Reklama

Záhrada sa prebúdza: Najdôležitejšie marcové práce, ktoré netreba zmeškať!

Prvé zmienky o pýre ako o liečivej rastline sú z 18. storočia.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Hrášok, mrkva aj cibuľa už môžu ísť do pôdy, tak smelo. Vysejte papriku, ak ste tak ešte neurobili. Pripravte sa na to, že ju budete musieť rozmaznávať, vraví odborník. Predpestujte si aj priesady póru, do voľnej pôdy vysaďte letný cesnak.

S predlžujúcimi sa dňami je jar čoraz bližšie. Kvitnú prvé kvety, nalievajú sa púčiky. Toto je znamenie, že už netreba čakať a je čas začať vysievanie do voľnej pôdy aj do nádob. Do pôdy v záhrade už môžete vysadiť strúčiky letného cesnaku ošetrené proti háďatku zhubnému. Vysejte aj hrášok či mrkvu. Sejbou do debničiek začnite s predpestovaním priesad papriky na výsadbu v máji.

Letný cesnak

Teplé marcové počasie praje aj výsadbe jarných odrôd cesnaku. Nepaličiaky vysádzajte do vopred pripravenej pôdy, ktorú ste si nachystali ešte na jeseň alebo začiatkom februára. Ideálna je kyprá pôda, ktorú po sebe zanechávajú zemiaky. Vhodné sú aj hriadky po karfiole a kapuste či po plodovej zelenine. Naopak, vyhnúť sa treba pestovaniu na miestach, kde rástla cibuľa. Cesnak nie je robustná rastlina, takže stačí, ak ho v riadku vysadíte na vzdialenosť 10 až 12 cm. Hĺbka výsadby moreného sadiva proti háďatku cesnakovému je 5 až 8 cm. Spoľahlivé a chutné odrody sú ‘Japo II’, ‘Benátčan’.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    PODCAST | "Papriku musíte rozmaznávať," tvrdí zeleninár Peter Gajdoštin

    Paprika naširoko

    Koncom februára a v marci začnite s vysievaním semien papriky. Do polovice mája je ešte dostatok času na predpestovanie priesad pred ich výsadbou na vonkajšie stanovište. Keďže paprika je teplomilná zelenina, debničky so semenami uložte v teplej a svetlej miestnosti, kde po vzídení bude mať dostatok slnečného žiarenia. Spôsobov, ako vysievať papriku je viacero. Kto má veľa priestoru, môže vysievať do samostatných nádob bez potreby pikírovania. Ak pestujete viacero druhov plodín a vo väčšom množstve, lepšie bude zvoliť sejbu naširoko, ktorá šetrí miesto. Spolu s paprikou môžete do jednej nádoby vysiať napríklad bazalku, a to hlavne v prípade, že nepotrebujete veľa priesad.

    Zdroj: Pinterest/onehundreddollarsamonth.com

    Kvalitná priesada póru má rovnú stonku hrubú asi ako ceruzka, listy dobre vyfarbené a bez žltnúcich alebo hnedých špičiek.

    Letné odrody póru

    Môžete vysievať už vo februári alebo marci, aby ste ho v apríli mohli presadiť do záhrady. Pri priamej sejbe na hriadku je dôležité dbať na správne načasovanie, ktoré závisí od počasia. Medzi rastlinami pre letné odrody nechajte vzdialenosť 15 cm, pričom zimný pór potrebuje viac miesta. Ak chcete, aby mal pór dlhú bielu časť, pravidelne ho prihŕňajte. Na ochranu pred škodcami, ako je mínerka, zakryte záhon bielou netkanou textíliou. Póru sa najlepšie darí na miestach, kde ste vlani pestovali zemiaky alebo uhorky. Nezabudnite mu zabezpečiť dostatočnú zálievku, najmä na začiatku vegetácie.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak pôda vo vašej záhrade nie je dostatočne priepustná, mrkvu pes­tujte v hrobčekoch podobne ako zemiaky. Bude mať pekné, rovné korene. Ideálnou susedou je cibuľa, ktorú sejte po okrajoch.

    Skorá mrkva

    Semeno mrkvy klíči už pri teplote 3 až 4 º C, preto sa vysieva skoro na jar, keď už pôda preschne. Mrkvu môžete vysievať hneď po zbere zimného póru alebo kelu. Na prvé výsevy sú ideálne skoré odrody, ktoré rastú rýchlo, čo znižuje riziko napadnutia škodcami, ako je vŕtavka mrkvová. Účinná prevencia je prikrytie vysiatej plochy bielou netkanou textíliou. Ak máte ťažkú pôdu, osivo mrkvy vysievajte do hĺbky 3 cm do kyprej nakopcovanej pôdy takzvaných hroblí vysokých asi 30 cm. Po vzídení semenáčiky vyjednoťte na vzdialenosť 5 cm, aby mali dostatok miesta na rast.

    Redšiu sejbu dosiahnete zmiešaním osiva s pieskom. Ako značkovaciu plodinu použite reďkovku. Mrkva totiž dlho vzchádza a tak aspoň budete vidieť, kde ste siali.

    — Záhradkár

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      7 dôvodov, prečo by ste mali pravidelne konzumovať hrach!

      Sladký hrášok

      Hrach sa v našich podmienkach vysieva od konca marca až do konca apríla do jednoduchých riadkov, ale aj do dvojriadkov. Pri druhej z možností je ideálne nechať medzi riadkami vzdialenosť okolo 15 cm a potom vytvoriť chodník, ktorý uľahčí zber strukov. Osivo vysejte do hĺbky asi 5 cm. Po výseve pôdu jemne utlačte napríklad hrabľami. Hrášok vyklíči zhruba o 14 dní, pri teplejšom počasí ešte skôr.

      Ak plánujete hrášok zamraziť, zavariť a aj ihneď spotrebovať, budete potrebovať väčší počet rastlín. Hrach však pomerne rýchlo prezrieva a pri veľkom počte rastlín nemusíte stihnúť úrodu strukov pozberať včas. Aby ste tomu zabránili, vysievajte odrody s rôznym časom dozrievania.

      — Záhradkár

      Keď rastlinky vyklíčia, je vhodné pôdu okolo nich prekypriť, aby ste zničili burinu a rozrušili prísušok. Burinu, ktorá vyrastie priamo v riadku, je najlepšie odstraňovať ručne, aby sa nepoškodili mladé rastlinky. Ak hriadka ostane zanedbaná, vytrhávanie buriny so silnými koreňmi môže poškodiť mladé rastliny hrachu. K popínavým odrodám nezabudnite postaviť oporu.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.