Reklama

Táto bylina robí s dýchacími cestami zázraky: Hľadajte škvrnité listy pripomínajúce choré pľúca

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) z podzemku vyháňa drsné a chĺpkaté stonky, na ktorých súčasne vyrastajú aj chlpaté osové listy, ktoré sa vyvinú až v budúcom roku a tiež dlhostopkaté, srdcovo-vajcovité listy. Listy pľúcnika sú obyčajne bieloškvrnité a pripomínajú choré pľúca.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pľúcnik lekársky nájdete v listnatých lesoch, krovinách, na brehoch potokov či na okrajoch lesov. Vyberá si skôr tienisté miesta a zvykne rásť v skupinkách. Na svoj rast si volí čisté miesta, čo je vďačná indícia pre jeho zber.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nazberajte si PĽÚCNIK do zásoby! Vynikajúci liek z prírodnej lekárne

    Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) z podzemku vyháňa drsné a chĺpkaté stonky, na ktorých súčasne vyrastajú aj chlpaté osové listy, ktoré sa vyvinú až v budúcom roku a tiež dlhostopkaté, srdcovo-vajcovité listy. Listy pľúcnika sú obyčajne bieloškvrnité a pripomínajú choré pľúca. Kvety sú na konci stoniek zoskupené v závinkoch. Majú rúrkovitý, päťzubý kalich, lievikovitá koruna je päťcípa najskôr červenkastá, neskôr po opelení modrasto fialová.

    Zdroj: Shutterstock

    Na prípravu čaju budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu čerstvej vňate pľúcnika. Zalejte ju šálkou vriacej vody a lúhujte 10 minút, môžete osladiť medom.

    Pre zdravé pľúca

    Za vyskúšanie stojí aj sirup z pľúcnika. Pozberané listy dobre opláchnite a vysušte, vrstvite ich do fľaše s trstinovým cukrom. Uzatvorenú fľašu nechajte na tmavom a chladnom mieste stáť dva týždne a po rozpustení cukru sceďte a užívajte tri – až päťkrát denne.

    Nájdete ho v polotienistých lesoch. Zberajte vňať v čase kvitnutia, prípadne aj po odkvitnutí, a to tesne nad zemou. Pri zbere sa nesmie potlačiť, aby nezhnedol, čím by došlo k znehodnoteniu. Pľúcnik obsahuje triesloviny, kyselinu kremičitú, sliz, živicu, antioxidanty. Pomáha pri odhlieňovaní, uľahčuje vykašliavanie, používa sa ako podporný prostriedok pri dlhotrvajúcich pľúcnych problémoch. Pôsobí močopudne a protizápalovo.

    TOP 10 ÚČINKOV NA ZDRAVIE SPOZNÁTE V GALÉRII