Bylinkový kalendár na marec: Praktický sprievodca zberom a využitím liečivých rastlín
1. 3. 2025, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Marec je obdobím, keď môžete z pôdy získavať nielen kvety či listy, ale aj korene a podzemky niektorých rastlín a podporiť nimi zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

To, že sa z liečivých rastlín zberajú kvety či listy, je známe a bežné. Liečivé sú v mnohých prípadoch aj korene. Tie všeobecne zberajte skoro na jar alebo neskôr na jeseň práve preto, že je to obdobie, keď je v nich uložená všetka sila – na jar potenciál na rast a na jeseň zásobné látky, ktoré koreňu umožnia prečkať zimu a na jar vyraziť v plnej sile do rastu nadzemných častí a kvetov. Korene po vykopaní opláchnite a vydrhnite kefkou, rozrežte na polovicu a sušte. Môžete zvážiť aj pomletie na mäsovom mlynčeku a sušenie v tejto podobe.
Na čaj i do šalátu
Podbeľ liečivý (Tussilago farfara) spozorujete na vlhkých lúkach, stráňach, pri brehoch potokov, v priekopách a aj pri cestách, a to už v marci až apríli, keď začína kvitnúť žltým súkvetím, ktoré má v strede asi 30 rúrkovitých kvetov a po obvode viac ako sto jazykovitých kvietkov. Nachádza sa na konci stvola, ktorý je bezlistý a pokrytý fialkastými šupinkami. Plodom je páperistá nažka. Listy vyrastajú až po odkvitnutí. Kvety zberajte bez stopky. Sušte ich v tenkej vrstve, rýchlo. Obsahujú sliz, triesloviny, farbivo taraxantín, faradiol a silicu. Nepoškodené a zdravé listy môžete zberať od júna do júla. Listy obsahujú viac slizu, ktorý je liečivý. Droga pomáha pri odhlieňovaní, kašli a zapálených prieduškách. Kvetmi či listami v čerstvom stave si môžete ozdobiť chlieb s maslom alebo ich nakrájať do šalátu. Získate tak vitamín C a podporíte metabolizmus. Alergici na rastliny z čeľade astrovitých by mali byť na pozore. Podbeľ obsahuje v malom množstve pyrolizidínové alkaloidy, ktoré môžu pôsobiť aj karcinogénne, preto užívanie podbeľu treba obmedziť na štyri maximálne šesť týždňov.
Fialový koberec
Zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea) je liečivá rastlina príjemnej vône, ktorá skoro na jar vytvára koberce modrofialových kvietkov. Na podporu imunity je ako stvorený. Zberajte mladé výhonky a pridávajte si ich do smoothies, šalátov, polievok a doplňte si vitamín C. Na čaj zberajte už kvitnúcu vňať a sušte v tenkej vrstve. Čaj pôsobí ako balzam pri liečbe zápalov horných aj dolných dýchacích ciest, takisto je vhodný pri kašli. Pôsobí detoxikačne a osviežuje ducha aj telo.
Zdroj: Shutterstock
Zádušník brečtanovitý je na podporu imunity ako stvorený. Mladé výhonky pridávajte do smoothies, šalátov, polievok a doplňte si vitamín C. Chutí aj na maslovom chlebe.
Čakajúca dievčina
Čakanka obyčajná (Cychorium intybus) je trvácou rastlinou s vretenovitým koreňom, z ktorého vyrastá prízemná ružica s kopijovitými, zúbkatými listami. Koreň sa zberá iba z divorastúcej čakanky. Stonka je rozkonárená, mohutná a vysoká niekedy aj 1 m. Rastlina roní pri poranení mliečnu šťavu. Kvety sú bledomodrej farby a práve ich farba sa spomína v súvislosti s povesťou dievčiny čakajúcej na návrat svojho milého z vojny. Po dlhom trápení sa zmenila na čakanku. Najčastejšie ju nájdete pri cestách, na lúkach, na medziach.
