Reklama

Broskyne ochránite pred kučeravosťou BEZ CHÉMIE! Stromy treba zakryť, radí Eduard Jakubek

Kučeravosť broskýň (Taphrina deformans) každý rok ovplyvňuje rodivosť stromov.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Kučeravosť broskýň robí záhradkárom každý rok najviac starostí a veľmi ovplyvňuje rodivosť broskyňových stromčekov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Broskyne pred kučeravosťou ochránite praktickým KRYTOM
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Kučeravosť broskýň

    Spôsobuje ju grmaník, ktorého huba prezimuje na mladých výhonkov a dreve. Keď na jar začínajú broskyňové púčiky rašiť, to znamená vznikajú prvé mladé lístočky (štádium myšieho uška), v tom období sa vytvoria vhodné podmienky. To znamená, ak zaprší, okamžite vzniká ideálne prostredie, keď na vlhkých mladých lístkoch sa prebudí mycélium húb, ktoré za niekoľko dní napadne skoro všetky broskyňové listy, na ktorých pozorujete viditeľné červené pľuzgiere, listy sa skrúcajú a postupne opadávajú. Neprítomnosť listovej plochy okamžite spôsobuje opadávanie broskyňových kvetov a naviazaných plodov, pretože listy sú na stromoch potrebné pre zabezpečovanie fotosyntézy, potrebnej pre tvorbu asimilátov. Výskyt kučeravosti broskyňových listov je ovplyvňovaná zrážkami, ak v období tvorby prvých listkov neprší je výskyt choroby nižší a opačne v čase zrážok huba má ideálne podmienky a na broskyňových stromov zostane len niekoľko listov a ich tvorba sa obnoví až v júni, keď výskyt huby zaniká.

    Zdroj: Ing. Ján TANCIK, PhD., ECOPHYTA, s.r.o.

    Pri silnom výskyte huby Taphrina deformans zapríčiňujúcej kučeravosť listov broskýň dochádza až k úplnému výpadku úrody. Ak sa napadnutie opakuje viac rokov po sebe, môže odumrieť celý strom.

    Ochrana v záhradách

    V domácich záhradách je veľmi ťažko odhadnúť a trafiť sa podľa signalizácie výskytu a použiť ešte pred vyrašením púčikov vhodný fungicíd a ten ešte niekoľkokrát zopakovať, ako sa to robí v produkčných sadoch. Kučeravosť broskyňových listov môžete úplne odstrániť bez chemickej cesty, ak nízke broskyňové stromčeky, vysoké 150 až 200 cm, ešte pred rašením púčikov zakryjete pevnou polyetylénovou fóliou napnutou na vhodnej drevenej konštrukcii tak, aby na zakryté broskyňové stromčeky nepadal dážď. Tento spôsob používaný už niekoľko desaťročí sa veľmi osvedčil. Celá podstata ochrany spočíva v tom, že na zakrytej broskyni sa netvoria vhodné vlhké podmienky pre vyklíčenie spor, čiže jednoducho kučeravosť broskyňových listov sa neprejaví, huba ostáva nevyklíčená pri broskyňových púčikoch.

    Zdroj: Lea Lejla Marušicová

    Stačí, ak stromy vysoké 150 až 200 cm ešte pred vypučaním zakryjete pevnou polyetylénovou fóliou napnutou na vhodnej drevenej konštrukcii tak, aby na ne nepadal dážď.

    Vhodná konštrukcia

    Ako zhotoviť konštrukciu ku stromčekom? Je to veľmi jednoduchý spôsob, len si treba pripraviť lieskové, bazové, alebo z iných drevín palice s priemerom 3 až 5 cm, ktoré si narežete na dĺžku 50 až 60 cm a vzájomne pozbíjate klinčekmi do tvaru štvorca tak, aby medzi palicami bol priestor 8 až 10 cm. Narezané guľatiny postupne, krížom pribijete do tvaru pyramídy vysokej 20 až 30 cm. Medzi jednotlivé časti zasuniete kôl vysoký, podľa výšky broskyňového stromčeka, 150 až 200 cm, klinčekmi opäť pribijete a zatlačíte do pôdy vedľa broskyňového kmeňa alebo spodnú časť upevníte do betónového alebo vhodne zhotoveného stojana tak, aby sa broskyňový kryt pôsobením vetra nevyvrátil. Na postavenú pyramídovú konštrukciu postupne z vrchu pozbíjate dáždnikovým spôsobom ohybné liesky, dlhé 100 až 150 cm, podľa toho akú šírku broskyňového stromčeka potrebujete zakryť a na zhotovený kryt nakoniec vhodným spôsobom nahrniete a prichytíte pevnú fóliu.

    Zdroj: Lea Lejla Marušicová

    Celá podstata ochrany spočíva v tom, že na zakrytej broskyni sa netvoria vhodné vlhké podmienky pre vyklíčenie spor, čiže jednoducho kučeravosť broskyňových listov sa nám neprejaví.

    Zdroj: Shutterstock

    Doba ochrany broskýň

    Pevná fólia súčasne ochraňuje stromčeky nielen pred kučeravosťou, ale chráni dozrievajúce plody aj pred krupobitím a plody pod fóliovým krytom aj skôr dozrievajú. Fóliový kryt je dobre ponechať až do zberu broskýň a po zbere plodov natiahnutú fóliu alebo aj s celým krytom od stromčeka vytiahnuť, odložiť, lebo mráz cez zimné obdobie môže poškodiť a kryt nad broskyňový stromček použijete opäť o rok.

    Potrebná závlaha

    Fóliový kryt síce ochráni broskyňové listy, ale prirodzené zrážky sa pod stromček nedostanú, preto je potrebné pod broskyňovou korunou udržiavať potrebnú vlhkosť najmä mulčovaním, to znamená pod korunu stromčeka dávať pokosenú trávu, ktorá veľmi dobre udržuje vlahu. V čase nadmerných horúčav pod koruny stromov nalejte odstátu vodu. Najviac aktívnych koreňových vlásočníc sa však nachádza po obvode a za obvodom koruny, kde sú vlásočnice schopné čerpať vodu a v nej rozpustené živiny počas celého roka.

    Zdroj: shutterstock

    Možno si poviete, že úrody nie je až toľko, aby bol konár nebezpečne ťažký. Všetko však môže zhoršiť búrka a vietor.

    Iné ohrozenie

    Počas pestovania a najmä po odkvitnutí broskýň mladé lístočky však môžu zničiť vyciciavaním vošky, ktoré cicaním šťavy obmedzujú rast a spôsobujú deformáciu letorastov. Výskyt cicavého hmyzu je potrebné zavčasu obmedziť použitím dostupných insekticídov. Postreky je potrebné podľa výskytu a premnoženia vošiek a molíc opakovať. Opäť však nezabúdajte aj na výluhy z pŕhľavy a ďalších rastlín, ktoré kombinujte s chemickou ochranou. Napadnuté časti letorastov je dobre mechanicky odstrániť letným rezom, ktorý pravidelne opakujte. V korunách broskyňových stromčekov ponechávajte len zdravé letorasty, ktoré sú prvým predpokladom vysokej rodivosti broskýň.

    Zdroj: shutterstock

    Myzus persicae známa ako voška broskyňová patrí k najnebezpečnejším škodcom broskýň a ľuľkovitých rastlín.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.