Ako vyrobiť elixír večnej mladosti? Stačí si nazbierať toto!
21. 9. 2023, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Kto by nepoznal účinky šípkového čaju? Vysoký obsah vitamínu C z neho robí ideálny nápoj na zvýšenie imunity na jeseň a v zime, kedy na nás bacily a vírusy číhajú zo všetkých strán.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Olej zo šípok je najsilnejšia zbraň prírody proti starnutiu
Dnes už dobre známy olejček červenkastej farby je hviezdou prírodného anti-agingu – pri pravidelnom používaní vyhládza a zjemňuje vrásky a pritom pomáha aj pri problémoch s akné.
Šípkový olej
Čo obsahuje?
Olej lisovaný zo semien plodov šípok je bohatým zdrojom vitamínu A a nenasýtených mastných kyselín, najmä gama-linolénovej.
Čo dokáže?
Regeneruje, ošetruje, pôsobí protizápalovo a upokojujúco. Jeho najcennejšou zložkou je kyselina transretinolová – derivát vitamínu A, ktorý urýchľuje obnovu kože, podporuje tvorbu kolagénu a zvyšuje schopnosť hydratácie. Zvyšuje elasticitu pokožky, preto je neoceniteľným pomocníkom v tehotenstve, kedy sa pokožka nestíha prispôsobiť novému objemu a hrozia strie.
Ako ho používať?
Používajte ho dlhodobo a pravidelne, len tak sa dostavia želané účinky. Keďže je hutnejšej konzistencie, miešajte ho s ľahšími olejmi, napríklad mandľovým.
Ako ho vyrobiť? Čítajte na ďalšej strane >>>
Ako ho sa vyrobiť doma?
Sušené šípky rozdrvte a zmiešajte v pomere 1:1 s jojobovým alebo mandľovým olejom. Nechajte odpočívať v sklenenej nádobe asi 6 týždňov, kedy chytí krásnu zlatožltú farbu. Preceďte ho a prelejte do tmavej sklenenej fľaštičky, aby bol chránený pre oxidáciou. Používajte ako náhradu pleťového krému alebo ako lokálnu starostlivosť pri pigmentových škvrnách a jazvičkách.
Zdroj: shutterstock
Šípky určite rastú aj vo vašom okolí.