Droga je horkej chuti, obsahuje horčinu cichorín, cholín, tuk, gumu, bielkoviny, vitamíny, betakarotén, luteín. Koreň obsahuje inulín prospešný zdraviu, bielkoviny, triesloviny, tuk. Pomôže vám pri ochoreniach pečene a žlčníka, pri močových kameňoch, pomáha látkovej premene, a tým aj detoxikácii organizmu. Pre obsah inulínu je vhodná pri liečbe cukrovky a takisto upokojuje nervovú sústavu. Koreň môžete vykopávať skoro na jar alebo ak nestihnete, tak aj na jeseň. Mladé listy si môžete pridávať do šalátu, umytý a vysušený koreň môžete opražiť, pomlieť a piť ako náhradu kávy.
Čaj na liečbu cukrovky
Pripravte ho z jednej čajovej lyžičky sušeného koreňa čakanky obyčajnej a 250 ml vody. Koreň namáčajte vo vode, zahrievajte a udržujte teplotu na 90 °C počas piatich minút. Odstavte a nechajte zakryté odstáť 10 až 15 minút. Sceďte a pite dvakrát za deň.
Do polievky miesto mrkvy
Korene kozej brady lúčnej (Tragopogon pratensis) vyberajte skoro na jar alebo neskôr na jeseň. Vidieť ju môžete na občas kosených trávnikoch, na lúkach, okrajoch trávnatých ciest, ale aj v záhradách. Kozia brada lúčna je dvojročná rastlina vysoká 30 až 100 cm. Kvitne žltými kvetmi dopoludnia približne do 11. hodiny. Po odkvete je pápernatými semenami podobná väčšej púpave. Rastlina bola pomenovaná vďaka páperistým semenám, ktoré pripomínajú bradu. Pri poškodení rastlina roní mliečnu šťavu. Podporuje funkciu pečene, žlčníka a žalúdka. Zvyšuje chuť do jedla. Obsahuje vitamíny A, C, D, E, minerály, horčiny, betakarotény, malé množstvo alkaloidov, živicu, saponíny, sliz, bielkoviny a inulín a antioxidanty, ktoré podporujú správne reakcie imunitného systému. Konzumuje sa koreň a mladé listy, sú sladkastej chuti, kým nezačnú roniť latex.
Koreň je horkastý a konzumuje sa ako zelenina. Môžete ho pridať do polievky ako mrkvu. Šťava z koreňa sa používa pri liečbe astmy, zápalov a kašľa. Koreň priaznivo pôsobí aj pri funkčných poruchách pečene a žlčníka a pre obsah inulínu je vhodným doplnkom stravy nielen pre diabetikov. Okrem sušenia a macerovania si môžete mladé korene pripraviť krátkym opečením na oleji, hrubšie a staršie korene sú síce jedlé tiež, ale majú drevnatý stred a sú vhodnejšie na dlhšie varenie.
Uvarte si čaj z kozej brady lúčnej
Budete potrebovať jednu čajovú lyžičku koreňa a 200 ml vody. Namočený koreň na miernom ohni povarte minútu. Pite trikrát denne.
Na hriadkach preklínaný
Pýr plazivý (Agropyrum repens), ktorý je zle vnímanou burinou, skrýva veľký potenciál. Je to trváca, 4 až 15 cm vysoká rastlina. Vyrastá z článkovaného dlhého žltobieleho podzemku, ktorý sa pod zemou rozvetvuje a rozlieza vo vrchnej vrstve pôdy do hĺbky asi 20 cm a nedá sa pomýliť. Steblá sú zakončené klasom. Zberať podzemok môžete počas celého roku ako potravinu, na terapeutické účely na jeseň a na jar, keď začínajú rásť steblá. Vyberajte zdravé a hrubšie podzemky. Preperte ich pod vodou, zbavte ich všetkých zelených častí a usušte. Po usušení treba podzemky dobre uzavrieť, pretože nasávajú vlhkosť z okolia. Občas je potrebné ich počas skladovania opakovane presušiť. Droga obsahuje kyselinu jablčnú, saponíny, mastné oleje, glycidy, sliz, minerálne látky. Pýr je pre jeho široké použitie takmer univerzálnou liečivkou. Používa sa na prečistenie organizmu. Podporuje odvodnenie, je močopudný a pomáha pri liečbe močových ciest a obličiek, reumatoidnej artritíde a celkovo pôsobí posilňujúco na organizmus. Pýr môžu užívať aj dojčiace ženy a deti.
