NA NÁVŠTEVE: Vášnivá zberateľka nezvyčajných odrôd rajčiakov! Tento rok pestuje až 93 ODRÔD
19. 8. 2021, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:34)

Zdroj: Eva Tomisova
Rajčiaky pestuje už vyše 40 rokov, ale posledných 10 rokov sa začala špecializovať na nezvyčajné odrody, z ktorých má už poriadne veľkú zbierku. Pani Eva okrem toho, že je nadanou výtvarníčkou, trávi veľmi veľa voľného času práve v záhrade.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Galéria k článku
Zdedené hobby
Lásku k rastlinám a predovšetkým k rajčiakom má pani Eva Tomišová pravdepodobne v génoch. Jej rodičia a najmä otec bol u nich v obci vychýreným rajčinárom. „V 60-tych rokoch minulého storočia pestovali na tú dobu pomerne veľa odrôd, názvy nepoznali, pomenovávali si ich po svojom", spomína pani Eva. Priesady si dopestovali väčšinou z vlastných semienok, pozberaných z plodov, hybridy vtedy ešte nepoznali.
Zdroj: pinterest/thespruce.com
Semená rajčiakov sa žiaľ z čias rodičov pani Evy nezachovali.
Najprv chuť, potom vzhľad
Spočiatku sa zanietená zberateľka venovala pestovaniu klasických odrôd rajčiakov, ktoré by ste našli snáď v každej záhradke. Rozhodujúcim faktorom pri výbere odrody bola práve chuť. Až posledných 10 rokov sa začala intenzívnejšie zaoberať aj inými vlastnosťami a to nezvyčajným vzhľadom a vôňou mnohých odrôd.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Na svete existuje veľmi veľa odrôd, ktoré by chcela pani Eva ešte preskúmať.
Rozsiahla databáza
K dnešnému dňu sa môže pestovateľka pochváliť rozsiahlou zbierkou semien vyše 350 odrôd rajčiakov z celého sveta. V zbierke nechýbajú ani semená z ďalekých krajín ako je Austrália, Kalifornia, Rusko, Kanada, Anglicko, Belgicko, Chorvátsko, Slovinsko či Francúzsko.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Prevažnú väčšinu semien získava z rôznych internetových stránok, ale mnohé si navzájom vymieňajú s ostatnými pestovateľmi zo Slovenska, či Moravy.
Každý rok nové
V tomto roku sa v záhrade pani Evy nachádza neuveriteľných 93 odrôd rajčiakov, z ktorých má väčšinou vysadené 1 alebo 2 korene. Veľa odrôd pestuje vo vedrách s urezaným dnom, alebo v nopových ohrádkach čiastočne zapustených v zemi. Rastliny tak krásne pustia korene do pomerne veľkej hĺbky. Dôležitý je zdravý koreňový bal - čím hlbšie prekorenia, tým lepšie.

Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Kvalitná zemina musí obsahovať domáci kompost, zeolit, drevené uhlie, prípadne granulované slepačince či konský hnoj.
Pestovanie bez chémie
Pri pestovaní rajčiakov má majiteľka záhrady zásadu, že minimálne 30 až 40 % rajčiakov musia tvoriť nové odrody. Počas sezóny používa 2 krát zálievku z kvasníc na posilnenie imunity. Na prihnojenie si vyrába nariedené zákvasy zo žihľavy, prasličky a iných bylín. Preventívne postreky roztokom srvátky alebo škoricovo - klinčekovým roztokom kupuje v predajniach s biopostrekmi. Výborným pomocníkom sú aj cibuľové šupky, ktoré vysokým obsahom rutínu a kvercetínu výrazne zvyšuje koncentráciu vitamínov, zabraňuje množeniu húb a baktérií, odpudzuje vošky a roztočce a zvyšujú klíčivosť semien.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Ak chcete mať zdravú záhradu ako pani Eva, musíte vytvoriť takýto domček pre užitočný hmyz.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Skúsená pestovateľka dobre vie, že k rajčiakom sa oplatí vysadiť aj bazalku alebo nechtík.
Zásoby vitamínov v komore
Pri vyše 200 rajčiakových koreňoch musí človek očakávať poriadne veľkú úrodu plodov. Pani Eva núdzou o rajčiakové produkty netrpí. Plody sa snaží spracovať do zásoby na zimné mesiace – sušením, výrobou kečupov, štiav, pretlakov, zaváraním farebných zmesí nakyslo, mrazením a pečením. Vie, že tepelne upravené rajčiaky obsahujú podstatne viac lykopénu, dôležitého v prevencii vzniku onkologických ochorení.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Ak počas dozrievania znížite množstvo zálievky, chuť plodov bude o to výraznejšia.
Pestovateľka priznáva, že najväčší a najťažší plod, ktorý vypestovala minulý rok mal niečo cez 900 g, ale v tejto kategórii rekordy nezbiera.
Najobľúbenejšia odroda
Vybrať z takého veľkého množstva farieb, vôní a chutí len jednu je veľmi ťažké. Aktuálne je pre pani Evu favoritkou odroda 'Mrs. Schlaubaugh's Famous Strawberry', ktorá vyniká skutočne sladkou chuťou, ľahko sa šúpe a neobsahuje príliš veľké množstvo semien.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Najobľúbenejšou odrodou pani Evy je 'Mrs. Schlaubaugh's Famous Strawberry'.
Odporúčanie zberateľky
„Ak sa chcete dočkať skorej úrody, poradila by som vysievať skoršie determinantné(kríčkové odrody) alebo nízko rastúce tyčkové. Jednou z najskorších sú 'Stupické skoré poľné' – bežne dostupné a uznávané aj vo svete", odporúča zberateľka. Veľmi skorá je aj 'Sophie´s Choice' – pestovaná v Kanade alebo 'Mongolskyi Karlik', 'Subarctic Plenty', 'Arctic Rose' a 'Maglia Rosa id Freda Hempla'.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Odroda 'Maglia Rosa' je pomenovaná po ružovom drese vedúceho pretekára na Giro d´Italia.
Pestuje s láskou
Pestovanie rajčiakov si vyžaduje veľa lásky a zanietenia. Pri raste im prospieva jemné pohládzanie dlaňou. Milovníčka rajčín sa s nimi dokonca často rozpráva. Možno aj samotné rastlinky to cítia a odmenou sú práve ich chutné plody, ktorých semienka sa snaží uchovať aj pre budúcnosť.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Večer tesne po západe slnka dodajú pokoj a rovnováhu.