Reklama

Očkovaním k novým stromom: Návod, vďaka ktorému sa stanete majstrami tejto metódy

Na úspešné očkovanie potrebujete čistý ostrý nôž na očkovanie, štepársku pásku na zafixovanie očka v záreze, jednoročný, dobre vyzretý letorast.

Zdroj: Archív NMH

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ak chcete rozmnožiť stromy zo semien, ktoré vzniknú v plodoch, vyrastú rastliny, ktoré budú hybridom dvoch materských rastlín. Budú síce rovnakým druhom, ale plody a vegetatívne časti už nemusia vyzerať rovnako ako tie na materskej rastline.

Preto takmer všetky ovocné stromy odporúčame rozmnožovať vegetatívne, a to buď štepením, alebo očkovaním. Ovocinárski škôlkari používajú tieto techniky, aby vytvorili ovocné stromy s identickými vlastnosťami plodov, aké má materská rastlina (napríklad farba, veľkosť, chuť, trvanlivosť ovocia a podobne). Samozrejme, rýchlosť nástupu ovocného stromu do rodivosti, dĺžku jeho života a iné dôležité vlastnosti ovplyvňujú aj iné faktory.

Na získanie ovocných stromov s identickými vlastnosťami plodov, aké mala materská rastlina, sa používa očkovanie.

— Ing. Michal NIGUT, ovocinár, Plantex s. r. o., www.zahrada-plantex.sk

Prvý krok – výber podpníka

Podpníky sú nevyhnutnou súčasťou pestovania ovocných stromov – sú ich koreňovým systémom. Už celé stáročia sa používajú na rozmnožovanie stromov. Pri selekcii podpníkov sa vykonalo už veľa testov, skúšok a šľachtenia na rôznych miestach sveta, aby bol v súčasnosti dostupný široký a dobrý výber vhodných druhov podpníkov, ktoré majú správne vlastnosti na úspešné pestovanie.

Aby bolo možné v lete očkovať, musíte podpník na jar vysadiť do pôdy. Podpníky musia byť kompatibilné s odrodami, ktoré plánujete množiť, aby vytvorili pevné spojenie, napríklad jablone potrebujú jabloňové podpníky a tak ďalej. Existujú výnimky, keď je s podpníkom kompatibilný iný druh stromu, napríklad dulové podpníky možno pestovať s niektorými odrodami hrušiek, slivkové podpníky s odrodami marhúľ či broskýň.

5 výhod používania podpníkov

  1. Kontrola rýchlosti rastu a konečnej veľkosti stromu: Užitočné je to hlavne tam, kde je obmedzený priestor a stromy musia mať jednotnú veľkosť.
  2. Odolnosť proti chorobám: Mnohé podpníky sú špeciálne vyberané, pretože sú odolné napríklad proti voške krvavej alebo hnilobe kŕčkov.
  3. Dobrá adaptácia na rôzne typy pôdy: Je známe, že niektoré podpníky dosahujú lepšie výsledky vo vlhkejších alebo v suchších podmienkach, alebo v pôde nízkej kvality.
  4. Zabezpečenie odolnosti proti nepriaznivým poveternostným podmienkam.
  5. Podpora úrodnosti, zlepšenie kvality a veľkosti ovocia.

Rozdelenie podpníkov

Podľa sily rastu sa podpníky rozdeľujú do 3 základných skupín.

1. Slabo rastúce

Stromy na týchto podpníkoch sú primárne určené na pestovanie ovocia, pretože sú veľmi produktívne, kvalita ovocia býva veľmi vysoká a zvyčajne nedorastajú do výšky viac ako 3 m. Ideálne sú preto pre kordóny a sady. Tieto podpníky poskytujú dobrú kontrolu rastu s vysokou produktivitou. Stromy vyžadujú intenzívnu starostlivosť (závlaha, výživa) a potrebujú určitú oporu, pretože úrody bývajú spravidla vysoké.

