Prudšie svahy sa snažte v záhrade vždy zmierniť. Jednoduchými a overenými spôsobmi sú oporné múriky, steny, ktoré sa dajú vybudovať z rôznych materiálov. Nemusíte sa báť, oporné múriky záhrade prinesú niečo, čo bude stále pôsobiť prirodzene a do vašej záhrady nenútene zapadne. Pomocou oporných múrikov môžete v záhrade vytvárať roviny, rampy, tajné zákutia či prechody (schody), ktorými sa môžete dostať z nižšieho bodu na vyšší a naopak. Z oporných múrikov sa budujú aj schodiská, ktoré sú zhotovené prevažne z rovnakého materiálu alebo kombinácií.
Suchý múrik
Najprirodzenejším materiálom, ktorým sa v záhrade dajú budovať oporné steny, je kameň. V každej lokalite nájdete iné typy, snažte sa však priblížiť lokálnemu zdroju. Ten bude v záhrade pôsobiť najlepšie. Pri kamenných stenách treba brať ohľad na ich výšku. Ak výška múrika nepresiahne 60 cm, nebude nutné ho spevňovať, lepiť. Vtedy sa hovorí o suchom múriku.

Prvý rad zapustite minimálne 15 až 20 cm do zeme na vrstvu drobného kameniva, tým zabezpečíte stabilitu oporného prvku. Kameň sa len jednoducho uloží na seba, šikmo k svahu, a následne sa prisype vrstvou zeminy. Nerobte veľké medzery!

Kamenné múriky nad 60 cm je nutné lepiť, murovať. Každý položený kameň je nutné spevniť tenkou vrstvou lepidla alebo malty. Takéto vyššie múriky potrebujú pevné základy, ktoré musia mať na hĺbku minimálne 60 až 80 cm.