Odteraz už šupky z banánov nevyhodíte! Toto je 10 spôsobov, ako ich využiť v záhrade
12. 6. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:08)

Zdroj: iStockphoto
Kupujete pravidelne banány? Tak potom iste máte vždy misku s bio odpadom plnú. Skúste si však šupky odkladať separovane.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock.com
Galéria k článku
Môžete ich totiž použiť celé, nakrájané či sušené. Nemusíte ich len pridať do kompostu, ale aj vyrobiť z nich hnojivo (tekuté aj práškové) plné draslíka, vápnika, fosforu. Banánové šupky ocenia kyslomilné rastliny, no nepotešia sa im vošky.
Benefity šupiek z banánov
Sú bohatým zdrojom draslíka, vápnika, fosforu, ale nájde sa v nich aj dusík či horčík. Hnojivo vyrobené z banánových šupiek je odskúšané aj vedcami. Napríklad jedna vedecká práca z Pakistanu hovorí o tom, že pri použití hnojiva z banánov na hrášok a zemiaky, bola zaznamenaná vyššia úroda a lepší rast rastlinnej hmoty. Porovnávané bolo s hnojivom z vajíčkových škrupín či s popolom. Všetky však vyšli s pozitívnym výsledkom.
Výluh zo šupiek

Nakrájať a zakopať
Ak nemáte čas na výrobu výluhu, tak šupky iba nakrájajte na menšie kusy a zapracujte do pôdy do hĺbky približne 10 cm. Urobiť by ste tak mali pred výsadbou/sejbou rastlín.
Do kompostu
Najčastejší spôsob, ako využiť šupky z banánov, je hodiť ich do kompostu. V tomto prípade si však dlhšie počkáte na pozitíva, ktoré ponúkajú. Ale aspoň nakŕmite mikroorganizmy a dážďovky, ktoré sa o kompost starajú.
Vcelku do záhrady
Tesne pred výsadbou alebo sejbou zakopte v záhrade celé šupky, rastliny sa krásne naštartujú. Urobte to tak, že vykopete o čosi hlbšiu jamku, ako potrebujte. Na jej dno položte šupku a prihrňte, potom už len dodržte odporúčanú hĺbku výsadbu pre daný druh plodiny.
Usušiť a pomlieť
Usušené šupky pomeľte na mlynčeku na kávu alebo na korenie a aplikujte priamo do pôdy, dbajte, aby sa hnojivo nedostalo do priameho styku s koreňmi.
Ako sušiť banánové šupky
Hnojivo na list
Je bohatým zdrojom draslíka, horčíka, lebo okrem 4 usušených banánových šupiek obsahuje aj 3 škrupiny z vajec a jednu lyžičku horkej soli. Šupky spolu so škrupinami rozmixujte na prášok, ktorý spolu s horkou soľou presypte do litrovej fľaše a doplňte vodou po okraj hrdla. Uzavrite, potraste a počkajte kým usadenina klesne na dno. Tekutinu prelejte do fľaše s rozprašovačom a môžete aplikovať. Nepostrekujte na listy vystavené priamemu slnečnému žiareniu a s intenzitou hnojenia to tiež nepreháňajte, aby ste nepopálili listy.
Odporúčame vám najskôr postrek vyskúšať len na pár listoch, prípadne iba na jednej rastline. Ak sa približne do troch až siedmych dní nič zlé neudeje, používajte naďalej.
Pasca na hmyz
Skôr než sa pustíte do výroby pasce, vedzte, že vás nadobro a navždy otravného hmyzu nezbaví, ale výrazne zredukuje jeho množstvo. Účinná je na muchy, komáre, ale aj škodce pohybujúce sa v záhrade, ktoré láka jej vôňa a sfarbenie.
Na výrobu ecofriendly pasce budete potrebovať plastovú nádobku s uzáverom, napríklad mištičku od polievky, ktorú vám doniesli z reštaurácie. V blízkosti otvoru misky urobte dostatočne veľké dierky, ktorými sa po uzavretí hmyz prepchá dovnútra. Banánové šupky nakrájajte na mešie kusy a zalejte octom (môže byť aj domáci ovocný ocot). Dobre potraste a prelejte do nádobky s otvormi. Uzavretú pascu položte na ľubovolné miesto v záhrade.
Proti voškám
Nemusíte vyrábať ďalší (ne)účinný postrek na vošky. Vsaďte na banánové šupky, ktoré zakopte plytko do zeme v blízkosti koreňov. Na vošky pôsobia odpudivo.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/ec/bb/9d/ecbb9d8a79d4b0c791f0a3eb85cfa54a.jpg
Voška ružová osídľuje na jar mladé výhonky ruží, kde v kolóniách cicia šťavy na listoch.
Na lepšie kvitnutie
Krajšie kvety a celkovo lepší rast docielite použitím fermentovaných banánových šupiek, ktoré získate nasledovne. Šupky nakrájajte a vložte do veľkého skleneného pohára. Zalejte vodou, zakryte plastovým vrecúškom, ktoré okolo hrdla upevnite gumičkou. Takto nechajte stáť asi týždeň, tekutina by sa mala zakaliť (pripomínať mušt alebo takzvaný rampáš), nesmie však byť čierna. Keď je proces ukončený, zakalenú vodu zo šupiek zachyťte do krhličky a odložte si na neskôr. Prekvasené šupky rozmačkajte na kašu a zrieďte s vodou. Použite napríklad k ružiam.
Zdroj: superdom.ua
Po odkvitnutí ruže odstráňte zabránite vysiľovaniu rastliny a podporíte jej kvitnutie.
Hnojivo na kyslomilné druhy
Vyrobíte z vody, ktorú ste po prekvasení šupiek odložili nabok. Nechajte ju vo fľaši zakrytú asi 4 až 6 týždňov, pričom ju pravidelne kontrolujte. Až sa tekutina vyčíri, usadenina klesne na dno a ucítite typický otcový zápach, máte hotovo. Po zriedení s vodou môžete použiť ako okysľovač pôdy k rododendronom, azalkám, hortenziám, ale aj k čučoriedkam.