Kávovú usadeninu nevyhadzujte! Môžete ju využiť v záhrade či domácnosti
27. 2. 2023, 0:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Shutterstock
Čo robíte s kávovou usadeninou? Pokiaľ je pre vás len odpadom, máme niekoľko tipov, ako ju využiť.

Ako hnojivo
Káva obsahuje mangán, draslík, horčík aj fosfor. Predstavuje preto výnimočné zloženie, ktoré vašim rastlinám prospeje. Použite ju ako hnojivo. Buď celú usadeninu alebo z nej spravte silný výluh, ktorým kvety polejete.
Zdroj: Shutterstock
Roztrúste použité mleté zrná okolo rastlín v záhrade či v byte a budete prekvapení z ich účinku.
Na hortenzie
Hodnota pH kávy je približne na úrovni 5,0. Oproti bežnej vody z vodovodu, ktorá má pH 7,0, je káva kyslejšia. Kyslomilné rastliny ako hortenzie, čučoriedky, azalky, rododendrony či vresovce ocenia kávovú zálievku či rovno pridávanie kávovej usadeniny do substrátu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Kávová usadenina
Pre krajšiu mrkvu
Chcete peknú, zdravú a veľkú mrkvu? Zmiešajte jej semienka ešte pred sejbou s kávovou usadeninou, ktorá pomáha zvyšovať obsah dusíka. Podľa rád našich čitateľov, ktorí si tento trik nevedia vynachváliť, budete naozaj prekvapení výsledkom.
Zdroj: Shutterstock
Káva pomáha mrkve lepšie rásť a koreň bude zdravší a mohutnejší. Stačí pred výsadbou pomiešať starú kávu so semenami mrkvy. Úrodu tým nielen ochránite, ale aj posilníte.
Na škrabance
Máte na drevenom záhradnom nábytku škrabance? Naneste vatovou tyčinkou na poškodené miesta kávovú usadeninu, nechajte zaschnúť a utrite. Káva obsahuje oleje, ktoré škrabance pekne zacelia.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Kávovú usadeninu nevyhadzujte
Proti zápachu
Káva je skvelá aj proti zápachu. Či už v chladničke, kde sa mieša "vôňa" obedu s vôňou klobások a so zápachom už ani neviete čoho presne, ale rovnako si poradí aj v topánkach. Naplňte vrecúško suchou usadeninou, vložte na noc do topánok a uvidíte, že ráno budete mať pocit, akoby boli nové.
Zdroj: shutterstock
Dokonca aj na pripálené hrnce!
Na prevoňanie
Kávová usadenina vo vrecúšku s kvapkou esenciálneho oleja osvieži vaše oblečenie v skrini a rovnako aj interiér vášho vozidla. Stačí vrecúško zavesiť.
Zdroj: Shutterstock
Kávová usadenina
Ako peeling
Jednou z najlepších vecí, ktoré káva poskytuje, je možnosť použiť ju ako peeling. Použite ju na stvrdnuté päty, ruky špinavé od zeminy alebo rovno aj na telo počas kúpeľa.

Prírodná maska
Kávu zmiešanú s olejom, bambuckým maslom alebo krémom na tvár môžete použiť ako masku na tvár alebo ruky. Vitamíny, minerály a ďalšie prospešné látky v kávovej usadenine vašu pleť krásne vyčistia a rozjasnia.
Zdroj: Shutterstock
Z výsledku budete ohromení.
Proti celulitíde
Ak použijete kávu na masáž problematických partií, kofeín aj samotný peeling pomôže prekrviť pokožku, čím budete efektívne bojovať proti celulitíde.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Káva proti celulitíde
Do krbu
Ak nechcete, aby sa z vášho krbu prášil popol, pridajte do krbu kávovú usadeninu. Navyše miestnosť krásne prevonia!
Zdroj: shutterstock
Pridajte kávu aj do krbu
Proti mravcom
Mravce neznášajú príliš silné vône a káva im tiež nevonia. Ak máte problém s mravcami, rozsypte na zem alebo do misky kávu, ktorá ich odpudí.
Zdroj: Shutterstock
Kávou proti mravcom, ktorým smrdí!
Vermikompostér
Ak máte doma vermikompostér s dážďovkami, pokojne z času na čas prihoďte aj kávovú usadeninu. Dážďovky síce nemajú rady príliš kyslé prostredie, ale ak im doprajete kofeín len sporadicky, celkom sa potešia.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Kávu môžete pridať aj do vermikompostéru
Proti slimákom
Slimáky nemajú rady kyslé prostredie podobne ako dážďovky. Na rozdiel od dážďoviek však slimáky vo svojej záhrade nechcete. Kyslé prostredie vytvoríte pomocou nasypania kávovej usadeniny tam, kde si slimáky obvykle pochutnávajú na vašej úrode.
Zdroj: Shutterstock
Ako sa zbaviť slimákov v záhrade bez chémie?
Do kompostu
Káva je veľmi vhodným prídavkom aj do kompostu či do hnedých nádob biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO).
Zdroj: Shutterstock
Záhradkári si odpad z kávy nevedia vynachváliť. Dodáva kompostu viac živín, vrátane dusíka, čo sa odrazí na lepšej úrode.
Ako farbivo
Kreatívne duše ocenia aj prírodné kávové farbivo. Stačí, ak kávovú usadeninu vylúhujete v horúcej vode, ktorú môžete použiť ako prírodné farbivo či už na látku, plátno alebo papier.
Zdroj: Shutterstock
Káva je prírodným farbivom