4 problémy dozrievajúcich rajčiakov: Skontrolujte rastliny a zasiahnite včas
6. 8. 2021, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:34)

Zdroj: profimedia.sk
Rajčiaky sú teplomilné rastliny, napriek tomu im výkyvy počasia ani príliš vysoké teploty nesvedčia.
Zdroj: pinterest/playfulcooking.com
Zdroj: pinterest/thompson-morgan.com
Zdroj: pinterest/bonnieplants.com
Galéria k článku
Spôsobujú problémy hlavne na vyvíjajúcich sa kvetoch a neskôr i plodoch. V kombinácii so suchom sa situácia ešte o čosi zhorší, problémy však môže spôsobiť aj chlad a príliš veľa vody.
1 Zelený golierik
Tvorí sa v hornej časti plodu, v mieste, kde nasadá na stopku. V skoršom štádiu má žlté sfarbenie, vtedy sa dá ešte zvrátiť počas pozberového dozrievania. Zelené sfarbenie prstenca už nič neovplyvní. Jeho tvorba môže byť sčasti aj odrodová vlastnosť, no na vzniku sa podieľa aj veľmi horúce počasie a intenzívne slnečné žiarenie, pletivá v pokožke sa prehrievajú, čo spôsobuje farebné zmeny. To je dôvod, prečo sa takto poškodené plody najčastejšie vyskytujú na najvrchnejších alebo na veľmi odlistených častiach rastlín.
Riešenie: Obmedziť tvorbu plodov so zeleným prstencom okolo stopky môžete pri pestovaní v krytých priestoroch tak, že v čase najostrejšieho slnka rastliny zatienite.
Zdroj: Juraj Matlák
Zelené alebo slabo vyfarbený prstenec už nič neovplyvní.
Zdroj: Juraj Matlák
Rajčiaky väčšinou praskajú práve v čase dozrievania.
2 Praskanie plodov
V mnohých prípadoch sa praskliny na plodoch tvoria už skôr, ako ich reálne spozorujete. Rajčiaky väčšinou praskajú práve v čase dozrievania, no stať sa to môže aj na nezrelých plodoch. Všetko závisí od striedania obdobia sucha s obdobím nadmerného množstva zrážok. K tvorbe prasklín môžete prispieť sami, a to nevyrovnaným závlahovým režimom. Výrazné rozdiely v dávkach vody spôsobia, že sa ňou bunky rýchlo naplnia a roztiahnu tak, že pokožka nevydrží zvýšený tlak a praskne. Navyše, na zrelých plodoch, hlavne drobných cherry rajčiakov sa to deje aj pre vyšší obsah cukru, podobne ako pri čerešniach.
Riešenie: Predchádzať praskaniu plodov možno hlavne pravidelným a rovnomerným zavlažovaním.
Zdroj: Juraj Matlák
Fyziologickým zvinovaním listov najviac trpia univerzálne rajčiaky určené na rýchlenie i poľné pestovanie.
3 Zvinovanie listov
Najčastejšie ide o reakciu rastlín na nevhodné poveternostné podmienky, hlavne na vysoké teploty a suchý vzduch. Nie všetky odrody však reagujú rovnako. Fyziologickým zvinovaním listov najviac trpia univerzálne rajčiaky určené na rýchlenie i poľné pestovanie, ktoré sú náročnejšie na vyššiu vlhkosť vzduchu, preto sa nadmernému odparovaniu vody bránia práve zvinovaním listov. Túto poruchu však môže vyvolať aj nadmerné odstránenie listov zo spodnej časti rastliny či predčasné vylomenie spodných listov. Hoci je takáto porucha príznakom stresu rastliny, zvyčajne nemá vplyv na úrodnosť.
Riešenie: Pri pestovaní v krytých priestoroch treba udržiavať optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu pravidelným vetraním a citlivo pristupovať k odlisťovaniu rastlín.
Zdroj: https://i.pinimg.com/736x/38/18/4e/38184e20c4938b39952d6e0a944d6e73.jpg
Poškodenie spôsobené nedostatkom vápnika sa nedá vyliečiť.
4 Keď chýbajú živiny
Čierne stvrdnuté škvrny na spodnej časti zrelých i nezrelých plodov sú dôsledkom nerovnováhy medzi draslíkom a vápnikom. Poškodenie plodov z dôvodu nedostatku vápnika prijateľného pre rastliny sa označuje suchá hniloba (hniloba špičiek plodov). Chýbajúci vápnik sa prejaví aj na listoch – staršie sú chlorotické, mladšie tmavé, deformované a nerastú.
Riešenie: Nedostatok vápnika vyrieši listové hnojivo, ktoré však musíte dodať preventívne. Už raz poškodené plody nevyliečite. Treba ich odstrániť, aby nebránili v tvorbe nových. Dôležitá je rovnomerná zásoba pôdnej vlahy.