Režte SLIVKY správne: Manuál tvarovania od OVOCINÁRA
21. 11. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: Canva
Slivky patria medzi významné ovocné druhy v záhrade. Nie každému sa vždy podarí dopestovať pekný strom na úžitok a vo svoj prospech.

Zdroj: Archív NMH
Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár
Pestovanie sliviek sa na našom území rozšírilo v 19. storočí. V tomto období sa najviac pestovala odroda ‘Bystrická’. Od tých čias sa pestovanie sliviek zmenilo. Vyšľachtili sa nové tolerantné odrody sliviek, kvalitné podpníky a zaviedli moderné technológie. Dnes sa uprednostňuje pestovanie sliviek v nižších tvaroch a hustejších výsadbách, zamerané na kvalitu plodov a vyššie úrody.
Zvoľte si tvar
Pestovatelia sa môžu rozhodnúť, či chcú pestovať slivky v nízkych tvaroch v podobe vretena, zákrpkov i štvrťkmeňov. Mnohí túžia po klasike v tvare polokmeňov i vysokých stromov s voľne rastúcou korunou. Pri vyšších tvaroch sa na ploche 1 ár pestuje štyri až päť stromov. V nízkych tvaroch môžete na ploche 1 ár pestovať 12 až 16 sliviek. Podľa veľkosti stromov treba každému z nich zabezpečiť dostatok svetla na dopestovanie kvalitných a atraktívne vyfarbených zrelých a sladkých sliviek. Pri veľkých stromoch na silnejšie rastúcich podpníkoch typu myrobalán treba zvoliť väčší spon 6 x 4 m, aby bol zabezpečený priestor na vývoj koruny. Pri nízkych tvaroch na podpníkoch ‘St Julien A’, ‘Wavit’, ‘Wädenswill’, ‘Wangenheimovej’ vysádzajte stromy vo väčšom počte v rade na vzdialenosť 3 x 2 až 2,5 m.
Pri pestovaní sliviek sa zmenil trend, ale zásady ostali zachované. Každý strom potrebuje dostatočný priestor na vývoj vzdušnej koruny. Je to základ pri tvarovaní stromu v prvých štyroch rokoch po výsadbe. Aby bola korunastromu vzdušná a presvetlená, nesmie byť zahustená veľkým a nežiaducim počtom kostrových konárov.
Strom treba „vychovať“
Na dopestovanie rovnomernej koruny slivkového stromu treba vykonávať výchovný rez do troch až štyroch rokov po jeho výsadbe. Už v prvých dvoch rokoch po výsadbe tvarujte korunu do priestoru výberom optimálnych výhonkov. Na rez mladých výpestkov sliviek má vplyv tvar stromčeka zakúpený v ovocnej škôlke i termín výsadby. Výchovný rez mladých stromčekov sa robí zásadne na jar bez ohľadu na to, či sa výsadba vykonala v jesennom alebo jarnom období.
Zdroj: Shutterstock
Základom pre dobre tvarovaný strom poskytujúci bohatú úrodu je výchovný rez.
V záhradných centrách môžete pritom zakúpiť:
- jednoročné stromy bez obrastu alebo s obrastom i s korunkou,
- dvojročné stromy so založenou korunkou s obrastom alebo bez obrastu.
Nesprávne založené koruny sliviek
Tvarovanie stromčekov bez obrastu alebo so založenou korunkou, ako aj výchovný rez po jesennej a jarnej výsadbe nie je nič zložité.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Pri takto založenej korune hrozí v budúcnosti vylomenie konárov.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Kostrové konáre sliviek vytvárajú ostré uhly.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Bez výchovného rezu je koruna slivky neprimerane hustá.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: Záhradkár
Tvarovanie stromčekov bez obrastu alebo so založenou korunkou, ako aj výchovný rez po jesennej a jarnej výsadbe nie je nič zložité. Riaďte sa nasledovnými nákresmi.
Rez v prvom roku po výsadbe
Vykonáva sa na jar pred pučaním púčikov.
- Ak si tvarujete jednoročný stromček bez obrastu, takzvaný špičiak, musíte si dopestovať korunku stromu slivky sami. Jednoročný špičiak kupujte vo výške 0,9 až 1,2 m. Ak je vyšší (napríklad 1,5 m i viac), zvoľte si miesto na zostrihnutie takéhoto výpestku. Podľa vzdialenosti púčikov pod týmto rezom na dĺžke 20 až 40 cm sa začne rast nových letorastov pre budúcu korunu ovocného stromu.
- Na jednoročnom stromčeku s predčasným obrastom je už dopestovaný základ na rozkonárenie korunky v ďalšom roku. Tento obrast neodstraňujte, bude základom na rast korunky.
- Pri kúpe dvojročného stromčeka s korunkou si ušetríte prácu potrebnú na dopestovanie požadovaného tvaru na minimálne jeden rok. Na dvojročnom stromčeku s korunkou neodstraňujte všetky výhonky. Posúďte tvar založenej korunky a vyberte si výhonky na založenie základného tvaru budúcej koruny a vytvorenie kostrových konárov. Optimálne je vybrať tri až štyri postranné výhonky, ktoré ohnite šikmo do priestoru s cieľom pestovania guľovitého alebo eliptického tvaru koruny. Ostatné výhonky odrežte na konárový krúžok. Výška budúcich konárov od zeme by mala byť vo výške 0,6 až 0,9 m. Optimálne je, aby kostrové konáre nevyrastali na kmeni a časti terminálneho výhonku z jedného miesta. Predídete tak vylomeniu v čase veľkej úrody. Ponechané výhonky skráťte hlboko na tri až sedem dobre vyvinutých púčikov tak, aby bol vykonaný rez v rovnováhe a v jednej rovine pri všetkých výhonkoch. Tento rez sa väčšinou vykonáva na vonkajší púčik. S cieľom zoslabenia silnejšie rastúcich stromov sa rez môže vykonať aj na vnútorný púčik. V druhom roku sa koruna stromu otvorí rezom na vonkajší výhonok do priestoru, ktorý vyrastie pod kolmým silnejšie rastúcim výhonkom dovnútra koruny. Počas celého obdobia prvého roka pestujte stredný výhonok, ktorý bude základom budúcej koruny aj so štyrmi kostrovými konármi.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Dobre založená a priestranná koruna zaručí rýchly a bohatý nástup úrody sliviek.
