Lekno miluje slnko. Aby kvitlo, doprajte mu denne 5 až 6 hodín slnečného žiarenia. Okrem toho lekno obľubuje teplú vodu, ideálne okolo 26 °C.
Lekná rastú pomerne rýchlo. Niektoré lekná sa časom dokážu veľmi rozrásť. Možno sa zdá, že je to dobrá správa, ale úplne to tak nie je. Preto by ste ich mali vysádzať do väčších košov. Vyberajte raz tak veľké priemery košov ako je veľkosť podzemku. Potom je s nimi možné aj omnoho ľahšie manipulovať či oddeľovať rastliny.
Tvorbu kvetov podporíte tak, že skoro na jar umiestnite koše trochu vyššie. Postupne po rozkvitnutí a násadbe listov ich môžete umiestniť hlbšie.
Čomu sa vyhnúť
Lekno neznáša prúdenie vody ani dlhodobo mokrý povrch listov. Ak na lekno strieka voda, kvety sa neroztvárajú a listy trpia, pretože kvapôčky vody na ich ploche účinkujú na slnku ako šošovky a prepaľujú ich.

Bude ich toľko koľko budete chcieť!
Lekno množíme delením. A môžete ho aj zachrániť, ak je podzemok nahnitý. Ostrým nožom odrežte časti, ktoré sú nahnité, sfarbené dočierna alebo páchnu hnilobou. Rovnako odstráňte aj staré a poškodené listy. Rezné rany ošetrite práškom z dreveného uhlia, podzemok vložte do misky alebo vedra s vodou a zaťažte ho tak, aby zdravé, zelené časti boli pod vodou a iba poprášené rezné rany vyčnievali nad hladinou vody, až pokým nezaschnú.

Približne po hodine vložte podzemok plytko do substrátu, vyčnievať by mali iba konce výhonkov. Aby podzemok nevyplával nahor, môžete ho priviazať šnúrou na dno koša. Veľmi hustá ružica listov rozložených na hladine naznačuje, že by ste mali rastlinu rozdeliť.