Reklama

Nový HIT letných balkónov: Nenáročná letnička sa stáva veľkou konkurenciou overených klasík

Pri rozhodovaní o materiáli nádoby pre olovník počítajte s tým, že v hlinenej bude substrát vysychať rýchlejšie než v plastovej.

Zdroj: Mak Media/F. Strauss

Reklama
Erika Mňahončáková

Erika Mňahončáková

Záhradná architektka

Nájdete ho v ponuke takmer všetkých katalógov zásielkových obchodov s rastlinami. Podľa titulkov ide o „hit sezóny“, „klenot balkónov a terás“, o „krásavca s kvetmi vo farbe oblohy“... Ale skôr, ako si ho zadovážite, je dobré vedieť, čo všetko bude jeho pestovanie vyžadovať.

Olovník (Plumbago auriculata), známy ako nebeský kvet, môže vo svojom prirodzenom prostredí dorásť do výšky 3 m. Ide o popínavku, ktorá často tvorí nepreniknuteľné húštiny. U nás patrí medzi nádobové rastliny, pretože nie je mrazuvzdorná. Od jari do jesene (máj – október) kvitne belasými trúbkovitými kvetmi podobnými floxom.

Anketa

Počuli ste už o olovníku?

Bez špeciálnych nárokov

Rastlina je pomerne odolná proti chorobám aj škodcom, pestovanie je preto nenáročné. Doprajte jej slnečné stanovište chránené pred vetrom, aby čo najbohatšie kvitla. Pri intenzite zalievania prihliadajte na niekoľko faktorov, ako je intenzita slnečného žiarenia, veľkosť rastliny aj pestovateľskej nádoby, typ použitého substrátu či obdobie vegetácie. Vo všeobecnosti platí, že substrát v menších črepníkoch vysychá rýchlejšie. Rovnako, ak je rastlina vysadená v dobre priepustnom substráte a pestovaná v suchšom ovzduší, vyžaduje častejšie zavlažovanie. Tak ako pri iných druhoch, aj v tomto prípade odporúčame dažďovú alebo aspoň odstátu vodu a počas horúceho leta aj jej zásobu v miske pod črepníkom. Vždy však len v primeranom množstve, aby korene nezačali odhnívať.

Aký substrát a hnojivo?

Olovník uprednostňuje dobre priepustné pôdy s neutrálnym až mierne kyslým pH, pričom môžete siahnuť po kvalitnom substráte na balkónovky. Na začiatku vegetácie rastlinu prihnojte plným hnojivom s postupným uvoľňovaním živín alebo každé dva týždne použite tekuté hnojivo určené na kvitnúce balkónové rastliny. S prihnojovaním skončite v auguste, aby všetky stonky pred zimou dobre vyzreli.

Zdroj: Mak Media/F. Strauss

K olovníku tvarovanému ako stromček (drevnatejúce výhonky aj tento spôsob pestovania umožňujú) môžete doplniť podsadbu letničiek alebo byliniek.

Zdroj: Mak Media/F. Strauss

Častým problémom olovníkov býva nedostatok mangánu alebo príliš vysoké pH pôdy. Rastlinu si môžete skúsiť rozmnožiť v lete, odobratím polovyzretých odrezkov.

Režte, aby si udržal pekný tvar

Pretože olovník môže ako popínavka tvoriť veľmi dlhé výhonky a následne ovísať (v prípade, že rastie bez opory), treba ho udržiavať a formovať vhodným rezom. Dobré je vedieť, že rastlina kvitne na jednoročných výhonoch. Podľa potreby môžete jednotlivé výhonky skrátiť aj počas vegetácie.

Jesenný rez

  • Čas pred prenesením na miesto zimovania.
  • Odrežte zvädnuté stonky.
  • Zvyšok skráťte asi na polovicu.

Jarný rez

  • Obdobie februára až marca.
  • Odrežte všetky odumreté a poškodené výhonky a tie, ktoré rastlinu vnútri príliš zahusťujú.
  • Nebojte sa silného prerezania až na konečnú dĺžku zvyšných výhonkov asi na 25 cm.
Anketa

Pestujete olovník?

Zdroj: Mak Media/F. Strauss

Na vytvorenie modro-bielej kombinácie balkónoviek si k olovníku môžete zadovážiť ľuľok jazmínokvetý (Solanum jasminoides), lobelky, petúnky, nemezie, margarétu na kmienku (Leucanthemum x superbum) a levanduľu.

Treba ho zazimovať

Olovník pochádza zo subtropickej Afriky, preto ho treba podobne ako oleander, brugmansiu, bugénvilieu, mandevilu či ľuľok Rantonnetov (enciánový stromček) na zimu preniesť do svetlej miestnosti s teplotou asi 10 °C. Nielenže takto zabránite jeho vymrznutiu, ale táto teplota je dôležitá aj pre založenie kvetných púčikov do ďalšej sezóny.

Staršie rastliny je dobré na jar mierne prerezať, čím ich prevzdušníte, presvetlíte, podporíte kvitnutie, udržíte požadovaný tvar a veľkosť.

Ak sa stane, že olovník začiatkom jesene nestihnete do bezpečia bezmrazej miestnosti preniesť včas a nadzemná časť rastliny namrzne, v prípade, že nedôjde k poškodeniu koreňov, opäť sa zotaví.

Prezimované rastliny nesmú byť na začiatku novej sezóny okamžite vystavené plnému slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo spáliť listy. Na jeden-dva týždne ich preto postavte do čiastočného tieňa, aby si privykli, a po fáze aklimatizácie ich umiestnite na konečné slnečné miesto.

Spýtajte sa odborníčky

Zaujal vás olovník a chcete sa o ňom dozvedieť viac? Máte otázky k pestovaniu? Kliknite na odkaz a spýtajte sa odborníčky Ing. Eriky MŇAHONČÁKOVEJ, PhD.

Zdroj: archív redakcie Záhradkár

Ing. Erika MŇAHONČÁKOVÁ, PhD. je jedna z našich odborníkov na okrasnú záhradu. Máte otázku? Potrebujete poradiť, vyriešiť pestovateľský problém? Pošlite jej otázku prostredníctvom formulára na našom webe.