Aj keď sa to nemusí zdať význam kašľa je ochranný, pretože telo sa takto snaží odviesť z dýchacích ciest nečistoty, mikroorganizmy či hlien. S čo najskorším zbavením sa kašľa vám vie pomôcť aj prírodná lekárnička.
Vlhký a suchý kašeľ
Prvým krokom je však správne určenie typu kašľa, ktorý vás trápi. Môže byť totiž suchý alebo vlhký a k tomu je dobré uspôsobiť aj výber byliniek aj keď niektoré sú účinné pri obidvoch kašľoch.
Pre kašeľ však vieme nájsť aj iné charakteristiky a prívlastky. O takzvanom štekavom kašli hovoríme zvyčajne pri laryngitíde – čiže zápale hrtana. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkami a veľmi často sa vyskytuje u detí. Aj v tomto prípade veľmi dobre pomôže kloktanie slanou vodou, ale aj rumančekový, mätový či šalviový čaj.
Zápal hrtana, ku ktorému sa pridá aj zápal mandlí je nepríjemnou angínou, ktorú pozná takmer každý. V tomto stave je veľmi vhodné spomenúť si na účinné prírodné antibiotiku – echinaceu purpurovú a konkrétne na tinktúru z nej.
TIP bylinkárky: Čajová zmes na vykašliavanie
Zmiešajte sušené bylinky -2 PL pľúcnika, 3 PL prvosienky jarnej, 5 PL podbeľu lekárskeho. Čaj pripravte tak, že 1 ČL zalejete 200 ml vriacej vody. Zakryjete a necháte 10 minút lúhovať. Môžete osladiť medom a popíjať pri zahlienení aj 2- až 3-krát denne maximálne počas 2 týždňov.

6 byliniek na kašeľ
1. Zádušník brečtanovitý
Čaj z neho uľaví od kašľa a jeho protizápalové účinky pomôžu pri chorých prieduškách aj pľúcach.

2. Podbeľ liečivý
Zahlienených dýchacích ciest a vlhkého kašľu vás zbaví tento jarný posol. Zároveň je dobrým podporným liekom na vyliečenie prieduškovej astmy či zápalu pľúc.

3. Prvosienka jarná
Zrieďuje hlieny a tým pomáha s vykašliavaním. Zároveň vďaka obsahu saponínov prospieva celej dýchacej sústave.

4. Skorocel kopijovitý
Bylinka nie iba na vlhký aj suchý kašeľ a zahlienené priedušky, ale na všetky ochorenia dýchacích orgánov. Doprajte si z neho čaj, sirup či čerstvú šťavu. Výhodou je, že ho môžu užívať aj deti.

5. Majorán záhradný
Uľaví od dusivého suchého kašľa a zároveň podporí aj vykašliavanie hlienu. Odvar je výborný aj na inhalovanie pri nádche, pokojne aj 3x denne. Sliznicu uvoľní a upokojí.

6. Fialka voňavá
Je považovaná za jednu z najlepších byliniek na tíšenie kašľa. Pomáha aj pri zachrípnutí. Uvoľňuje a rozpúšťa hlieny a tým pomáha s vykašliavaním. Je účinná aj pri chrípke a prechladnutí.