Rez v druhom roku po výsadbe
Koruna stromu musí byť vzdušná a nesmie byť zahustená prebytočnými kolmo rastúcimi letorastami a výhonkami. Zo štyroch ponechaných vybraných výhonkov ďalej pestujte kostrové konáre. V jarnom období zrežte výhonky o tretinu, prípadne o polovicu opäť v jednej rovine na vonkajší púčik. Ak zistíte, že rast stromu je neprimerane silný, opäť môžete použiť takzvaný dvojsektorový rez. Týmto rezom vykonajte zrezanie púčikov na vnútorný púčik a o ďalší rok, prípadne aj v tom istom roku v letnom období otvoríte korunu rezom na nižší, slabšie rastúci výhonok, ktorý rastie smerom von. Konkurenčné výhonky i prebytočné letorasty rastúce dovnútra koruny odstraňujte letným rezom. Terminál má prevyšovať kostrové konáre o 30 až 50 cm.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Dobre tvarovaná výsadba sliviek.
Rez v treťom a štvrtom roku po výsadbe
V treťom roku pokračujte v tvarovaní koruny podľa rovnakých zásad ako v predchádzajúcich rokoch. Bočné predlžujúce sa kostrové konáre rezom skracujte len minimálne (o štvrtinu) a bočný obrast na tvorbu úrody neskracujte vôbec. V štvrtom roku je výchovný rez ukončený. Koruna stromu je dopestovaná, rovnomerná, vzdušná a šetrí sa plodonosný obrast na produkciu sliviek. Kostrové konáre sú založené v tupých uhloch s dobrým základom stromu pre vysoké úrody sliviek.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Slivka ‘Jojo’ v tvare vretena.
Obľúbené vreteno
Zvládnutie pestovania sliviek v tvare vretena si vyžaduje minimalizáciu rezov. Na pestovanie tohto tvaru sú v záhradných centrách k dispozícii stromy už s dopestovanou korunkou. Výhonky sú často v tupých uhloch s dobre vyvinutou stredovou osou, čiže terminálom. Vretenovitý zákrpok sa tvaruje tiež tri až štyri roky a pri konečnej výške dosahuje 3 až 3,5 m.
Slivky v tvare vretena sa pestujú na slabšie rastúcich podpníkoch. Pri tomto tvare sa kolmejšie rastúce výhonky vyväzujú do priestoru alebo sa ohýbajú pomocou ľahkých závaží. Pri silnejšie rastúcich vertikálnych výhonkoch sa použije hlbší rez na krátky čapík, z ktorého vyrastie letorast v tupom uhle alebo sa ľahko ohne do šikmej až vodorovnej polohy. Prebytočné letorasty vyrastajúce z čapíka do koruny sa letným rezom odstránia. Výhonky a budúce polokostrové konáre sú na stredovej osi rozmiestnené vo väčšom počte tak, aby si vzájomne nekonkurovali. Po prvom i druhom roku sa terminál stredovej osi skracuje o 0,6 m nad najvyšším bočným rozvetvením, aby sa podporil rast ďalších kostrových konárov na stredovej osi. Tvar vretena je úzky a má pyramidálny tvar. Konkurenčné letorasty sa odstraňujú pri všetkých uvedených tvaroch, aby nekonkurovali terminálu a nezahusťovali.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Slivky majú sklon k silnému rastu hneď po výsadbe a po vykonaní prvých rezov. Všetka sila rastových látok je smerovaná do vyšších partií stromu. Prejavuje sa silným rastom výhonkov aj dovnútra koruny. Snahou ovocinára v tomto období je dopestovať kostrové konáre smerujúce do priestoru a na nich zabezpečiť tvorbu tenších konárov.
Držte sa rád od ovocinára
Slivky majú sklon k silnému rastu hneď po výsadbe a po vykonaní prvých rezov. Všetka sila rastových látok je smerovaná do vyšších partií stromu. Prejavuje sa silným rastom výhonkov aj dovnútra koruny. Snahou ovocinára v tomto období je dopestovať kostrové konáre smerujúce do priestoru a na nich zabezpečiť tvorbu tenších konárov. Silne rastúce výhonky stúpajúce smerom do koruny stromu sa musia odstrániť. Mnohé z nich zvierajú s terminálom, ktorý je pokračovaním kmeňa, ostré uhly. Tieto výhonky sú krehké a môžu sa aj v neskorších rokoch pod ťarchou úrody vylomiť. Pestovateľ by mal dbať na vytvorenie základných kostrových konárov budúcej koruny stromu v tupých uhloch, a to maximálne pod uhlom 45 stupňov. Kostrové konáre rastúce kolmo hore zvierajú s kmeňom ostré uhly a sú ohrozením dopestovania budúcich úrod s predpokladom rozštiepenia korún. Vplyv na zoslabenie rastu stromov majú slabšie rastúce podpníky pri nižších tvaroch sliviek, napríklad štíhleho vretena. V tomto tvare sa minimalizujú rezy a uprednostňuje sa ohýbanie mladých letorastov do priestoru, kým sú ešte pružné a nedochádza k ich vylamovaniu.