2. Stredne silno rastúce

Podpníky na všeobecné použitie. Vytvárajú stromy vysoké 4 až 5 m, čiže vyžadujú viac priestoru na mieste, kde sú vysadené. Sú vhodné pre voľne rastúce tvary, polokmene ale aj na pestovanie v kordónoch. Oporu vyžadujú len na miestach, ktoré sú vystavené silnejšiemu vetru. Mnohé nové podpníky v tejto kategórii sú dnes už odolné aj proti chorobám (fytoftóra) a škodcom (voška krvavá). Stromy pestované na týchto podpníkoch sú celkovo robustnejšie.

3. Silno rastúce podpníky

Sú najlepšie pre tradičné sady alebo solitérne výsadby. Vytvárajú stromy vysoké 6 a viac m. Nástup do rodivosti je pomalý, stromy najprv rastú intenzívne a tvoria hlboké korene. Neskôr však prinášajú kvalitné a bohaté úrody. Stromy na týchto podpníkoch sa dožívajú veľmi vysokého veku. Vyžadujú veľký priestor.

Ako na to krok za krokom sa dozviete na nasledujúcej strane >>>

Očkovanie

V ovocinárskej terminológii tento pojem označuje nepriame vegetatívne rozmnožovanie, pri ktorom sa na podpník prenesie očko (púčik so štítkom kôry). Ide o osvedčený spôsob množenia. Stačí len dodržať niekoľko jednoduchých základných zásad a vybrať si tú správnu techniku. Očkovať môžete v našich podmienkach spravidla od konca júla do konca augusta. Vždy odoberajte letorasty (nezdrevnatený výhonok, ktorý sa vyvinul počas vegetácie) a z nich si režte púčiky (očká), ktoré použijete. Letorasty odoberajte vždy v deň očkovania! Letorast by mal mať rovnaký priemer ako podpník. Vyberajte si očká dobre vyzreté, nepoužívajte očká, ktoré sa nachádzajú na konci letorastu.

Fokertovo očkovanie

Typ očkovania, ktorý domáci záhradníci veľmi nevyužívajú. Používa sa často v ovocných škôlkach, a to najmä na zlepšenie neujatých očiek pri nedostatku miazgy v suchších oblastiach. Pri tomto type očkovania sa urobí na podpníku hladký zárez s jazýčkom.

Podpník treba na očkovanie pripraviť. Na kmienku ho očistite od výhonkov a lístkov do výšky približne 30 cm od miesta sadenia. Odobratý letorast očistite od listov, najlepšie záhradníckymi nožnicami, pričom z listovej stopky ponechajte asi 3 až 5 mm, tak­zvaný čapík.

Ak ste podpník úspešne zaočkovali, pristúpte k samotnému viazaniu. Odporúčame používať štepársku pásku, ale dobre poslúži aj prúžok polyetylénu (takzvaná strečová fólia). Miesto očkovania pevne zviažte, pričom púčik a stopku/čapík listu nechajte odkryté. Pásku je možné odstrániť, keď púčik začne napučiavať, čiže keď príde k zrasteniu a vytvoreniu kalusu. Zvyčajne je to po uplynutí štyroch až šiestich týždňov.

Najčastejšie problémy

Neúspech ujatia púčikov je zvyčajne výsledkom toho, že rez nie je dostatočne presný na to, aby sa vrstvy kambia zhodovali, prípadne že uviazanie bolo spravené nedostatočne. Najprv si očkovanie nacvičte na náhradných výhonkoch, aby ste získali trochu praxe a istoty v reze. Pozor, nôž musí byť skutočne veľmi ostrý, aby následne rez prebiehal hladko a presne. Na jeden podpník môžete naočkovať aj ďalšie očká, aby ste si tak vytvorili rezervu a tým zvýšili úspešnosť očkovania. Očkovanie musí byť rýchle. Od momentu odobratia očka z letorastu do samotného vloženia očka do podpníka a jeho uviazania môže ubehnúť len pár minút. Očká sú veľmi citlivé a počas letných dní veľmi rýchlo strácajú vodu, čím sa ich kvalita aj úspešný výsledok značne znižuje. Po odobratí majte letorasty uložené v chládku, ideálne vložené vo vedre s vodou a zvrchu prekryté kusom vlhkej látky.

Ing. Michal NIGUT, ovocinár, Plantex s. r. o., www.zahrada-plantex.sk

PR článok

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.