Nie ste spokojní s rozkonárením? Pred pučaním čerešní urobte toto,nebudete veriť vlastným očiam
4. 3. 2025, 8:00

Zdroj: Jarmila Szabóová
Čerešne majú sklon k vyholovaniu v oblasti stredníka, lebo sa sem nedostane slnko. Stromy pestované v tvare voľne rastúcej koruny sú toho dôkazom. Rodivosť sa na nich posúva k periférii. Ak však máte v záhrade štíhle vretená, tento trend môžete zmeniť.
Zdroj: Július Ragán/tip
Zdroj: tasr
Zdroj: instagram
Galéria k článku
Tvarovanie čerešní, tak ako pri iných ovocných druhoch, spočíva v pravidelnom reze, ktorého konkrétne prevedenie si nastaví pestovateľ sám podľa vlastného uváženia. Vždy záleží na tom, aký výsadbový materiál použijete. Stromčeky so zapestovanou korunkou sa tvarujú ľahšie, lebo už je vytvorené prvé poschodie a na vás je založiť okno a druhé poschodie. Musíte však vedieť, ktoré výhonky ponechať a ktoré odstrániť, aby vznikla záloha na obnovu rodivého dreva, keďže čerešňa rodí na dvojročnom dreve.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zmenu smeru rastu konárov na mladej čerešni docielite aj uviazaním konárov o kmeň v počiatočnom štádiu rastu po vysadení.
No aj pri správnom tvarovaní sa môže stať, že čerešne začnú vyholovať. Je to pre tento druh prirodzená vlastnosť. Stáva sa to, ak je koruna veľmi hustá a do jej vnútra nepreniká slnko. V dôsledku toho púčiky na zatienených konároch zaschnú a už sa neobnovia. Takto sa posúva rodivosť k periférnym častiam koruny. A to je pri tvare štíhleho vretena nežiadúce. Pokiaľ sa na terminále ešte nachádzajú vitálne púčiky, môžete tento stav zvrátiť jednoduchým úkonom. Na jar pred pučaním urobte do kôry zárezy pílkou na železo do hĺbky 1 až 2 cm. Zmeníte tok rastlinných hormónov a tým prebudíte k rastu vegetatívny púčik. Takto docielite tvorbu nových výhonkov, pričom sa rodivosť neoddiali od stredníka. Výsledkom budú zdravé, plne vyživené čerešne.
