Zmierni horúčku, kašeľ aj chrípku
Známe sú jej protizápalové účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe dýchacích ciest, kašli, astme, chronických ochoreniach priedušiek a pri rekonvalescencii po zápale pľúc. Sedmokráska je prírodným liekom proti horúčke a chrípke.

Detoxikačný poklad
Sedmokrásky zlepšujú vstrebávanie vápnika. Tak pomáhajú pri osteoporóze a hlavne jej prevencii. Čistia krv, prospievajú pečeni, žlčníku a slezine, zrýchľujú metabolizmus. Vďaka týmto účinkom sa často a s úspechom využívajú pri detoxikačných kúrach a pri chudnutí.
Pochutí aj skrášli
Pretože je to pekná rastlinka a nevyzerá ani na tanieri podozrivo, sedmokráska sa s obľubou používa aj do šalátov alebo ako ozdoba obložených chlebov, prísada nátierok, masiel či tvarohov. K veľkej obľube jedlých kvetov prispel aj vegánsky a raw trend, ktorý používajú kvety na ozdobu slaných i sladkých pokrmov. Nič nie je tak krásne ako čerstvé kvety! V kombinácii s múčnikmi, šalátmi aj nátierkami to sedmokráskam naozaj pristane.

Skvelá do čajových zmesí
Pôsobenie sedmokrásky je veľmi mierne, nenápadné a dlhodobé. Preto sa veľmi dobre uplatňuje v bylinných zmesiach s materinou dúškou, skorocelom, podbeľom, medovkou, mätou, pľúcnikom alebo čiernou bazou. Podporuje účinok svojich rasltinných kolegov a dotvára chutný a účinný čaj.
Ozdravné kúpele
Obklady, kúpele alebo šťava z čerstvej rastliny pomáhajú pri ekzémoch, akné, vyrážkach, hnisavých zápaloch, vredoch, nehojacich sa ranách, kožných chorobách, opuchoch a natiahnutých svaloch. Rozdrvené listy sedmokrások je možné použiť ako obklad na rany po bodnutí hmyzom. Výluh zo sedmokrások zas ako kloktadlo. Pretože uľavuje od bolesti zubov a je prevenciou zápalov ďasien.

Ako na zber sedmokrásky?
Trháme kvety so stonkou od marca do septembra. Ideálne za jasného dňa okolo poludnia. Aj keď sedmokráska kvitne prakticky celý rok, práve na jar obsahuje najviac účinných látok. Keďže sa kvety veľmi dobre neumývajú, najlepší je zber na vlastnej záhrade.
Pokiaľ vyrazíte na zber do voľnej prírody, nikdy kvety netrhajte priamo pri ceste alebo vedľa chemicky ošetrovaného poľa. Nespotrebované čerstvé kvety usušíme prirodzeným teplom vo vzdušnej a suchej miestnosti. Pri sušení umelým teplom nesmie teplota prekročiť 35 °C. Dobre usušené kvety majú pôvodnú farbu a príjemnú vôňu. Aby vydržali čo najdlhšie, skladujeme ich vo vzduchotesnej nádobe.