Reklama

Čo vysadiť v okolí OVOCNÝCH STROMOV a aké máte možnosti?

Aksamietnice vysadené v okolí ovocných stromov ako prirodzená ekologická ochrana proti škodcom účinne odpudia vošky, háďatká, mšice ci molice. Navyše ozdravujú pôdu a odstraňujú plesne.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Rozmýšľate, ako skrášliť okolitý priestor pod korunami ovocných stromov či ušetriť v záhrade miesto a zasadiť v ich blízkosti aj iné rastliny? Ktoré druhy budú pre ne dobrou voľbou?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viackrátrodiace maliny aj černice zrežte týmto rezom

    Najmä majitelia menších pozemkov sú často postavení pred otázku, ako čo najefektívnejšie využiť
    priestor okolo domu. Hoci v drvivej väčšine vyhráva okrasná záhrada na úkor úžitkovej, stále je veľa záhradkárov, ktorí sa sladkých doma vypestovaných plodov našťastie nechcú vzdať a pre nedostatok miesta sa priklonia ku kompromisu. Keďže im je ľúto, že priestor pod stromami zostáva nevyužitý, hľadajú možnosti, ako ho zveľadiť. Treba však dať pozor, pri pestovaní ovocných drevín by ste mali dodržať pár zásad a vybrať k nim podplodiny nemusí byt také jednoduché.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak sa rozhodnete pod ovocné stromy vysadiť väčšie okrasné kry, nemusí to byt krok správnym smerom.

    Zvážte negatíva

    Ak sa chcete dočkať bohatej úrody, ovocným stromom je nutné zabezpečiť optimálne rastové i svetelné podmienky, dostatok živín a nepodceniť prípravu pôdy pred výsadbou a počas nej. Keďže sa nezaobídu bez intenzívneho rezu viackrát za rok, vysadené rastliny v podraste vám v údržbe v žiadnom prípade nesmú prekážať. Problémom tak môžu byt najmä vysoké trvalky ci kry, ktoré znemožňujú ošetrovanie stromov počas vegetácie ci zberu. Navyše rastliny vysadené v okolí predstavujú pre ovocné dreviny významného konkurenta v spotrebe vody a živín. Ideálnym riešením nie je ani klasický trávnik.

    Ďalším nemenej dôležitým faktom je to, že ovociny sa zvyčajne chemicky ošetrujú a aplikácia postrekov je často nezlučiteľná s podplodinami. Platí to najmä vtedy, ak si chcete pod stromy vysadiť bylinky ci dopestovať zeleninu v biokvalite. Rozdiel v použití rastlín spočíva aj v tom,
    či ide o práve vysadené jedince, zakrpatený stromček rastúci na slabo rastúcom podpníku alebo starú, niekoľkoročnú tradičnú odrodu s vyvinutým koreňovým systémom a veľkou korunou, ktorá už v záhrade plní skôr okrasnú funkciu.

    Čo je dovolené? Čítajte na ďalšej strane...

    Zdroj: Pinterest

    Okrasné cibuľoviny v spoločnosti kvitnúcich ovocných stromov.

    Čo je dovolené?

    Priestor okolo kmeňa by mal zostať aspoň v okruhu 50 cm voľný, bez burín, prípadne nastlaný
    organickým materiálom ci kompostom. Dostatok vlahy okrem zrážok v ideálnom prípade zabezpečí umiestnenie závlahového systému. V prvých rokoch po výsadbe môžete v bezprostrednej blízkosti vysadiť nenáročné podplodiny s krátkym vegetačným obdobím. Ideálne sú rastliny zabezpečujúce synergický efekt ako napríklad strukoviny, ktoré prevzdušnia pôdu a obohatia ju o vzácny dusík. Navyše po zbere úrody na jeseň je vhodné zvyšky rastlín zapracovať do pôdy vo forme zeleného hnojenia. Podplodinami tak môžu byt aj neúžitkové rastliny zlepšujúce kvalitu pôdy, ako sú strukovinové miešanky, aksamietnica ci facélia alebo kvetinové lúky, ktoré zabezpečia opelenie. Treba však brať do úvahy, že napríklad pri ďatelinovinách vzniká riziko tŕňovky býčej, pri vysokých hustých porastoch narastá výskyt hlodavcov.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Zimozeleň menšia ´Argenteovariegata´ (Vinca minor)

    Môžete využiť aj pôdopokryvné druhy ci rastliny využívané ako náhrady trávnika, ktorým nerobí problém občasné ušliapanie. Súvislý pokryv zaistí machovička (Sagina subulata) ci machovec srstnatý (Cotula hispida). Pôdu v rýchlom čase prekryje zimozeleň menšia (Vinca minor) ci pachysandra vrcholová (Pachysandra terminalis).

    Zdroj: Shutterstock

    Okrasné cibuľoviny kvitnúce na jar budú pre ovocné stromy výbornou voľbou.

    V prípade menšieho ovocného sadu využite krásu okrasných cibuľovín. Kvitnú na jar, keď je okolo stromov menej práce, navyše ich budú v čase kvitnutia efektne dopĺňať. Skúste pomedzi stromy vysadiť trvalky spolu s cibuľovinami v skupinách ci vo vlnovkách tak, aby ste okolo stromov mohli prechádzať. Priestor sa tým rozčlení, nebude pôsobiť stroho a počas údržby vám nijako nebudú prekážať.

