Zázračná sila BYLINKOVÝCH ČAJOV! Týchto 6 by vám v jeseni a zime nemalo doma chýbať
4. 10. 2024, 14:00

Zdroj: shutterstock
Odvary a výluhy z bylín sú práve v chladnejších dňoch výborným nápojom. Bylinkové čaje vás nielenže príjemne zahrejú, ale dokážu aj pomôcť predchádzať chorobám či podporiť liečbu, keď sa ochoreniu nevyhnete.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: lipa, lipovy caj
Galéria k článku
1. Šípkový čaj
Medicína našich babičiek. Vynikajúca prvá pomoc pri prechladnutí a bolestiach hrdla.
Šípkový čaj je bohatý na vitamín C a podporuje imunitný systém. Ak sa vám nepodarilo šípky si nazberať, tak ich ľahko kúpite v lekárni. Pripraviť čaj je už hračka.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
šípky - šípkový čaj
Pridajte med
Bylinkové čaje je dobré piť čisté alebo len mierne osladené. Med by sa mal pridávať, keď je čaj už trošku ochladený asi na teplotu 60 °C. Vtedy med nestratí liečivé účinky. Nemusíte mať pri sebe teplomer. Stačí, ak sa budete riadiť pravidlom, že med do čaju pridáte až po jeho lúhovaní, ktoré obvykle trvá asi 10-15 minút.
Zdroj: shutterstock
Na tom, kedy do čaju pridáte med, záleží.
2. Lipový čaj
Najlepší čaj pri horúčke je z lipových kvetov. Má potopudné účinky, ale jeho prínos je oveľa širší. Pri prechladnutí pomáha liečiť kašeľ a uvoľňovať hlieny. Zlepšuje funkciu obličiek a močového mechúra, zmierňuje stres a pozitívne vplýva na nervový systém. Sezóna zberu lipových kvetov je už za nami, ale ak ste si ich nasušili, môžete sa tešiť. Ak nie, lipový čaj sa dá bežne kúpiť.
Zdroj: lipa, lipovy caj
Zlatistá farba, medová vôňa a vynikajúca chuť!
3. Čaj z echinacey
Odporúča sa piť v období zvýšeného výskytu chrípky či angíny, keďže je výbornou prevenciou. Tiež pomáha pri prechladnutí alebo pri posilnení imunitného systému.
Zdroj: Shutterstock
Echinacea je vhodná aj na prípravu čaju, výborne povzbudí imunitu.
4. Rumančekový čaj
Rumanček je už dlho známy pre svoje upokojujúce účinky. Pomáha zbaviť sa nervozity a stresu, a je účinný aj pri nespavosti. Keď potrebujete chvíľku pokoja a relaxu, siahnite po voňavom čaji s medom. Pri bolestiach hrdla a zápaloch dutín má tiež priaznivé účinky. Okrem upokojujúceho pôsobenia má aj protizápalové vlastnosti. Podporuje potenie, preto je vhodný pri horúčke. Rumanček kvitne zvyčajne od mája do októbra, pričom sa zberajú jeho kvety.
Zdroj: Shutterstock
Rumanček vám pomôže zvládnuť prechladnutie.
5. Zázvorový čaj
Je výborný nielen ako prevencia, ale aj ako liek. Zmierňuje bolesti hlavy, pôsobí protizápalovo a podporuje vylučovanie hlienov. Pomôže vám rýchlejšie sa zotaviť z choroby.
Zdroj: Shutterstock
Zázvorový čaj vám pomôže aj s trávením.
6. Čaj z medovky
Voňavý čaj z medovky vám pomôže najmä pri strese, nervozite a zlepšuje náladu. Medovka však ponúka aj mnoho ďalších vynikajúcich účinkov. Pomáha pri migréne, zlepšuje trávenie, podporuje rýchlejšie hojenie rán a má antibakteriálne účinky. Celkovo posilňuje imunitu. Výhodou je, že je vhodná aj pre tehotné ženy.
Zdroj: Shutterstock
Čaj z medovky poteší príjemnou vôňou a aj chuťou.