Pravidlá prípravy pôdy pre bylinky
V marci, v teplejších polohách už aj koncom februára, treba pripraviť pôdu na priame siatie osiva kuchynských a liečivých byliniek. Môžete postupovať rovnako ako v prípade zeleninových hriadok. Keď pôda po zime mierne oschne, povrch plytko skyprite a pomocou hrablí zapracujte dobre vyzretý kompost. Následne povrch záhona urovnajte niekoľkými ťahmi hrabľami od stredu smerom von. Odstránite tak posledné zabudnuté kamienky a nerozdrobené väčšie hrudy zeminy, ktoré by mohli pri vysievaní prekážať. Kým začnete vysievať, nechajte pôdu zopár dní uľahnúť.

Čo im (ne)vyhovuje?
Vo všeobecnosti možno povedať, že väčšina byliniek bude rásť na slnečnom stanovišti takmer v každom type pôdy, no ak z nich chcete mať naozaj prosperujúce rastliny a získať maximum arómy a liečivých účinkov, musíte im vytvoriť prostredie čo najviac sa približujúce tomu, z ktorého pôvodne pochádzajú.
• Pôda s vyšším obsahom piesku je ideálna napríklad pre saturejku, šalviu, rumanček, rebríček, tymian. Keďže sa v nej voda ani živiny neudržia veľmi dlho, je dobré zapracovať do nej aspoň raz za tri mesiace vyzretý kompost.
• V hlinitej pôde sa bude dariť takmer všetkým bežne pestovaným bylinkám – bazalke, kôpru, paline dračej, ligurčeku, mäte, medovke.
• Ak je pôda ťažká ílovitá, určite ju treba pred založením bylinkového záhona vhodne upraviť, a to hlbokým zrýľovaním, zapracovaním dostatočného množstva piesku a dobre vyzretého kompostu. V prípade prílišnej vlhkosti je namieste aj vytvorenie drenážnej vrstvy.