10 tipov ako využiť PEROXID VODÍKA v domácnosti a v záhrade
4. 11. 2022, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: Shutterstock
Peroxid vodíka určite poznáte ako účinný dezinfekčný prostriedok. Asi vás zaskočíme, no využiť ho môžete aj pri pestovaní rastlín.

Zdroj: canva
Zdroj: Shutterstock
Peroxid je známy svojimi čistiacimi účinkami, bojuje proti plesniam, baktériám i vírusom.
Vďaka antimikrobiálnych vlastnostiam má peroxid vodíka po zriedení mnohostranné využitie v domácnosti a v záhrade. Táto bezfarebná kvapalina má chemický vzorec H2O2 a zložením je „skoro“ podobná vode. Rastlinám dodáva extra dávku kyslíka a účinne prevzdušňuje pôdu. Nemusíte sa však obávať, je mimoriadne šetrný k životnému prostrediu a jeho použitie je bezpečné, dokonca aj v ekologickom poľnohospodárstve. A ako pomôže a na čo ho môžete využiť?
Zdroj: archív redakcie
Starostlivost o izbove rastliny
Zamedzí hnitiu koreňového systému
Ak rastliny nadmerne zalievate, výsledkom je nedostatok kyslíka v pôde, čo sa prejaví zahnívaním a následným odumieraním rastlín. Tomuto problému sa vyhnete nielen striedmou zálievkou, ale i použitím peroxidu, ktorý poskytne koreňom rastlín extra dávku kyslíka. Zmiešajte len jeden liter vody a dve polievkové lyžice 3% roztoku peroxidu vodíka a aplikujte vo forme zálievky.

Zahubí plesne
Plesne sú pre rastliny mimoriadne nebezpečné, nakoľko ich oslabujú a bránia im v raste. Či už sa pleseň objaví na povrchu substrátu alebo sú rastliny ohrozené múčnatkou či hrdzou, použite roztok zložený z pol litra vody a štyroch čajových lyžičiek 3% roztoku peroxidu vodíka a aplikujte vo forme postreku na postihnuté miesto.
Dezinfikuje osivo
Aby ste sa vyhli „padaniu“ mladých sadeničiek, semienka od rôznych patogénov môžete vydezinfikovať tiež pomocou peroxidu. Pred výsadbou ich asi na päť minút namočte do 3% roztoku peroxidu vodíka, a následne opláchnite vodou. Ak pestujete klíčky, týmto spôsobom predídete kontaminácii baktériou e-coli, salmonelou či listériou. Nezabudnite ich však nakoniec poriadne premyť prúdom čistej vody, a to po dobu aspoň jednej minúty.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná snímka
Urýchli klíčenie semien
Peroxid vodíka pomôže semenám vyklíčiť rýchlejšie a podporí ich zdravý rast. Je to preto, že keď sa rozpadá, uvoľňuje kyslík. Keďže vysoká hladina kyslíka je nevyhnutnou zložkou pri klíčení semien, jeho nadbytočný prísun je mimoriadne prospešný. Taktiež oxidácia ničí inhibítory, ktoré zabraňujú klíčeniu. Na urýchlenie klíčenia, semená namočte na 30 minút do 3% roztoku peroxidu vodíka a následne ich opláchnite vodou.
Zdroj: profimedia.sk
Majte náradie opäť v dobrej forme pred začiatkom novej sezóny.
Dezinfikuje náradie
Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam, peroxid vodíka môžete využiť na dezinfekciu črepníkov či záhradného náradia, a zamedziť tak infikovaniu rastlín škodlivými patogénmi. Stačí, ak ich vyčistíte 6 až 9 % roztokom peroxidu vodíka.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Ako hnojivo pre rastliny
Extra molekula kyslíka v peroxide vodíka umožňuje rastlinám efektívnejšie absorbovať prospešné minerály a živiny z pôdy, čoho výsledkom je zdravý rast a odolnosť. Na univerzálny recept budete potrebovať jednu čajovú lyžičku peroxidu vodíka a 3,5 litra vody. Dobre premiešajte a aplikujte formou roztoku.
Zdroj: Archív redakcie
Prospešný pri hydropónii
Ak pestujete rastliny formou hydropónie alebo aeropónie, čistú vodu a zdravý koreňový systém zaručí pridanie peroxidu vodíka. Korene rastlín ocenia extra prísun kyslíka, a zároveň sa zamedzí vzniku hniloby. Navyše je to oveľa bezpečnejšie ako iné chemické antiseptiká.
Zdroj: shutterstock
Mucha domáca
Ochráni pred škodcami
Zabráňte škodlivému hmyzu ničiť vašu záhradu a vyrobte si univerzálny postrek, ktorého výrazný oxidačný účinok vám pomôže zahubiť vajíčka, larvy či dokonca otravné muchy a komáre. Budete potrebovať v rovnakom pomere 3 % roztok peroxidu vodíka a vody, ktorý následne premiešajte, prelejte do rozprašovacej fľaše a aplikujte formou postreku.
Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Presádzanie izbových rastlín
Zabráni bakteriálnej hnilobe
Rastliny pred bakteriálnou hnilobou ochránite tak, že ich postriekate roztokom peroxidu vodíka a vody. Účinné je to hlavne po reze a čerstvom prerezávaní, nakoľko sú rezné rany primárnym a ľahko dostupným miestom pre rôzne patogény. Týmto spôsobom môžete dezinfikovať i cibule či hľuzy, čím zabránite rozvoju bakteriálnej hniloby počas skladovania.
Zdroj: Shutterstock
Burina v dlažbe sa dá šikovne odstrániť.
Ničí burinu
Peroxid vodíka v 10 % koncentrácii spoľahlivo zahubí všetky druhy burín, napríklad v špárach chodníka či v betónovej dlažbe. Narozdiel od komerčne dostupných produktov, peroxid vodíka neobsahuje žiadne toxické chemikálie, ktoré sú dlhodobo škodlivé pre životné prostredie. Pri použití však buďte opatrní, silná koncentrácia môže zlikvidovať aj tie rastliny, ktoré zničiť nechcete. A samozrejme, pri práci používajte ochranné pomôcky a pri zasiahnutí pokožky alebo očí, postihnuté miesto okamžite opláchnite prúdom vody.