Toto ohrozuje vaše zemiaky! Ochráňte ich účinne a jednoducho
15. 6. 2020, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:26)

Zdroj: Jarmila Szabóová
Zemiaky sú na hriadke od skorej jari. Sú správne nakopcované a uspokojivo rastú, majú však vcelku dosť nepriateľov. Nové odrody sa do určitej miery dokážu brániť chorobám, ale pásavke nie.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: archív
Zdroj: https://farm5.static.flickr.com/4395/36688148795_ff126933f1.jpg
Galéria k článku
Dnes už platí, že takmer každá odroda disponuje väčšou či menšou toleranciou alebo odolnosťou proti chorobám. To však neznamená, že sa s nimi v záhrade vôbec nestretnete. Veľmi častá a každoročná huba, ktorá poškodzuje nielen zemiaky, ale aj rajčiaky, je pleseň zemiaková známa ako fytoftóra. Nepríjemnosti spôsobuje aj pásavka hostiaca sa na listoch. Ak včas nezasiahnete, z listov ostane len žilnatina. Pomerne časté sú deformácie hľúz, ktoré však nepatria k chorobám, ale sú následkom nerovnomernej závlahy. Vyskytnúť sa môže aj hniloba zemiakov i vločkovitosť.
Pleseň zemiaková
Písali sme o nej už mnohokrát a opäť ju pripomíname. Vlhké aj daždivé počasie zapríčinilo, že sa v porastoch stále nájdu páriace sa dospelé jedince. Pásavke totiž na párenie sa a kladenie vajíčok vyhovujú teploty v intervale 18-26 °C a relatívna vlhkosť vzduchu 60-70%. Ochladenie pod 14 °C je na kladenie vajíčok nevyhovujúce. Vývoj lariev tiež ovplyvňuje teplota. Najviac im prospievajú hodnoty nad 20 °C. Ak je teplota priaznivá, larvy sa liahnu už po piatich dňoch.
V týchto dňoch zaručene teda natrafíte už aj na drobné larvy o veľkosti kliešťa, rovnako sa stretnete aj s oranžovými larvami i plne vyvinutými pásavkami, ktoré sa v páre starajú o vznik ďalšieho potomstva. Na spodnej strane listov zas nájdete kôpky žlto oranžových vajíčok.
Zdroj: profimedia.sk
Samička pásavky zemiakovej kladie vajíčka na rub listov v zhlukoch v počte 5 až 100.
Aby ste sa čo najdlhší čas vyhli použitiu chémie, každý deň sa prejdite pomedzi rastliny zemiakov (aj rajčiakov i baklažánov) a porast skontrolujte. Pohľad sústreďte na prítomnosť dospelých jedincov, ktoré sa zdržujú na listoch. Nestačí však len pohľad zhora, je potrebné prezrieť aj spodnú stranu listov na každej jednej rastline. Vyzbrojení gumenými rukavicami (po karanténe vám určite ostali), prstami popučte všetky vývojové štádiá pásavky, vrátane vajíčok. Dospelé jedince sú škodlivé najmenej, no sú nebezpečné v tom, aké množstvá vajíčok nakladú. Veľmi škodlivé sú vyvíjajúce sa larvy. Tie spôsobujú holožer, kedy na stopke nechajú len žilnatinu.
Prvotným znakom prítomnosti pásavky sú vyžraté okienka v medzižilovom priestore listu. Vyžierajú ich samičky. Hovorí sa tomu úživný žer - jednoducho povedané, zožerú len toľko, aby sa nasýtili.
Ochrana
Najlepšie je mechanicky, pravidelne a často ničiť larvy aj imága. Roztlačením nakladených vajíčok si ušetríte prácu s prácnym a zdĺhavejším likvidovaním lariev. Pomôžu vám aj lienky, ktoré si okrem vošiek pochutia aj na vajíčkach pásavky. Larvy sú celkom chutným obedom pre bystrušky a húseničiare.
