Marec v záhrade je v plnom prúde! Zrezané prihnojte a na toto je dnes hraničný termín
15. 3. 2025, 11:00

Zdroj: JANINA LASZLO
Prvý jarný mesiac v ovocnej záhrade praje nákupu a výsadbe ovocných výpestkov. Skôr než sa pustíte do výberu odrôd, premyslite si, aký pestovateľský tvar v záhrade chcete. Keď už budete v záhradníckom centre, poobzerajte sa po komposte, ak doma žiadny nemáte. Využijete ho na prihnojenie bobuľového ovocia.
Zdroj: Frank Houlder
Zdroj: Fotomary
Zdroj: Polly Eltes Photography
Galéria k článku

Postarajte sa o drobné ovocie
Ríbezle, egreše, maliny, černice, ale aj jahody sú citlivé na použitie hnojív s obsahom chlóru. Prítomnosť tohto prvku v pôde môže mať negatívny vplyv na kvalitu úrody, ako aj na rast a príjem živín, i na samotné mikroorganizmy. Na jarné prihnojenie je vhodnejšie použiť kompost. Obsahuje totiž všetky potrebné živiny vo vhodnom pomere. Okolie krov a stromčekov zbavte burín, pôdu plytko skyprite a kompost nasteľte tak, aby neprišiel do styku s rastlinou. Na jednu rastlinu plne postačia tri litre kvalitného vyzretého kompostu. Kto nemá vlastný, použiť môže komerčne predávaný záhradnícky kompost. Pôdu v okolí jahôd očistite od suchých listov, prekyprite a prihnojte ich tiež.
Už pri nákupe výpestkov by ste mali poznať tvar
Korunkové tvary sú štandardom a ich zákony tvarovania plne rešpektujú prirodzené vlastnosti rastu jabloní. Medzi ne patrí nadradenosť výhonkov vyššieho stupňa, pravidelnosť koruny či tvorba koruny. Na tento účel sa vysádzajú výpestky zväčša na stredne či silno rastúcich podpníkoch, i keď aj na tých slabšie rastúcich sa dá vytvarovať pekná korunka. Základom tvaru je kmienok, na ktorom je založená koruna. Tá môže byť buď jednoposchodová, alebo viacposchodová. V každom prípade v nej treba zohľadňovať prirodzené nároky jabloní a na tomto základe stavať korunu. Ak sa rozhodnete pre vyšší pestovateľský tvar, máte na výber dve možnosti. Buď si zakúpite výpestok s vyššie zapestovanou korunkou, alebo si ju zapestujete sami. Nikdy to však nerobte v jednom roku.
Zdroj: Shutterstock
Marec v záhrade. Čo nezabudnúť tento mesiac?
Zapestovanie je viacročný proces, pristupujte k nemu postupne a citlivo. Vyššie tvary jabloní majú svoje nesporné výhody, ale i nevýhody. Medzi výhody patrí najmä vysoká špecifická rodivosť jednotlivých stromov, dlhý produkčný vek stromov a krajinotvorný význam takýchto stromov. Medzi nevýhody, naopak, patrí neskorý vstup do rodivosti, nižšia kvalita plodov, náročnejšia agrotechnika či sklony k striedavej rodivosti. Vyššie pestovateľské tvary sú vhodné najmä pre staršie odrody, ktorým vyhovuje vysoký podiel dreva.
Keď marhuľa vysychá
Náhle vädnutie listov, usychanie kvetov na začiatku pučania alebo plodov v čase dozrievania a glejotok patria k prvotným príznakom apoplexie, ľudovo nazývanej mŕtvica. Toto ochorenie spôsobuje komplex baktérií vo väčšine prípadov na stromoch vo veku šesť až osem rokov. Proti ochoreniu sa bojuje ťažko, no na začiatku infekcie je možné strom uchrániť pred rozšírením. Usychajúce konáre čo možno najskôr zrežte, nezabudnite nožnice zakaždým vydezinfikovať, aby ste ochorenie nezavliekli aj na ďalšie stromy napríklad na čerešne. Vysporiadať sa s ochorením stromov pomôže jarný a jesenný postrek meďnatými prípravkami. Optimálne pestovateľské podmienky zas prispejú k prirodzenej obranyschopnosti stromu. Niekedy sa však aj napriek všetkým opatreniam strom pred šírením nákazy zachrániť nepodarí.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Glejotok môže mať rôzne príčiny...