Tipy na lepšiu úrodu! Na toto si treba dávať POZOR pri pestovaní ZEMIAKOV
11. 4. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: pixabay
Správne načasovaná výsadba zemiakov je rozhodujúca pre ich úspešný rast. Osobitnú pozornosť venujte výberu odrody, úprave pôdy aj starostlivosti počas pestovania.
Zdroj: Canva
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Canva
Galéria k článku
Základom je zdravá sadba
Bez ohľadu na odrodu je základom zemiakového úspechu kúpa zdravej sadby. Certifikované sadivo zabalené vo vzdušných vreciach rozličných rozmerov a hmotnosti s pevne pripevneným štítkom predpísaných rozmerov, farby a obsahu vrátane rastlinolekárskeho pasu je zárukou kvality.
Dôvod, prečo sa na kvalitu sadiva kladie dôraz je, že zemiaky sú napádané mnohými hubovými chorobami a trpia virózami, ktoré na oko nie sú viditeľné.
V prípade, že si do záhrady takéto ochorenie zavlečiete, nielenže nedopestujete kvalitné zemiaky, ale patogénu sa zbavíte len ťažko, ak vôbec. Pri nákupe sa preto vždy presvedčte, či sa jedná o certifikované sadivo.
Zdroj: archív
Okrem kvality samotnej sadby je podstatné vedieť, na čo chcete zemiaky upotrebiť a podľa toho sa rozhodnúť pri výbere odrody.
Správne načasovaná výsadba
Aby sa zemiaky bez problémov ujali, mali sa vysádzať, keď teplota pôdy dosiahne 6 až 9°C. Teplota však nie je všetko. Dôležitá je pôda, ktorá by mala byť kyprá. Ideálna je hlinitopiesočnatá, vhodná je aj piesočnatá pôda s vyšším obsahom humusu s mierne kyslou pôdnou reakciou.
Naklíčená sadba je rýchlejšia takmer o dva až tri týždne, napučaná asi o týždeň. Pri skorom termíne výsadby treba dávať pozor na ranné a nočné mrazy. Toto riziko sa zníži použitím netkanej textílie, čím sa pôda predhreje. Ak je porast poškodený mrazom je ho treba prihnojiť liadkom. Najmä v ľahkých pôdach majú zemiaky sklon k chrastavitosti. Tej zabránite dostatočnou závlahou v čase nasadzovania hľúz, čím dôjde k odstráneniu prísušku. Vznik chrastičiek môže mať za následok aj nesprávne načasovaný zber.
Splňte im nároky
Zemiaky a ich nároky na závlahu
Pri pestovaní zemiakov je dôležité myslieť na výživu. Budúce hriadky, na ktorých budú pestované by už mala byť pripravená na jeseň vyhnojením organickými hnojivami. Takto sa docieli kvalitná stará pôdna sila. Z priemyselných hnojív je základom kombinácia látok dusík – fosfor –draslík, tzv. NPK. Táto zmes zabezpečí optimálnu výživu. Hnojivá sa používajú na jar. Dusíkom nikdy nehnojte na jeseň, nakoľko ten sa z pôdy počas zimy vyplavuje. Dôležité je rovnomerné rozhodenie hnojiva, aby sa zamedzilo prehnojeniu pozemku.Prihnojuje sa na začiatku vegetácie na jar pod zemiak a potom na list v priebehu vegetácie sa dodávajú väčšinou mikroelementy ako mangán, meď, zinok či molybdén.
Rastlina zemiaka prijíma živiny počas celej vegetácie, veľmi intenzívne však v štádiu kvitnutia. Prihnojte ju na začiatku vegetácie liadkom v pomere asi 20 g na 1 m2.
Pozor dajte na prehnojenie zemiakov dusíkom, ktoré má za následok silný rast vňate, čo môže spôsobiť prekrytie symptómov viróz. Zároveň sa tak vytvárajú podmienky vhodné na napadnutie porastu plesňou zemiakovou. Navyše prehnojené hľuzy sú náchylné na mechanické poškodenie, čo má vplyv na zber a skladovanie.
Zdroj: Shutterstock
Listy zemiaka poškodené plesňou zemiakovou.