Táto sladká bylinka je už v našich končinách pomerne dobre známa. Vedeli, ste však, že je asi 200-300- krát sladšia ako cukor? A to nie je všetko oproti cukru má ešte veľa výhod, ale aj nevýhod. Zistite o nich viac a naučte sa ju aj pestovať.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Istockphoto
Galéria k článku

Výhody stévie oproti cukru
- Nulový obsah kalórií – stévia neobsahuje žiadne kalórie, zatiaľ čo cukor má približne 4 kcal na gram.
- Nízky glykemický index – stévia neovplyvňuje hladinu cukru v krvi, čo je výhodné pre diabetikov.
- Pre zdravšie zuby – na rozdiel od cukru nespôsobuje zubný kaz.
- Môže pomôcť pri regulácii krvného tlaku – niektoré štúdie naznačujú, že stévia môže znižovať krvný tlak.
- Vhodná na chudnutie – vďaka nulovému kalorickému obsahu môže byť užitočná pri snahe schudnúť.
Zdroj: Shutterstock
Sladidlo zo stévie nemá takmer žiadny účinok na hladinu krvného cukru, je preto vhodné pre diabetikov. Pozor, pri pečení môže zhorknúť.
Nevýhody stévie oproti cukru
- Rozdiel v chuti– má intenzívnejšiu sladkosť s jemne horkastým dozvukom, ktorý nemusí každému vyhovovať.
- Obmedzené využitie – stévia sa správa inak ako cukor, a preto nie vždy dokáže plne nahradiť jeho funkciu pri príprave jedál.
- Možné ťažkosti – u niektorých ľudí môže konzumácia veľkého množstva stévie spôsobiť nadúvanie či tráviace problémy.
- Nie vždy prírodná – niektoré spracované formy stévie môžu obsahovať prídavné látky.
Zdroj: iStock
Stévia cukrová bude rásť v črepníku celoročne.
Pestovanie
Rastlina obľubuje teplé a slnečné miesta, ale zvládne aj polotieň. Pri polotieni však treba rátať s tým, že rastlinka bude menšia a bude mať menej listov. Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej, humóznej pôde. Ľahko ju dopestujete zo semienok. Vysievajú sa už vo februári alebo v marci. Môžete ich predpestovať v skleníku alebo doma. Najlepšie je, ak črepník prikryjete fóliou, aby mali semienka pri klíčení vlhkosť a stabilnú teplotu okolo 20 °C.
Priesady môžete vysadiť do záhrady, ak už nehrozia mrazy, ale dariť sa im bude aj v nádobách. Môžete ich mať na parapete či balkóne. Ideálna je východná alebo južná strana, kde budú mať dostatok svetla, no nebudú vystavené priamemu popoludňajšiemu slnku.
Dostatok svetla a pravidelná zálievka vám zabezpečia, aby bola stévia pekne sýtozelená.
Odporúča sa zalievať ju odstátou, vlažnou vodou a vyhnúť sa premočeniu pôdy. Pravidelným zaštipovaním podporíte jej rozkonárenie a zabránite aj kvitnutiu, čo predĺži jej životnosť a zvýši produkciu listov. Na jar a v lete môžete rastlinu prihnojiť organickým hnojivom s nízkym obsahom dusíka.
Zdroj: shutterstock
Sušené listy stévie sú ešte sladšie ako tie čerstvé. Drobné lístky môžete použiť ako sladidlo do čaju či iných nápojov.
Zber
Listy je vhodné zberať ešte pred kvitnutím, keď majú najvyššiu koncentráciu sladkých látok. Môžete z rastlinky odobrať viacero vetvičiek, ktoré zavesíte dole hlavou na suché a vzdušné miesto. Po pár dňoch z nich suché listy odoberiete. Najlepšie je skladovať ich v uzavretej nádobe na tmavom mieste, aby si zachovali svoju sladkosť. Sušené listy stévie sú ešte sladšie ako tie čerstvé. Drobné lístky môžete použiť ako sladidlo do čaju či iných nápojov, ale aj pri pečení a varení, kde poslúžia ako zdravá náhrada cukru.
Zimu nezvládne
Stévii sa v záhrade bude dariť, ale problém nastáva s nástupom chladného počasia, ktoré stévia nezvláda. Nevyhovujú jej už teploty okolo 10°C. Preto ju je treba na zimu presadiť do črepníka a schovať dovnútra.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.