Nasleduje modelácia terénu, výkopy na bazén, základy pre domček a pod. Po nanesení výšok sa betónujú základy a osádza sa bazén. Začína sa s kladením dlažby (netreba zabúdať na prechody pre inžinierske siete). Pokračuje sa v hrubej i jemnej modelácii terénu, v prípade potreby sa odváža alebo priváža zemina.

Dôležité rozvody

Po vymedzení záhonov sa inštalujú elektrické káble na osvetlenie, zásuvky, prípadne kamerový systém a závlaha. Nasleduje finálne zarovnanie terénu.

Dočkali ste sa!

Práca s rastlinami tvorí iba zlomok celkovej realizácie záhrady. Na pozemok sa konečne privážajú rastliny. Ako prvé sa vysádzajú vysoké stromy – solitéry v trávniku alebo v záhonoch. Vyrábajú sa zvýšené záhony na pestovanie zeleniny. Nasleduje výsadba záhonov a ich nastielanie. Na záver sa ukladá trávnik a dokončuje a nastavuje závlahový systém.

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.