Vysádzate ovocné stromčeky? Najskôr si premyslite, potom kúpte a až potom vysaďte + VIDEO
3. 11. 2023, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: shutterstock
Koniec októbra a november, prakticky až do mrazov je čas vhodný aj na výsadbu ovocných drevín. Základom úspechu je správny výber odrody, voľba podpníka aj samotná technika výsadby.
Zdroj: Canva
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Vysádzať môžete jadroviny aj kôstkoviny. Pri marhuliach alebo broskyniach sa traduje, že je na výsadbu vhodnejší koniec zimy, z vlastných skúseností však vieme, že nič nepokazíte ani výsadbou na jeseň. Kontajnerované výpestky môžete vysádzať prakticky celoročne, samozrejme, letné horúčavy sú pre všetky živé organizmy náročné a vtedy je lepšie sa takýmto prácam radšej vuhnúť. Základným predpokladom výsadby voľnokorenných ovocných výpestkov je stromček bez listov, teda taký, ktorý už prešiel do fázy vegetačného pokoja.
Zdroj: shutterstock
Kontajnerovanie sa vykonáva z týchto dôvodov. Prvý je, že ovocná škôlka nepredá všetku dopestovanú produkciu a takto prebytky zachráni a zároveň si rozšíri sortiment i predajnú sezónu. Druhý dôvod je cielené kontajnerovanie. Pristupuje k nemu čoraz viac ovocných škôlok, a to z jednoduchého dôvodu – ich obľuba z roka na rok rastie a v záhradných centrách je po nich stále väčší dopyt.
Najskôr si urobte prieskum
Či už vysádzate novú ovocnú záhradu alebo podsádzate vypadnuté ovocné stromy, vždy je správne si naštudovať ponuku odrôd a ich vhodnosť na pestovanie v podmienkach vašej záhrady. Hodí sa vám poznať pôdne pomery a na základe toho si vybrať podpník, na ktorom je vami vybratá odroda naštepená. Vyhnete sa tak trápeniu stromu, ktorý by na nevhodne zvolenom podpníku iba živoril. Ďalšou dôležitou vecou je poznať opelivé pomery daného ovocného druhu, a samozrejme, aj odrody.
Samoopelivé odrody sa opelia lepšie, ak majú vo svojej blízkosti vhodného opeľovača.
Nekupujte mačku vo vreci
Ešte nemáte výpestky zakúpené? V tom prípade si vyberte z ponuky spoľahlivých záhradníctiev, kde vám poradia a hlavne tu ručia za zdravý rastlinný materiál, či pravosť odrody. V mnohých prípadoch sa totiž stáva, že sa záhradkár nechá nalákať na kúpu v domnení, že kupuje odrodu, ktorou je strom označený. Nakoniec však býva sklamaný, lebo po posúdení odborníka zistí, že má doma to, čo nechcel. Okrem toho, problémom môže byť aj zdravotný stav stromčeka, lebo necertifikovaný rastlinný materiál môže byť napadnutý vírusovými ochoreniami, ktoré zaplienia nielen vašu záhradu.
Len bez listov
Zdroj: Jarmila Szabóová
Každý z vás, kto si kúpi voľnokorenný ovocný strom, by ho mal pred výsadbou namočiť do vody aspoň na 24 hodín.
Vysádzate? Dodržte pravidlá
Vysadiť ovocný strom nie je veda, ale určité pravidlá sa dodržať oplatí. V minulosti platilo, že treba vykopať jamu veľkú 1x1 m, dnes postačuje veľkosť výsadbovej jamy prispôsobiť koreňovému systému. Čo však ostalo v platnosti, je nasypať kompost a naliať dostatočné množstvo vody do jamy pred výsadbou či skrátenie koreňov voľnokorenným výpestkom. Platí aj dôkladné utlačenie pôdy v okolí stromu. V súčasnosti sa už často nedočítate, že korene po zrezaní, môžete pred vysadením, ponoriť do kaše pripravenej z pôdy a vody. Tento úkon pomôže stromu lepšie sa ujať a zabráni bezprostrednému prístupu vzduchu ku koreňom. Samozrejmosťou je opora a pravidelná, bohatá zálievka.

Oporné body výsadby
- kontajnerovaný strom niekoľko hodín pred výsadbou dôkladne zalejte, uľahčíte mu ujatie
- voľnokorenný výpestok ihneď po prenesení domov namočte do vody a nechajte ho v nej do druhého dňa
- výsadbovú jamu vykopte adekvátne veľkú v pomere ku koreňovému systému
- na dno jamy nalejte aspoň za vedro vody, primiešajte kompost a pridajte aj hnojivý roztok z obsahom humínových a fulvokyselín na podporu zakorenenia
- korene voľnokorenného výpestku je nutné mierne sktrátiť na podporu tvorby vlásočnícových korienkov
- nepodceňte hĺbku výsadbu, dbajte na polohu miesta štepenia
- nezabudnite na oporu, ktorá v prvých rokoch rastu zabráni vyvráteniu stromu
- po výsadbe sa zamerajte na výchovný rez, ktorým zapestujete korunku. Pokiaľ neviete ako, skúste sa opýtať v predajni pri kúpe stromčeka, skúsený personál by mal vedieť poradiť.