Divý cesnak bol v minulosti veľmi obľúbený a využívaný pre svoje liečivé účinky. Ľudia mu pripisovali priam zázračné schopnosti a verili, že ich ochráni pred upírmi.
Vyberte sa na zber
Môžete zberať celú rastlinu, ale vykopať cibuľku je pomerne náročné a navyše sa tým cesnak ničí. Preto úplne postačí, ak sa uspokojíte so zelenými listami, z ktorých sa však pre krátke vegetačné obdobie rastliny môžete tešiť len pár týždňov v roku. Pri zbere si vyberajte mladé a svieže listy. Konzumujú sa čerstvé, pretože sušené strácajú svoje účinky. Sú vynikajúce v šalátoch, nátierkach, hlavných jedlách či len na chlieb s maslom.
Listy zberajte, pokým nezačne rastlina kvitnúť drobnými bielymi kvetmi. Pretože potom už nemajú takú chuť ani toľko vitamínov.

Takto vydrží
Je to bylinka, ktorá sa nesuší, pretože by stratila svoju liečivú moc. Ak ho chcete uskladniť, tak ho môžete zamraziť.
Ak ho potrebujete uskladniť, vydrží niekoľko dní v chladničke. Môžete natrhať tiež listy aj so stopkami a tie zabaliť do mokrej vreckovky a až potom ich odložiť do chladničky. Pre dlhšie uskladnenie treba pripraviť pesto či tinktúru alebo listy zmraziť.

Nielen pre chuť, ale aj pre úžasné účinky
- Má podobné účinky ako cesnak kuchynský (Allium sativum). Je výborný na detoxikáciu organizmu, detox čriev a dezinfekciu tráviacej sústavy.
- Cesnak medvedí je vhodný pre jarný detox.
- Je bohatý na vitamín C. Vďaka tomu podporuje imunitný systém.
- Pôsobí pri zápche, plynatosti aj hnačke.
- Priaznivo účinkuje na črevá a telo zbavuje hlienov.
- Má protiplesňové, antimikrobiálne a protirakovinové účinky.
- Reguluje krvný tlak.
- Obsahuje sírne zložky, flavonoidy a silice. Vďaka tomu protizápalový a účinný aj proti virózam.
- Pôsobí ako prírodné antibiotikum.