Pestujte JARABINU ČIERNU: Jej plody sú MEGAdávka vitamínov!
26. 2. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: pinterest/kobieceinspiracje.pl
Jarabina čierna (Aronia melanocarpa) má veľa predností, pre ktoré ju odporúčame pestovať v záhrade ako ovocnú, ale aj liečivú rastlinu. Zaujme nenáročnosťou na stanovište aj pôdu a nevyžaduje veľkú starostlivosť.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Netrpí chorobami a škodcami a zatiaľ nevyžaduje chemickú ochranu. Konzumácia plodov bohatých na nutrične hodnotné vitamíny má blahodarný význam pre ľudský organizmus.
Zdroj: Archív NMH
Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár
Odkiaľ pochádza a kde sa pestuje?
Možno ju poznáte aj ako jarabinu čiernoplodú, ale bežne sa používa označenie arónia čiernoplodá. Pochádza zo Severnej Ameriky. Začiatkom 20. storočia sa rozšírila v Rusku, neskôr vo východnej a v severnej Európe. Vo veľkej miere sa pestuje v rôznych oblastiach Fínska i Poľska. Má vysokú odolnosť proti zimným mrazom, preto je vhodná aj do vyšších a chladnejších oblastí. Rastliny bez problémov znesú teploty do – 38 °C.
Zdroj: Shutterstock
Hlavnými prednosťami jarabiny čiernej sú vzácne mimoriadne zdravé plody a možnosti jej pestovania ekologickým spôsobom bez použitia prípravkov na ochranu rastlín. Nedajte sa odradiť kyslasto trpkými plodmi, ktoré nie sú určené primárne na priamy konzum. Po spracovaní sa menia na chutné a výživné produkty.
V posledných rokoch sa rozšírilo jej komerčné pestovanie aj na Slovensku. Výmera výsadieb arónie dosiahla v roku 2022 108 hektárov, keď sa vysadilo aj päť hektárov nových výsadieb tohto druhu. Najviac sa pestuje v Košickom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji, kde sa pestuje až 95 percent všetkej arónie veľkovýrobným spôsobom. Najrozšírenejšia je u nás stará ruská odroda ‘Nero’ a z nových poľská odroda ‘Galicjanka’. V menšej miere sa pestuje odroda ‘Viking’ a iné.
Prečo ju pestovať? Čítajte na ďalšej strane...>>>
Prečo ju pestovať?
Arónia sa primárne pestuje v tvare kra, a to v záhradách aj vo veľkých produkčných výsadbách. V záhradných centrách ju však môžete nájsť aj v stromovej forme, v tomto prípade je naštepená na podpníku jarabiny vtáčej. Stromček vynikne jednotlivo ako okrasná solitérna rastlina. Zaujímavé je aj jej ďalšie využitie, a to vo forme hustého živého plota. Vtedy ju saďte približne vo vzdialenosti 1 až 2 m od seba, zakrátko vytvorí súvislý porast. Kry dorastajú do výšky 1,5 až 2,5 m. V závislosti od odrody sú stredne husté, guľovité, vzpriamené a neskôr sa pod hmotnosťou úrody rozkladajú do priestoru. Bez agrotechniky a tvarovania môžu byť vplyvom množstva mladých výhonkov zahustené. Prirodzene (bez akéhokoľvek zásahu) môžu dorásť do výšky 3 m. Výhonky sú stredne silné, ohybné, tmavosivej farby.
Zdroj: Shutterstock
Tmavé, takmer čierne malvice sú plné zdraviu prospešných látok. Preto si do záhrady vysaďte aspoň jeden ker.
Top účinky na zdravie
- Plody arónie zlepšujú krvný obeh, znižujú krvný tlak aj neželaný cholesterol. Obsahujú prírodné sladidlo sorbitol, ktoré je vhodné pre diabetikov.
- Arónia podporuje imunitu, prečisťuje a posilňuje organizmus. Dokáže telo zbaviť ťažkých kovov, vďaka čomu ju odporúčali užívať po nehode v Černobyli.
- Plody zlepšujú prekrvenie a pružnosť pokožky. Tá potom vyzerá mladšie a sviežo. Obsahujú veľa železa, ktoré pomáha bojovať s anémiou.
Zdroj: Pixabay
Bobule arónie sú plné živín a majú liečivé účinky. Posilňuje cievy a zlepšuje krvný obeh, pomáha pri cukrovke ak žalúdočných problémoch. Má protizápalové aj protirakovinové účinky. Obsahuje vitamíny A,C,E,K. Odporúča sa zjesť 30 bobuliek denne.
Vedeli ste, že…
… antokyány obsiahnuté v plodoch arónie sú prevenciou srdcovo-cievnych chorôb, niektorých druhov rakoviny a chránia mozog pred starnutím? Rovnako podporujú hojenie rán, zlepšujú stav poškodeného tkaniva a chránia aj pred vysokým cholesterolom. Navyše odbúravajú tuky, pomáhajú pri vredoch žalúdka a sú prospešné pre zrak.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: Shutterstock
Arónia
Pestovateľské podmienky a starostlivosť
Na Slovensku sú na pestovanie tohto ovocného druhu optimálne klimatické podmienky. Jarabine čiernej sa darí aj v chladnejších polohách a v chudobných pôdach. V lepších úrodných a piesočnatohlinitých humóznych a priepustných pôdach s dostatkom živín však dosahuje stabilne vysokú úrodu s vysokou kvalitou plodov. Jarabine čiernej vyhovujú pôdy so slabo kyslou (pH 5,6 až 6,5) až neutrálnou pôdnou reakciou (pH 6,6 až 7,2). Čím je stanovište slnečnejšie, tým je kvalita dopestovaných plodov vyššia. Svetlo sa pre kvalitnú a vysokú úrodu musí dostať aj dovnútra kra. Dosiahnete to dôkladným presvetľovacím rezom. Podstatou je odstrániť najstaršie výhonky zvnútra krov. Plody dozrievajú na jednoročnom i viacročnom dreve.
Zdroj: uvzsr.sk
Arónia je malý zázrak medzi ovocím.
Akákoľvek agrotechnika vrátane výživy a doplnkovej závlahy prispieva k zvýšeniu úrody, veľkosti a kvality ovocia. Arónia vstupuje do rodivosti skoro, už v druhom až vo štvrtom roku po výsadbe. Pre výsadbu si zabezpečte kvalitný a certifikovaný výsadbový materiál so zárukou odrodovej pravosti, zdravotného stavu a s dobre vyvinutými koreňmi. Overené a známe odrody i kvalitný výsadbový materiál v tvare kríkov i stromov majú zásadný vplyv na výšku úrody a kvalitu plodov.