Dokonalý TRVALKOVÝ záhon: Pri návrhu dodržte tieto PRAVIDLÁ!
29. 2. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Ako skombinovať jednotlivé trvalky a okrasné dreviny, aby spoločne na záhone vynikli? Ak dodržíte pár zásad, výsledok bude znamenitý!

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Pinterest/seattletimes.com
1. Kombinujte rôzne tvary, veľkosť a štruktúru listov
Žiadaný kontrast dosiahnete pestrou kombináciou rastlín s rôznou štruktúru listov alebo kvetov. Rastliny s jednoduchým olistením vyniknú pri tých so zloženými, matné s jemnými chĺpkami upútajú pri tých lesklých. Krásu veľkých, dominantných kvetov podporia doplnkové trvalky s nie príliš výraznými kvetmi. Listy s rôznym tvarom pomôžu vytvoriť dojem premenlivej záhrady, ktorá nebude nikdy vyzerať rovnako.
Viac tipov nájdete na ďalších stranách! >>>
Zdroj: Pinterest/flickr.com
2. Použite rôzne tvary rastlín
Ako pri listoch a kvetoch, efekt kontrastu využite aj pri celkovom tvare rastlín. Ihličnaté dreviny s pyramídovým tvarom pekne vyniknú v spoločnosti zaoblených línií rododendronov alebo japonských javorov. Ďalšou možnosťou je použiť tvarované rastliny udržiavané pomocou rezu. Zaujímavo pôsobí napríklad prísne tvarovaný nízky živý plot z tisu obklopený neformálnou výsadbou trvaliek.
Zdroj: Pinterest/jeanne cronce
3. Myslíte na výšku
Rozdielne vysokými rastlinami vnesiete do priestoru dramatickosť a jednotlivé výškové vrstvy dodajú záhrade svieži vzhľad. Síce vo všeobecnosti platí, že nižšie rastliny je treba vysádzať do popredia a vyššie do úzadia, pri porušení tohto pravidla pridáte do priestoru žiadaný efekt prekvapenia.
Zdroj: Pinterest/joannaarchergardendesign.com
4. Použite vždyzelené rastliny
Myslite aj na chladnejšie mesiace v roku a vždy zahrňte do výsadby aspoň pár vždyzelených rastlín. Keďže im neopadajú listy, dodajú záhrade štruktúru po celý rok a spoľahlivo vyplnia prázdne miesta.
Zdroj: Pinterest/flickr.com
5. Pohrajte sa s farbami
Rovnako ako pri dekorovaní interiéru, použité farby kvetov môžu mať veľký vplyv na to, či vaša záhrada bude pôsobiť relaxačne alebo energicky. Farby taktiež umocnia celkový efekt a charakter záhrady. Zvoliť si môžete kontrastné kombinácie alebo jemné výsadby vytvorené tón v tóne. Teplé farby zútulnia priestor a odporúča sa ich použiť v zadných častiach. Studené odtiene pôsobia chladne a relaxačne.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/dc/38/21/dc3821319bba760a7d078211151d9246.jpg
Pôsobivá kombinácia oranžovo kvitnúcej ruže, rebríčka a kocúrnika.
6. Trvalky saďte po troch a opakujte ich
Ak sa na začiatku návrhu neviete rozhodnúť, ktoré rastliny použiť, vyberte si tri najobľúbenejšie, a zároveň ladiace druhy v rozdielnej výške - jednu nižšie rastúcu, druhú v strednej výške a poslednú vyššiu. Myslite pritom na farbu, kontrast či štruktúru. Výsledkom budú kombinácie rastlín, ktoré môžete použiť po celej ploche záhrady, čo vytvorí jednotný, elegantný a efektný dizajn.
Zdroj: Pinterest
Tienisté miesta pod stromami spestria trvalky okrasné farbou a tvarom olistenia.
7. Použite rastliny s rovnakými nárokmi na stanovište
Toto pravidlo je alfou a omegou všetkých záhradných výsadieb. Pri vytváraní záhrady vždy myslite na typ pôdy, mieru oslnenia či vlhkosť, a tomu prispôsobte výber druhov. Uvedomte si, že len tie správne rastliny vysadené na vhodnom mieste, s dôrazom na ich pestovateľské nároky vytvoria krásnu záhradu plnú života.