Vyskúšajte podzemky pýru plazivého pripraviť ako zeleninu. Pridajte ich do obľúbených jedál a posilnite svoje telo po zime.
Liečivá dvojročka
Lopúch plstnatý (Arctium tomentosum) je osvedčenou liečivou rastlinou. Z dužinatého koreňa vyháňa stopkaté sivoplstnaté listy vajcovitého tvaru. V druhom roku vyháňa plstnatú rozkonárenú a až meter vysokú kvetnú os. Kvety sú veľmi pôsobivé a zároveň medonosné. Guľovité kvetné úbory sa po odkvete radi zachytávajú zvieratám na srsť a človeku na šaty. Liečivá je celá rastlina. Korene vykopávajte skoro na jar, ale len z rastlín v prvom roku, pretože koreň jednoročnej rastliny obsahuje viac účinných látok a nie je drevnatý. Korene môžu byť dlhé aj 30 cm. Po vykopaní ich umyte, narežte na menšie časti (asi 1,5 cm) a dosušte pri teplote maximálne 50 °C.
Droga obsahuje minerálne látky, vitamíny, inulín, sliz, triesloviny. Má preháňavý a potopudný účinok, pôsobí protizápalovo a protiplesňovo. Podporuje činnosť pečene a žlčníka. Podporuje imunitu. Korene môžete používať aj ako koreňovú zeleninu. Môžete ho skúsiť vyprážaný alebo v polievke. Tak ako pri všetkých liečivých rastlinách, aj pri lopúchu je dôležitá opatrnosť. Môže pôsobiť aj alergizujúco a spomaliť zrážavosť krvi v kontraindikácii s určitými liekmi. Takisto by sa mu mali vyhnúť tehotné ženy a ľudia užívajúci lieky na zníženie krvného cukru.
Na vyčistenie pleti trpiacej akné
Polievkovú lyžicu sušeného koreňa lopúcha zalejte200 ml vriacej vody a hodinu lúhujte. Vychladnutý odvar použite ako pleťovú vodu.
Odvar na posilnenie a rast vlasov
Tri lyžice sušeného drveného lopúchového koreňa alebo čerstvý koreň nakrájaný na menšie kúsky zalejte litrom vody. Varte 15 minút na miernom ohni. Odvar nechajte trochu vychladnúť a sceďte. Použite na viacnásobné opláchnutie umytých vlasov. Následne si vlasy zabaľte na 15 minút do uteráka a nechajte pôsobiť. Vlasy už neoplachujte a nechajte vysušiť.
Svetielkujúci podzemok
Nátržník vzpriamený (Potentilla erecta) je trváca bylina vyrastajúca z tmavočerveného podzemku, z ktorého vyrastá niekoľko tenkých, v hornej časti rozkonárených stoniek vysokých 10 až 30 cm. Kvety sú malé, žltej farby so štyrmi okvetnými lupienkami. Plodom je nažka. Listy sú trojpočetné prízemné a stonkové troj- až päťpočetné sediace. Rastie na suchých a kamenistých miestach, ktoré sú občas vlhké, na okrajoch lesov, vresoviskách. Zaujímavosťou je, že starý podzemok by mal vraj v tme svetielkovať.
Zberá sa podzemok na jar alebo na jeseň. Sušte ho pri teplote do 45 °C. Obsahuje až 20 percent trieslovín, kyselinu tormentilovú, kyselinu elagovú, živicu, éterické oleje a iné. Droga má zvieravý a sťahujúci účinok. Priaznivo pôsobí pri aftách a stomatitíde. Nemôže sa užívať dlhodobo a vyhnúť by sa mu mali malé deti, tehotné a dojčiace ženy. Pre vyšší obsah trieslovín môže u citlivých osôb vyvolať dávenie.
Odvar z nátržníka
Jednu polievkovú lyžicu podzemku zalejte 2 dl vody. Varte 5 minút a následne lúhujte 10 až 15 minút. Odvar sa používa zvonka pri popáleninách, mokvavých ekzémoch a popukanej pokožke. Pôsobí dezinfekčne. Zastavuje krvácanie.