    Ktoré rastliny ochránia ovociny pre škodcami a chorobami? Čítajte na ďalšej strane...

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Narcisy, tulipány, modrice i okrasné cesnaky spestria na jar každý ovocný sad. Krásne vyniknú, ak ich vysadíte vo vlnovkách ci v špirálach pomedzi stromy. Keďže do leta sa zatiahnu do pôdy, nebudú prekážať ani pri údržbe ci zbere úrody.

    Cesta permakultúry

    Zriekli ste sa používania chemických postrekov a stromy chránite len pomocou biologických prípravkov ci prírodných výluhov vyrobených doma? V tom prípade môžete s čistým svedomím v okolí ovocných drevín vysadiť aj bylinky ci liečivé trvalky, ktoré navyše pritiahnu opeľovače, odpudia škodlivý hmyz, ale i zvýšia odolnosť stromov proti chorobám.

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Rastliny použité vo výsadbe: 1 Mäta pieporná 2 Kapucínka väčšia 3 Aksamietnica rozložitá 4 Pamajorán obyčajný 5 Pažítka 6 Nechtík lekársky

    Väčšina ovocných drevín sa bude tešiť zo spoločnosti cesnaku, pŕhľavy, kapucínky, aksamietnice, vratiča obyčajného, paliny, ruty voňavej ci chrenu. Hlodavce odplaší koreň rebarbory. Nechtík, kôpor a fialky budú ideálnou spoločnosťou pre jabloň. Kapucínka odpudzuje slimáky a vlnačku krvavú. Svojimi hustými listami potláča burinu, tieni pôdu a udržuje ju dostatočne vlhkú.

    Zdroj: Life Reset

    Prečo záhradu plánovať? Môžete tým predísť takým častým chybám ako garáž na najslnečnejšej časti pozemku, ktorá by bola ideálna na skleník či bazén. Alebo kurník postavený po vetre k terase, čo prináša arómu gazdovského dvora pri rannej káve.

    Chren, pažítka a cesnak medvedí redukujú výskyt hubových chorôb, minimalizujú chrastavosť jabloní, kučeravosť broskýň a ostatné stromy ochránia pred múčnatkou ci hrdzou. Okrem iného odplašia myši. Mäta zas pomáha odpudzovať mravce a skočky. Kôpor podporuje klíčenie ostatných rastlín a rovnako ako pamajorán počas kvitnutia láka hmyz do záhrady. Kostihoj kvitnutím priláka včely a po tom, ako ho pokosíte, pôdu ušetrí pred vysychaním a pri rozklade jej dodá živiny. Pôvabne kvitnúci dráčik (Panstemon) ochráni jablone pred piliarkou ci vlnatkou. Trebuľka odpudí vošky a slimáky, nechtík a aksamietnica dezinfikujú a vylepšujú pôdu. Pod mladými stromami môžete pestovať cesnak medvedí ci cibuľovú zeleninu, ktorá im nekonkuruje, no zároveň ozdravuje pôdu. Vynikajúcou alternatívou je zelenina nenáročná na svetlo, ako sú listové šaláty, reďkovka, roketa (rukola) ci kučeravý kel.

    Na čo ešte nezabudnúť? Čítajte na ďalšej strane...

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Čo vysadiť pod ovocné stromy?

    Na čo pamätať?

    Pri výsadbe podrastu berte na vedomie vek stromu a typ podpníka. Slabo rastúce podpníky majú plytký koreňový systém, sú citlivejšie na vlahový deficit, a to nielen v období rastu plodov, ale počas celého vegetačného obdobia, a vyžadujú doplnkovú závlahu. Mladším stromom je dôležité zabezpečiť dostatok priestoru a svetla. Staršie stromy bývajú už hlboko zakorenené a nebude im prekážať ani spoločnosť väčších rastlín. Pri výsadbe však prihliadajte na intenzitu osvetlenia a na svoj komfort pri údržbe a reze. Po obvode koruny sa bude dariť svetlomilným druhom a postupne smerom ku kmeňu rastlinám vyžadujúcim polotieň až tieň. Berte do úvahy, že čím väčší je spon, tým väčší komfort a dostatok priestoru zaistíte podplodinám.

    Zdroj: Pinterest/geranium.com

    Moruša biela ‘Pendula’

    Okrasné i užitočné

    Iná situácia nastáva, ak do okrasnej záhrady chcete vysadiť ovocné dreviny, ktoré budú zaujímavým i úžitkovým doplnkom výsadieb. Vyniknú pozoruhodnými listami, netypickým tvarom aj chutnými plodmi. Ako pri všetkých výsadbách, aj tu treba plne rešpektovať podmienky pestovania a zaručiť splnenie potrebných teplotných, svetelných a pôdnych nárokov konkrétneho druhu. V poslednom období sa veľkej obľube teší napríklad muchovník Lamarckov (Amelanchier lamarckii), pretože jeho viackmenný tvar krásne zapadne aj do modernej koncepcie záhrady. Do pozadia záhonov môžete umiestniť broskyňu, jabloň, čerešňu ci stromčekovité formy ríbezle i egreša. Nevšedne bude pôsobiť figovník ci druhy na kmienku, ako je previslá moruša biela ‘Pendula’ (Morus alba). Ako ker vynikne zemolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) a vo forme živého plota lieska (Coryllus).

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.