Je jedno či sa jedná o skočku (Phyllotreta) poľnú, kapustovú alebo čiernu, všetkým trom náramne chutia listy kapustovitej zeleniny. Výnimkou však nie je ani chren, kapucínka alebo klíčiace listy reďkovky a reďkvi. Pomerne za krátky čas vyhryzú do listov malé okrúhle otvory, rastliny tak zaostávajú v raste a nakoniec odumierajú. Nakoľko za sezónu môžu mať až štyri generácie, dôležité je proti nim zasiahnuť čo najskôr.

Prevencia je základ úspechu
Keďže larvy niektorých druhov skočiek žijú na koreňoch bôbovitých rastlín, dajte si záležať na ničení burín z tejto čeľade. Po sezóne vytrieďte záhradný odpad, bôbovité buriny či kapustovité rastliny nepridávajte ani do kompostu. Samozrejmosťou by malo byť kvalitné jesenné prevzdušnenie pôdy, kvôli zníženiu populácie prezimujúcich škodcov. Využiť môžete aj parazitické hlístice Steinernema feltiae, ktoré sa živia nielen larvami skočiek, ale chutia im aj ostatné pôdne škodce.

Postrek
Pokiaľ sa na priesadách alebo na už vysadených rastlinách objavia skočky, postrekujte napríklad týmito prípravkami:
- Karate Zeon 5CS proti skočkám aplikujte tesne po vzídení rastlín, alebo po výsadbe priesad. Zaberá i Samuraj, ktorý sa však smie aplikovať len dvakrát za vegetáciu.
- Z ekologických prípravkov môžete vyskúšať biopostreky NeemAzal, SpinTor alebo Rock Effect. Na zvýšenie účinnosti aplikáciu opakujte po dobu niekoľkých dní.

Aj toto pomôže
Na zisťovanie skočiek v poraste vám pomôžu žlté lepové doštičky, ktoré slúžia na signalizáciu prítomnosti prvých exemplárov škodcu v poraste. V zakrytých priestoroch, ale aj na hriadke, skočky odoženiete pravidelným striekaním rastlín vodou. Po vysadení chúlostivých rastlín alebo sejbe reďkvi či eruky, zakryte hriadku bielou netkanou textíliou. Nemusíte sa báť, prepúšťa vodu i slnečné žiarenie, v lete udrží optimálnu mikroklímu a navyše zabráni rastu buriny.