Hospodárstvo, z ktorého smrdí celá DEDINA! Chovatelia, dodržiavate tieto POVINNOSTI?
29. 10. 2024, 11:00 (aktualizované: 29. 10. 2024, 12:24)

Zdroj: shutterstock
Hospodárske aj spoločenské zvieratá sú už od nepamäti späté s človekom. Ich chov má však isté pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Okrem iného preto, aby ste si neznepriatelili susedov.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: Farma pod Poľanou
S chovom zvierat sú prirodzene spojené aj menej príjemné veci, ktoré sa stávajú problémom, ak presiahnu istú úroveň a mieru. Ak sused susedovi nevyhovie a záľubu v chove zvierat neustriehne, hovoríme o susedských sporoch. Medzi najčastejšie patria práve tie, v ktorých ide o hluk, smrad alebo nechcené návštevy zvierat. Občiansky zákonník tieto situácie rieši a ukladá vlastníkovi pozemku povinnosť zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. V tomto konkrétnom prípade nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi a nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok.
Zdroj: shutterstock
Pozemok, na ktorom chováte zviera, treba oplotiť, čím zamedzíte jeho voľnému pohybu.
Nekompromisní susedia
Ak máte so susedom spor týkajúci sa chovu zvierat, ktorým vás obťažuje, a neviete nájsť riešenie, respektíve zo strany suseda nie je vôľa komunikovať, možnosťou je obrátiť sa na súd. V žalobe opíšete, o aký zásah do vašich práv ide, teda v čom ste obťažovaný zo strany suseda (nadmerný hluk psa, opakované vnikanie kráv na váš pozemok, prílišný zápach z maštale...), a čo navrhujete. Podstatné je, aby obťažovanie spojené s chovom zvierat bolo nad mieru primeranú pomerom.
Zdroj: Shutterstock
Medzi najčastejšie susedské spory patria práve tie, v ktorých ide o hluk, smrad alebo nechcené návštevy zvierat.
Súd bude skúmať, aké sú v tomto prípade miestne pomery, a posúdi, či ide o zásah do vašich práv nad primeranú mieru. Podanie žaloby na súd v prípade, že chcete byť úspešní, závisí od správneho formulovania toho, čo žiadate, a uvedenia podstatných náležitostí pre tento typ žaloby, preto vám odporúčame poradiť sa s právnikom. Váš prípad bude súd posudzovať individuálne s prihliadnutím na miestne pomery.
Ktoré povinnosti musia dodržiavať chovatelia zvierat? >>>
Povinnosti chovateľa
Identifikovať a registrovať zviera: Ak chcete na vlastnom pozemku chovať zviera, máte nielen práva, ale aj povinnosti, ktoré vyplývajú zo zákona o veterinárnej starostlivosti č. 39/2007 Z. z. Každé zviera má byť identifikované a následne registrované, a to bez ohľadu na to, či je vedené ako spoločenské alebo hospodárske. Pre spoločenské zvieratá je vedený Centrálny register spoločenských zvierat a pre hospodárske zvieratá Centrálny register hospodárskych zvierat.
Zdroj: shutterstock
Každé zviera má byť identifikované a následne registrované, a to bez ohľadu na to, či je vedené ako spoločenské alebo hospodárske.
Oznámiť chov obci/mestu: O tom, že na vlastnom pozemku chováte napríklad kozy, sa dozvie aj príslušná obec/mesto. Je to tak preto, že po tom, čo chov zvieraťa zaregistrujete na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, tá to za vás oznámi obci. Platí to aj v prípade chovu holubov či včiel. Povinnosť informovať obec/mesto o chove vzniká aj pri spoločenských zvieratách. Ak vlastníte psa, treba ho prihlásiť do evidencie na obecný alebo mestský úrad a na základe toho vám vyrubia daň za psa.
Zdroj: Shutterstock
O tom, že na vlastnom pozemku chováte napríklad včely, sa dozvie aj príslušná obec/mesto.
Oplotiť pozemok: Pozemok, na ktorom chováte zviera, treba oplotiť, čím zamedzíte jeho voľnému pohybu. To rieši vyhláška Ministerstva životného prostredia SR o všeobecných požiadavkách na výstavbu a stavby č. 532/2002 Z. z., ktorá okrem iného uvádza podmienky navrhovania a umiestňovania stavieb pri ustajnení a chove zvierat.
Zdroj: shutterstock
Oplotenie pozemku je nevyhnutné, je jedno, či chováte spoločenské alebo hospodárske zvieratá. Zabránite tak ich vnikaniu na susedné pozemky a predídete problémom.
Ustajniť a vytvoriť vhodné podmienky: Predovšetkým hospodárske zvieratá potrebujú miesto, kde budú ustajnené. Bez ohľadu na to, ako tieto stavby nazvete, sú drobnými stavbami v zmysle stavebného zákona. Drobná stavba má len doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu, napríklad pre rodinný dom. Patria sem aj stavby na chov drobného zvieratstva ako kurník, koterec, stajňa a podobne, ale pod podmienkou, že ide o prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a výšku 5 m. Ak tieto limity nepresiahnete, stavbu stačí ohlásiť na obecnom úrade ako drobnú stavbu (podať ohlášku).
Zdroj: shutterstock
Predovšetkým hospodárske zvieratá potrebujú miesto, kde budú ustajnené. Bez ohľadu na to, ako tieto stavby nazvete, sú drobnými stavbami v zmysle stavebného zákona.