Zdroj: Shutterstock
Larva lienky požiera nielen vošky, ale aj vajíčka pásavky.
Aj v boji s pásavkou pomôžu larvy lienky.
Iba v prípade, že by ste boj s pásavkou nezvládali môžete použiť postrek. Lenže to už potom počítajte s tým, že zaberie aj na prospešné organizmy! Pokiaľ však už budete nútení postrekovať, siahnite po ekologickom prostriedku a určite sa držte odporúčanej koncentrácie.
V malospotrebiteľskom balení sú povolené prípravky: Sanium Ultra, Mavrik, NeemAzal TS (ekologický), Decis Protech, Samuraj, Spintor
Pleseň zemiaková
Do záhrady sa dostáva s infikovanou sadbou, ktorá navonok nemusela (ale mohla) javiť príznaky napadnutia hubou. Akonáhle nastanú vhodné podmienky, huba prerastie do nadzemnej časti rastliny.
Fytoftóra sa šíri v teplom a vlhkom počasí. Prenáša sa vzduchom v kvapôčkach vody. Sprvu napáda listy. Najskôr si ju všimnete na starších, kde sa na ich špičke alebo okraji objavujú hnedé škvrny. Neskôr chorobe podlieha celá vňať. Pokiaľ včas nezakročíte, spóry huby dopadnú na zem a preniknú k hľuzám.
Zdroj: Juraj Matlák
Pleseň zemiaková sa najskôr prejavuje na starších listoch tvorbou menších hnedých škvŕn.
Ochrana:
Účinná je prevencia, najmä striedanie plodín a použitie zdravej sadby. Pomáha aj výsadba do širšieho sponu, kedy pomedzi rastliny prúdi dostatok vzduchu. Svoje urobí aj dostatočné nakopcovanie. Pokiaľ si chorobu všimnete ešte v zárodku, jednoducho tých pár listov odtrhnite a spáľte. Chemickými prípravkami ošetrujte na základe signalizácie. Po zbere pomáha orba, ktorá zničí prezimujúce jedince.
V malospotrebiteľskom balení sú dostupné tieto prípravky: Magnicur Finito,Champion 50 WG, Infinito SC, Cuproxat SC.
Vločkovitosť
Drobné čierne fliačiky sa na hľuzách tvoria najmä v ťažkej a vlhkej pôde. K usídleniu sa huby pomáha aj skorá výsadba do slabo vyhriatej pôdy, ako aj neskorý zber úrody. Účinná ochrana proti tejto chorobe, ktorá výrazne znižuje výšku úrody a deformuje hľuzy, je použitie certifikovanej sadby, správne načasovaná výsadba naklíčených hľúz.
Zdroj: Juraj Matlák
Vločkovitosť zemiakov sa prejavuje čiernymi bodkami.
Deformácie
Nepravidelne vytvarované hľuzy asi nepotešia nikoho, ťažko sa čistia a niekedy sú popraskané. Dôvod prečo sa tak deje, je nepravidelná zálievka v kombinácii s vysokými teplotami počas sezóny a ich kolísanie.
Hniloby
Fómová hniloba sa prejavuje počas skladovania. Najskôr sa na šupke tvoria škvrny, ktoré sa prepadávajú. Neskôr v dužine vznikajú dutiny, pletivo akoby kôrovatie. Na príčine býva infikovaný sadbový materiál, ale k nákaze môže dôjsť aj pri mechanickom poškodení hľúz, pri nevhodných podmienkach skladovania. Vplyv má aj chladné a vlhké počasie.
Druhá hniloba je fuzarióza. Identifikujete ju ľahko - vytvára biele vatovité mycélium. Hľuzy sú na priereze akoby zhnité (mokvajú). Trpia ňou prevažne zemiaky pestované na ľahkých pôdach. I pri tejto chorobe treba dbať na nepoškodenie hľúz. Pomáha aj správne načasovaný termín zberu.