Ovládate staré umenie ŠTEPENIA? Ovocinár radí, ako takéto stromy upraviť na JAR
7. 3. 2025, 18:00

Zdroj: shutterstock
Ak ste si v minulom roku v lete ovocné stromy očkovali alebo v auguste vrúbľovali je potrebné ich na jar upraviť.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Očkované podpníky
Čo rozumieme pod pojmom upravovať naočkované podpníky? Očkuje sa vždy do letorastov v mesiacoch jún až august. Očká so štítkami a stopkou sme zasúvali do T zárezu, do podpníkov zrezaných na výšku 50 až 70 cm. Očká dávame v podpníkovej výške 20 až 30 cm a nad posledným očkom ponechávame 30 až 50 cm časť podpníka, ktorú v tomto období na jar musíme odstrániť, to znamená vrchnú časť odstránime celú tesne nad ujatým očkom. Ak vrchnú podpníkovú časť skoro na jar neodstránime, tak podpník prerastie ušľachtilé očko, ktoré nerastie, pretože vrcholová časť mu odoberá potrebné živiny pre rast.
Zdroj: shutterstock
Pri štepení sa ponecháva časť podpníka nad očkami aj vrúbľami, ktorá zásobuje naštepené odrody živinami a asimilátmi, čiže podporuje dobrú ujateľnosť.
Jarná starostlivosť
Aký význam má ponechanie podpníkovej časti nad očkovancami? Pri očkovaní v letnom období ponechaná časť podpníka nad očkami zásobuje naočkované odrody živinami a asimilátmi, čiže podporuje dobrú ujateľnosť očiek, svoju úlohu splnila, preto na jar ju celú odstránime. Súčasne si všímame či pod miestom očkovania alebo vrúbľovania nám nevyrastá bočný obrast, ktorý ostrým nožom alebo nožnicami úplne odstránime. Pri odstraňovaní režeme tesne pri podpníku, čiže nenechávame krátke čapíky.
Ujaté očká
Ako sa na jar presvedčíme, že očká nám nevymrzli? Neprijaté alebo namrznuté očká sú dobre viditeľné, pretože štítky sú zaschnuté, hnedé, očká zaschnuté, tvrdé, bez známok života. Prijaté očká majú štítky zelené, púčiky dobre viditeľné, pripravené na jar pokračovať v raste, čie z jedného očka nám vyrastie letorast, takzvaný špičiak, z ktorého po skrátení si vypestujeme stromček so založenou korunkou, ktorá má mať štyri základné, budúce kostrové konáre a nad nimi stredný, vrcholový konár.
Zdroj: shutterstock
Vrúbľovací nôž slúži na zrezanie podpníka ako aj na odobratie a upravenie vrúbľa. Jeho čepeľ môže mať rôzny tvar, pričom zakončená je oblúkom alebo hrotom.
Vrúbľované podpníky
Ako upravujeme na jar, v jeseni navrúbľované podpníky? V auguste sú veľmi dobre výsledky ujatia naštepených podpníkov takzvaným spôsobom štepenia do boku. V tomto čase sa veľmi dobre ujímajú najmä čerešne, višne, drobné ovocie a ostatné druhy. Pri vrúbľovaní do boku, vrúble s jedným púčikom a drevnou časťou zasúvame aj do staršej podpníkovej časti, to znamená aj do budúcich konárov, najčastejšie do dvojročného až päťročného dreva. Pri augustovom vrúbľovaní nad zasunutými vrúbľami sme ponechávali podobne, ako pri očkovaní približne 50 cm podpníkovú časť, ktorú teraz na jar odstránime tesne nad posledným ujatým vrúbľom. Po reze je potrebné vrchnú časť podpníka zatrieť štepárskym voskom, čím podporíme hojenie reznej plochy, obmedzíme vyparovanie vody a zabránime šíreniu hubových a bakteriálnych chorôb, ktoré cez nezatreté rany prenikajú do zdravých pletív.
Zdroj: shutterstock
Keď naštepená časť zmohutnie, čo trvá približne štyri až päť rokov, potom môžete aj ostatné ponechané vlky postupne preštepiť alebo úplne odstrániť. Ak je podpník životaschopný, vždy sa oplatí staré stromy takto zachrániť.
Ujaté štepence
Ako ošetrujeme ujaté štepence? K očkovancom môžeme dať vhodnú oporu, najčastejšie paličku, aby nám vyrastajúce letorasty z očiek rástli rovno, to znamená vhodným spôsobom ich priväzujeme, postupne, ako letorasty rastú, čím získame rovné kmene. Na jar ich prihnojujeme viaczložkovými granulovanými hnojivami, ako je Cererit alebo NPK hnojivo. Rozhodené hnojivá opatrne zapracujeme do pôdy a drobnohrudkovitú štruktúru pôdy udržujeme pravidelným kyprením a odburiňovaním burín. Pravidelným kyprením šetríme pôdnou vlahou, korene rýchlejšie rastú, prijímajú živiny, čo sa prejaví na dobrom a rýchlom raste naštepených stromčekov.
Zdroj: shutterstock
Ak chcete zachovať staršie kvalitné krajové odrody aj pre ďalšie generácie, je potrebné ich naštepiť do mladých podpníkov. Vrúble odoberajte vždy v zimných mesiacoch (november až december), ešte pred príchodom mrazov.
Odumreté očká
Ako postupujeme, keď očká po zime sú odumreté? Ak sa nám podpníky po letnom vrúbľovaní neujali, tak ich môžeme na jar pod miestom neujatých očiek zrezať a podľa hrúbky podpníkovej časti použijeme niektorý z vhodných spôsobom vrúbľovania. Ak sú podpníky o hrúbke ceruzky, tak štepíme spojkovaním, hrubšie podpníky preštepujeme najčastejšie za kôru, keď je miazga alebo použijeme iné spôsoby štepenia. Na preštepovanie používame len zdravé vrúble, ktoré máme zakopané 1/3 v zemi na zatienenom mieste v záhrade.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.