Reklama

Neodkladáte VAJEČNÉ ŠKRUPINY? Chyba! Máme pár TIPOV ako ich využiť!

Využite aj škrupiny

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Vaječné škrupiny nie sú len príklad dokonalého balenia prírody. Ak ich zvyknete vyhadzovať, robíte veľkú chybu. Využijete ich prakticky nielen v záhrade, ale aj v domácnosti či pri umení.

Zdroj: Shutterstock

1. Pre zdravie

Vo forme kalciového prášku dostanete do tela prírodný zdroj vápnika, ktorý pozitívne ovplyvňuje metabolizmus kostí a chrupaviek. Je vhodný pri osteoporóze, znižuje bolesť a zvyšuje hustotu kostí či zastavuje úbytok kostnej hmoty. Najlepší je z domácich umytých vajec, ktoré je nutné vysušiť a rozdrviť v mixéri. Pridať ho môžete do smoothies alebo použiť pri pečení.

Zdroj: Shutterstock

2. Do kompostu

Vaječné škrupiny nevyhadzujte do koša, ale pridajte do kompostu, čím zvýšite cenný obsah minerálov tohto super hnojiva. Pred vhodením ich však rozdrvte, aby ste urýchlili ich rozklad.

Zdroj: Pinterest/mnn.com

Vaječné škrupiny sú pre rastliny cenným zdrojom vápnika.

3. Ako hnojivo

Minerály, vitamíny a vápnik neocenia len vaše kosti, ale aj kvety v záhrade či na balkóne. Stačí na jar primiešať rozdrvené škrupiny do substrátu a kvety dostanú extra živiny. Rovnaký účinok má aj voda, v ktorej ste varili vajce „na tvrdo“. Určite ju nevylievajte, ale radšej ňou rastliny zalejte.

Zdroj: čitateľka Andrea

Priesady s dostatkom vápnika (v škrupinách) a tie bez škrupín.

4. Zdravé paradajky

Hnojivo s obsahom vaječných škrupín je mimoriadne prospešné najmä pri pestovaní paradajok, ktoré budú o poznanie zdravšie, pevnejšie a aj chutnejšie.

Zdroj: shutterstock

Absolútna BOMBA pre vašu domácnosť! Nevyhadzujte vaječné škrupiny! Využite ich v domácnosti

5. Pri pestovaní priesad

Škrupiny môžete taktiež využiť ako malé črepníčky pri pestovaní priesad. Dodajú malým rastlinám potrebný obsah minerálov a vitamínov, čoho konečným výsledkom bude bohatšia a zdravšiu úroda.

Zdroj: pinterest/katescreativespace.com

6. Na mikrobylinky

Rovnako ako pri priesadách, dobre poslúžia aj pri pestovaní cenných mikrobyliniek. Škrupiny umiestnite do stojančekov, čím ušetríte miesto. A keď ich namaľujete, ešte vám aj spestria domácnosť.

Zdroj: pinterest.com

Vaječné škrupiny ako sviečky

7. Ako svietniky

Dokonalá inšpirácia a milá dekorácia na blížiacu sa Veľkú noc! Použite vosk zo starých sviečok, roztopte ho a zalejte knôty do škrupiniek. Nezabudnite dať pod vajíčkové sviečky podnos a škrupinku jemne naťuknúť, aby sa neprevrátila.

Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/206461964157763108/

Jarné dekorácie z vaječných škrupín

8. Ozdoba na Veľkú noc

Fantázií sa medze nekladú a pre kreatívne duše sú vaječné škrupiny doslova darom. Či už poslúžia ako tradičné veľkonočné kraslice alebo ako materiál pri modernom tvorení, výsledok určite bude stáť za to.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/thegardeningsoul/

Škrupiny odradia slimákov.

9. Odstrašia škodce

Škrupiny z vajec sa používajú v záhrade aj ako ekologický prostriedok proti škodcom. Ak ich nahrubo poukladáte okolo rastliny, znemožníte slimákom, aby sa dostali k zeleným stonkám.

Zdroj: Shutterstock

Sliepky, ktoré sa pohybujú na slnku, znášajú vajíčka s o 30% vyšším obsahom vitamínu D.

10. Krmivo pre sliepky

Príroda je vynaliezavá a jej kolobeh vskutku obdivuhodný. To platí aj o vaječných škrupinách, ktoré skvelo pomôžu a dodajú potrebné vitamíny ich zdroju, teda sliepkam. Sú cenným zdrojom vápnika a zabezpečia budúcim vajíčkam tvrdú škrupinu.

Zdroj: Instagram/@sarahh20s

Mozaika – umelecké duše ocenia na hrubšie drvené vaječné škrupiny. Spravte si na vašej stene magickú mozaiku a odreagujte sa pri jej tvorbe.

11. Mozaika

Umelecké duše ocenia na hrubšie drvené vaječné škrupiny. Spravte si na vašej stene magickú mozaiku a odreagujte sa pri jej tvorbe. Škrupiny musia dostatočne ošetrené, umyté jarou, aby vám nezačali nežiadúco plesnieť.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

12. Čistič hrncov

Nečistoty po varení často nejdú dole ani najlepšími chemickými čističmi. Namiesto drôtenky môžete použiť rozdrvené vaječné škrupiny zmiešané so saponátom. Rozdrvené nahradia aj práškový čistič.

Zdroj: Shutterstock

13. Ako peeling

Vo forme masky alebo peelingu vaječné škrupiny pokožku vyživia, napnú a odstránia nečistoty či odumretú kožu. Stačí ich rozdrviť v mažiari, pridať do vyšľahaných bielkov, aplikovať na tvár, nechať zaschnúť a nakoniec zmyť studenou vodou.

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.